Výpověď po příliš přísném posudku závodního lékaře

Dobrý den, pracuji 5 let jako pracovník v soc. službách v domově pro lidi s mentálním  a tělesným postižením.

Teď mi po atace roztroušené sklerózy přiznali  invalidní důchod 2. stupně. Po léčbě se zdravotně cítím zase v pořádku.

V posudku lékaře OSSZ je napsáno, že jsem schopna práce, jen s podstatně nižšími nároky na tělesné schopnosti. Závodní lékař mi ale do posudku napsal, že jsem zcela pozbyla pracovní způsobilost, takže mě chtějí propustit.

Pracovala jsem na oddělení, kde jsou nejmíň postižení i na „horších“ odděleních (zvládla jsem to několik měsíců i v průběhu ataky nemoci). Pracovnice v aktivizačních dílnách mají pracovní zařazení také prac. v soc. službách, takže ani tam mne vedení nedá.

Včera jsem napsala stížnost na posudek závodního lékaře na Krajský úřad, ale až si doberu dovolenou, tak „letím“.

Je můj vyhazov oprávněný?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Martina S., 04.10.2021 7:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.11.2021 18:34 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste dle lékařského posudku pozbyla pracovní způsobilost, tak váš zaměstnavatel má dle zákoníku práce, pouze dvě možnosti:

1) Převedení na jinou práciviz paragraf 41, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 41 Převedení na jinou práci

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, 

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

Současně platí:

(3) Není-li možné dosáhnout účelu převedení podle odstavců 1 a 2 převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

2) Ukončení pracovního poměru výpovědíviz paragraf 52, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Obecně platí, že zaměstnavatel nemá příliš na výběr. Je mu přímo zakázáno, aby vám přiděloval práci, kterou s ohledem na svůj zdravotní stav, nesmíte vykonávat.

Pokud je to možné, může vás zaměstnavatel převést na jinou práci, a to i na jiný druh práce, než máte sjednán v pracovní smlouvě.

Další možností je pak výpověď. Pozbytí pracovní způsobilosti, je jedním z mála důvodů pro možnost výpovědi ze strany zaměstnavatele, který je explicitně uveden v zákoníku práce.

Zaměstnavatel si dle ustálené judikatury, také může vybrat mezi výše uvedenými možnostmi, tedy mezi možností převést zaměstnance na jinou práci a právem rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr výpovědí, a to i v případě, že jinou vhodnou práci pro zaměstnance má.

Asi jediné řešení vaší situace, je vámi zmíněné odvolání, proti lékařskému posudku. Dle příslušného zákona, máte možnost, se do 15 dnů, proti lékařskému posudku odvolat, což jste zřejmě již učinila.

Pokud ale odvolání nebude kladně vyřízeno, pak je rozhodnutí na vašem zaměstnavateli, a výpověď je jedna ze dvou možností, které zaměstnavatel má.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď