Výpověď dohodou po skončení nemocenské – můžu skončit ihned bez výpovědí doby?

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu ihned (v ten den nebo na druhý den) po ukončení „nemocenské“ podat výpověď dohodou nebo zda je tam nějaká časová prodleva (výpovědní doba)?

Jsem teď momentálně už třetí měsíc na neschopence. Naskytla se mi ale možnost, jít pracovat do jiné firmy, za lepší peníze. Takže bych chtěl ukončit neschopenku a dát výpověď.

V nové firmě by ale chtěli, abych nastoupil co nejdříve, takže by mě zajímalo jak je to s výpovědí dohodou? Jestli bych mohl skončit ihned po ukončení neschopenky.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Milan K., 25.12.2021 10:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 16:50 napsal/a:

Dobrý den

Výpověď dohodou, je nesmysl. Zaměstnání můžete ukončit buď výpovědí, nebo dohodou. Pro každý způsob ukončení pracovního poměru platí trochu odlišné podmínky. Výpověď dohodou neexistuje, nedává žádný smysl.

Pracovní poměr ze strany zaměstnance, může být ukončen kdykoliv. Výpověď můžete zaměstnavateli dát i během neschopenky. Stejně tak se můžete se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou i během pracovní neschopnosti.

Zákoník práce, stanovuje pouze omezení pro zaměstnavatele, který vám nesmí dát výpověď, pokud jste na neschopence. Pro zaměstnance ale žádné omezení není:

  • Pokud se se svým zaměstnavatelem domluvíte (a on tedy bude souhlasit), můžete pracovní poměr ukončit dohodou klidně hned zítra. To zda před tím ukončíte nebo neukončíte neschopenku, nehraje žádnou roli.
  • Pokud zaměstnavatel nebude souhlasit s ukončením pracovního poměru dohodou k vámi navrženému termínu, pak nemáte jinou možnost, než podat klasickou výpověď.

Při výpovědi, je zde ale výpovědní doba. Takže pokud byste zítra dal v práci výpověď, tak budete mít ještě výpovědní dobu 2 měsíce. Ta by vám začala 1. 1. 2022 a skončila 28. 2. 2022.

Pokud byste s výpovědí čekal až na začátek nového roku, a dal ji například 3. 1. 2022, pak byste byl ve výpovědní době o jeden měsíc déle.

Výpovědní doba by vám začala až 1. 2. 2022 a skončila 31. 3. 2022 (výpovědní doba začíná od začátku následujícího kalendářního měsíce, po doručení výpovědi).

Výpověď v zaměstnání můžete dát i během neschopenky. Stačí zaměstnavateli prokazatelně předat/doručit písemnou výpověď (osobně/písemně/elektronicky).

Co se tedy týká vašeho dotazu, pak je možné zaměstnání ukončit ihned (bezprostředně) po skončení pracovní neschopnosti. Ale pouze za předpokladu, že s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Jednalo by se o ukončení pracovního poměru dohodou

Pokud by nesouhlasil, pak budete muset počkat. Musel byste podat výpověď ze zaměstnání a počkat, než uplyne výpovědní doba.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Pečující osoba a práce na dohodu DPP nebo DPČ

-

Dobrý den, jsem vedena jako pečující osoba druhé osoby, která je ve II. stupni závislosti. Momentálně nepracuji a zdravotní pojištění za mě hradí stát. Je možné si přivydělat formou DPP nebo DPČ? Pokud se nechám zaměstnat na dohodu, kdo bude nadále hradit zdravotní a sociální pojištění a jak je to s nárokem na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď

Výpověď – pracovní poměr na dobu určitou

-

Dobrý den, známý pracoval na HPP smlouva na dobu určitou 1 rok. Před vypršením této doby nová smlouva na dobu určitou, ale pouze na 1 měsíc (do 31.3.) Dne 12. 3. mu bylo oznámeno, že už do práce chodit nemá, do konce měsíce má volno dovolenou a k poslednímu dni v březnu konec pracovní smlouvy. […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době – sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, když jsem ve zkušební době a ukončím pracovní poměr, je za mě zaplaceno zdravotní a sociální pojištění na celý kalendářní měsíc? Řekněme, že bych chtěl odejít ze zkušební doby 15. dnem měsíce. Počítám s tím, že do nové práce bych musel nastoupit ještě do konce kalendářního měsíce, ale co ty dny mezi tím?

Zobrazit odpověď