Výpověď dohodou v nemocenské u onkologického pacienta

Dobrý den, prosím o radu.

Otec je velmi vážně nemocný. Od počátku roku pobírá nemocenskou, je zaměstnanec Městské policie.

Chtěl by se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel bude souhlasit.

Co musí udělat? Má nejdříve ukončit nemocenskou? Nebo ne? Když se dohodnou na určitém termínu ukončení, co bude potom? Kdo mu bude vyplácet nemocenskou, na koho se má obrátit? Na OSSZ? Kam se nahlásit?

Nebo nemusí řešit nic, zaměstnání ukončí dohodou a nemocenská mu bude stále vyplácena?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka T., 25.06.2021 19:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.06.2021 15:57 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr ukončen během pracovní neschopnosti dohodou, nebo případně výpovědí ze strany zaměstnance (zaměstnavatel výpověď dát během neschopenky nemůže), tak se v zásadě nic nemění.

Nárok na nemocenské dávky se nijak nemění. Neschopenka bude pokračovat dále, dokud ji neukončí ošetřující lékař. Nemocenské dávky budou vypláceny dále – zde se nic nemění.

Na nemocenskou je nárok až 380 dní (s případným prodloužením o dalších 350 dní).

V zásadě ani není potřeba nikam nic hlásit. To, že neschopenka stále trvá, ČSSZ ví (dostává informace elektronicky od lékaře/zaměstnavatele).

Po ukončení pracovní poměru, ani není potřeba chodit například na Úřad práce.

Během pracovní neschopnosti, nemůže být nezaměstnaný zaevidován, jako uchazeč o zaměstnání a nevzniká ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na Úřad práce, by váš otec šel případně až po ukončení neschopenky. Na podporu v nezaměstnanosti je nárok, i po skončení dlouhodobější pracovní neschopnosti, po ukončeném zaměstnání (byť pak podpora může být nižší).

Váš otec by rozhodně neměl sám ukončovat neschopenku. Nárok na nemocenské dávky, je jen v případě, že je neschopenka zahájena v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od ukončení zaměstnání. Pokud by ukončil neschopenku, tak by sice mohl jít na Úřad práce a dostávat podporu, ale neměl by už nárok na nemocenské dávky, pokud by nastala potřeba další neschopenky.

Během pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, je plátcem zdravotního pojištění stát.

O tom, že neschopenka pokračuje i po skončení pracovní neschopnosti, je případně potřeba informovat zdravotní pojišťovnu – viz informace například na webu VZP (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, pro nárok na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď