Výpověď dohodou v nemocenské u onkologického pacienta

Dobrý den, prosím o radu.

Otec je velmi vážně nemocný. Od počátku roku pobírá nemocenskou, je zaměstnanec Městské policie.

Chtěl by se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel bude souhlasit.

Co musí udělat? Má nejdříve ukončit nemocenskou? Nebo ne? Když se dohodnou na určitém termínu ukončení, co bude potom? Kdo mu bude vyplácet nemocenskou, na koho se má obrátit? Na OSSZ? Kam se nahlásit?

Nebo nemusí řešit nic, zaměstnání ukončí dohodou a nemocenská mu bude stále vyplácena?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka T., 25.06.2021 19:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.06.2021 15:57 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr ukončen během pracovní neschopnosti dohodou, nebo případně výpovědí ze strany zaměstnance (zaměstnavatel výpověď dát během neschopenky nemůže), tak se v zásadě nic nemění.

Nárok na nemocenské dávky se nijak nemění. Neschopenka bude pokračovat dále, dokud ji neukončí ošetřující lékař. Nemocenské dávky budou vypláceny dále – zde se nic nemění.

Na nemocenskou je nárok až 380 dní (s případným prodloužením o dalších 350 dní).

V zásadě ani není potřeba nikam nic hlásit. To, že neschopenka stále trvá, ČSSZ ví (dostává informace elektronicky od lékaře/zaměstnavatele).

Po ukončení pracovní poměru, ani není potřeba chodit například na Úřad práce.

Během pracovní neschopnosti, nemůže být nezaměstnaný zaevidován, jako uchazeč o zaměstnání a nevzniká ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na Úřad práce, by váš otec šel případně až po ukončení neschopenky. Na podporu v nezaměstnanosti je nárok, i po skončení dlouhodobější pracovní neschopnosti, po ukončeném zaměstnání (byť pak podpora může být nižší).

Váš otec by rozhodně neměl sám ukončovat neschopenku. Nárok na nemocenské dávky, je jen v případě, že je neschopenka zahájena v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od ukončení zaměstnání. Pokud by ukončil neschopenku, tak by sice mohl jít na Úřad práce a dostávat podporu, ale neměl by už nárok na nemocenské dávky, pokud by nastala potřeba další neschopenky.

Během pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, je plátcem zdravotního pojištění stát.

O tom, že neschopenka pokračuje i po skončení pracovní neschopnosti, je případně potřeba informovat zdravotní pojišťovnu – viz informace například na webu VZP (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, pro nárok na důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď

Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Podpůrčí do a mi skončila 22. 4. 2022 a nastoupila jsem do práce, kde jsem čerpala dovolenou a normálně pracuji. A chci se zeptat: vrátily se mi bolesti, mám nárok na nemocenskou a na jak dlouho? Ještě do toho mě běží od 1. 8. 2022 výpověď ze strany zaměstnavatele […]

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobry den, prosím o radu. Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ. Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku. Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď