Výpověď během neschopenky – kdy mám jít na Úřad práce?

Dobrý den,

rád bych se informoval, jak je to s registrací na UP, při výpovědi ve zkušební době během marodění.

Zda se mám jít registrovat nebo až po skončení neschopenky?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Roman, 07.12.2021 16:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2021 16:29 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení vašeho pracovního poměru, pokračuje vaše neschopenka dále, a nadále máte i nárok na nemocenské dávky. Na tom se ukončením pracovního poměru nic nemění.

Během pracovní neschopnosti, ale nemá smysl chodit na Úřad práce. Dokud jste „práce neschopný“, tak vás na Úřadu práce, nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, odstavec 2:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Z toho následně vyplývá, že během neschopenky, ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (jedním z předpokladů, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání).

Na Úřad práce, byste tedy měl jít až poté, co vám váš ošetřující lékař ukončí neschopenku. Pak byste měl na Úřad zajít do 3 pracovních dní, po ukončení neschopenky (je to možné i později, pak by ale doba evidence na ÚP, už nenavazovala na ukončenou neschopenku).

Viz paragraf 26:

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Po skončení pracovní neschopnosti, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud budou splněny příslušné podmínky – doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, se vám případně může započítat jako náhradní doba důchodového pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď

Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Podpůrčí do a mi skončila 22. 4. 2022 a nastoupila jsem do práce, kde jsem čerpala dovolenou a normálně pracuji. A chci se zeptat: vrátily se mi bolesti, mám nárok na nemocenskou a na jak dlouho? Ještě do toho mě běží od 1. 8. 2022 výpověď ze strany zaměstnavatele […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď