Výpověď zaměstnanci během OČR z důvodu zavření školy

Dobrý den, může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci, který je na OČR z důvodu zavření školy?

Dotaz poslal/a: Petra V., 22.03.2021 14:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2021 16:06 napsal/a:

Dobrý den,

Zákoník práce jednoznačně říká, že v době, kdy zaměstnanec pečuje o dítě mladší než 10 roků (což je naprostá většina aktuálních případů ošetřovného), tak nelze dát zaměstnanci výpověď.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53:

§ 53 Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

f) v době, kdy zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči v případech podle § 41a a 41c zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.

Tento zákaz výpovědi se vztahuje pouze na výpověď danou zaměstnavatelem. Pokud by se například jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten končí ke sjednanému datu, bez ohledu na OČR. Obdobně je možné pracovní poměr ukončit i dohodou, nebo výpovědí ze strany zaměstnance.

Platí také, že v určitých specifických případech, může být dána výpověď i během ochranné doby. Týká se to případů, kdy dochází k rušení zaměstnavatele nebo jeho části, k přemístění zaměstnavatele, nebo i případů hrubého porušení pracovních povinností zaměstnancem. To jsou ale dosti vzácné výjimky. Výpověď z běžných „organizačních“ důvodů, pro nadbytečnost atp., dát nelze.

Pokud by výpověď byla dána před začátkem OČR tak, že by výpovědní doba měla uplynout v průběhu OČR, tak se výpovědí doba na dobu OČR zastaví a bude pokračovat až po jeho ukončení. Viz paragraf 53 ZP:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pozor ale na to, že u aktuálního krizového ošetřovného, je možné přerušované čerpání. Je tedy možné, aby zaměstnanec část dní pracoval a část dní byl doma a pečoval o dítě. Pokud by byla výpověď dána v den, kdy zaměstnanec pracuje, pak by takováto výpověď byla platná, ale platilo by zde ustanovení paragrafu 53, ZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď