Výpověď dohodou po skončení nemocenské – můžu skončit ihned bez výpovědí doby?

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu ihned (v ten den nebo na druhý den) po ukončení „nemocenské“ podat výpověď dohodou nebo zda je tam nějaká časová prodleva (výpovědní doba)?

Jsem teď momentálně už třetí měsíc na neschopence. Naskytla se mi ale možnost, jít pracovat do jiné firmy, za lepší peníze. Takže bych chtěl ukončit neschopenku a dát výpověď.

V nové firmě by ale chtěli, abych nastoupil co nejdříve, takže by mě zajímalo jak je to s výpovědí dohodou? Jestli bych mohl skončit ihned po ukončení neschopenky.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Milan K., 25.12.2021 10:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 16:50 napsal/a:

Dobrý den

Výpověď dohodou, je nesmysl. Zaměstnání můžete ukončit buď výpovědí, nebo dohodou. Pro každý způsob ukončení pracovního poměru platí trochu odlišné podmínky. Výpověď dohodou neexistuje, nedává žádný smysl.

Pracovní poměr ze strany zaměstnance, může být ukončen kdykoliv. Výpověď můžete zaměstnavateli dát i během neschopenky. Stejně tak se můžete se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou i během pracovní neschopnosti.

Zákoník práce, stanovuje pouze omezení pro zaměstnavatele, který vám nesmí dát výpověď, pokud jste na neschopence. Pro zaměstnance ale žádné omezení není:

  • Pokud se se svým zaměstnavatelem domluvíte (a on tedy bude souhlasit), můžete pracovní poměr ukončit dohodou klidně hned zítra. To zda před tím ukončíte nebo neukončíte neschopenku, nehraje žádnou roli.
  • Pokud zaměstnavatel nebude souhlasit s ukončením pracovního poměru dohodou k vámi navrženému termínu, pak nemáte jinou možnost, než podat klasickou výpověď.

Při výpovědi, je zde ale výpovědní doba. Takže pokud byste zítra dal v práci výpověď, tak budete mít ještě výpovědní dobu 2 měsíce. Ta by vám začala 1. 1. 2022 a skončila 28. 2. 2022.

Pokud byste s výpovědí čekal až na začátek nového roku, a dal ji například 3. 1. 2022, pak byste byl ve výpovědní době o jeden měsíc déle.

Výpovědní doba by vám začala až 1. 2. 2022 a skončila 31. 3. 2022 (výpovědní doba začíná od začátku následujícího kalendářního měsíce, po doručení výpovědi).

Výpověď v zaměstnání můžete dát i během neschopenky. Stačí zaměstnavateli prokazatelně předat/doručit písemnou výpověď (osobně/písemně/elektronicky).

Co se tedy týká vašeho dotazu, pak je možné zaměstnání ukončit ihned (bezprostředně) po skončení pracovní neschopnosti. Ale pouze za předpokladu, že s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Jednalo by se o ukončení pracovního poměru dohodou

Pokud by nesouhlasil, pak budete muset počkat. Musel byste podat výpověď ze zaměstnání a počkat, než uplyne výpovědní doba.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď

Změna místa výkonu práce během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, delší dobu jsem na neschopence. Zaměstnavatel mezitím změnil provozovnu a místo výkonu práce bych měl mít jinde. Je to jen několik set metrů, nepředstavuje to pro mě žádnou změnu. Může mi zaslat poštou jednostranně změnu pracovní smlouvy, ve které je jen ujednání o změně místa výkonu práce? Moc děkuji

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď