Výpověď dohodou a nemocenská

Dobrý den, řeším podklady pro DP 2020 kolegy- měl „úrodný rok“

1) 1.1 – 31.1.prac.poměr – ukončení dohodou
2) 30.1.(před ukončením PP) nastoupil na PN – trvala do 2.3.
3) 3.3. – 31.7. – pracovní poměr – ukončení dohodou
4) 1.8. – 9.8. – NIC
5) 10.8. – 22.9. – ÚP
6) 23.9. – OSVČ (pojišťovák – potvrzení od ČNB)

nemám zkušenosti s 2)
– PP skončil 31.1. – kdo proplácí nemocenskou ? nemocenský lístek dal zaměstnavateli, protože 30.1. byl ještě zaměstnancem.
– jak je to s platbami zdravky a socky ?
– mohl v únoru v době PN na ÚP ?
ještě k bodu 4) – musí si zaplatit zdravku – poměrnou část z minimální platby ?

Moc děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Ruth V., 08.03.2021 19:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2021 19:01 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká období 2:

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu pracovního poměru (nebo maximálně do 7 dní od skončení pracovního poměru), tak je nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. Nemocenské dávky jsou ale vypláceny až od 15 dne.

Za 30 a 31. 1. by byl nárok ještě na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Po skončení pracovního poměru, už ale nárok na náhradu mzdy není. Za 1. 2. až 12. 2. tedy není nárok na „nemocenskou“. Od 13. 2. až 2. 3. je nárok na nemocenské dávky (platí stát).

Co se týká zdravotního pojištění, tak plátcem zdravotního pojištění, je během pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru stát. Tuto skutečnost (pracovní neschopnost po skončení zaměstnání), je ale nutné oznámit zdravotní pojišťovně. Za dobu, kdy je nárok na nemocenské dávky, je plátcem ZP stát.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.), paragraf 7:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

Sociální pojištění po skončení zaměstnání nikdo neplatí. Doba pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, kdy je nárok na nemocenské dávky, se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

Během pracovní neschopnosti se nedá jít na Úřad práce, resp. Úřad práce nezařadí do evidence uchazečů o zaměstnání člověka s neschopenkou.

Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Co se týká bodu 4:

Povinnost platit si sám zdravotní pojištění vzniká, pokud po celý kalendářní měsíc není plátcem nikdo jiný. OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) platí pojišťovně zdravotní pojištění vždy jen za celý kalendářní měsíc, není nutné doplácet jednotlivé dny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na Ošetřovné pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, já pracuji jako OSVČ a provozovnu mam uzavřenou, manželka je v provozovně jako spolupracující osoba. Máme hendikepovaného, který má uzavřenou školu. Za manželku odvádí stát zdravotní a sociální pojištění. Má manželka nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a pokračování neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Od 1. 2. 2021 jsem nastoupila jako kuchařka do MŠ se zkušební dobou do konce roku. Při pracovním pohovoru jsem uvedla, že vlastním v pravém uchu sluchátko a že nemám problém s dorozumíváním a nastoupila do práce od1.2.2021. Ale od 26. 2. 2021 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď