Výpověď dohodou a nemocenská

Dobrý den, řeším podklady pro DP 2020 kolegy- měl „úrodný rok“

1) 1.1 – 31.1.prac.poměr – ukončení dohodou
2) 30.1.(před ukončením PP) nastoupil na PN – trvala do 2.3.
3) 3.3. – 31.7. – pracovní poměr – ukončení dohodou
4) 1.8. – 9.8. – NIC
5) 10.8. – 22.9. – ÚP
6) 23.9. – OSVČ (pojišťovák – potvrzení od ČNB)

nemám zkušenosti s 2)
– PP skončil 31.1. – kdo proplácí nemocenskou ? nemocenský lístek dal zaměstnavateli, protože 30.1. byl ještě zaměstnancem.
– jak je to s platbami zdravky a socky ?
– mohl v únoru v době PN na ÚP ?
ještě k bodu 4) – musí si zaplatit zdravku – poměrnou část z minimální platby ?

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Ruth V., 08.03.2021 19:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2021 19:01 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká období 2:

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu pracovního poměru (nebo maximálně do 7 dní od skončení pracovního poměru), tak je nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. Nemocenské dávky jsou ale vypláceny až od 15 dne.

Za 30 a 31. 1. by byl nárok ještě na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Po skončení pracovního poměru, už ale nárok na náhradu mzdy není. Za 1. 2. až 12. 2. tedy není nárok na „nemocenskou“. Od 13. 2. až 2. 3. je nárok na nemocenské dávky (platí stát).

Co se týká zdravotního pojištění, tak plátcem zdravotního pojištění, je během pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru stát. Tuto skutečnost (pracovní neschopnost po skončení zaměstnání), je ale nutné oznámit zdravotní pojišťovně. Za dobu, kdy je nárok na nemocenské dávky, je plátcem ZP stát.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.), paragraf 7:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

Sociální pojištění po skončení zaměstnání nikdo neplatí. Doba pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, kdy je nárok na nemocenské dávky, se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

Během pracovní neschopnosti se nedá jít na Úřad práce, resp. Úřad práce nezařadí do evidence uchazečů o zaměstnání člověka s neschopenkou.

Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Co se týká bodu 4:

Povinnost platit si sám zdravotní pojištění vzniká, pokud po celý kalendářní měsíc není plátcem nikdo jiný. OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) platí pojišťovně zdravotní pojištění vždy jen za celý kalendářní měsíc, není nutné doplácet jednotlivé dny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď