Výpověď zaměstnanci během OČR z důvodu zavření školy

Dobrý den, může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci, který je na OČR z důvodu zavření školy?

Dotaz poslal/a: Petra V., 22.03.2021 14:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2021 16:06 napsal/a:

Dobrý den,

Zákoník práce jednoznačně říká, že v době, kdy zaměstnanec pečuje o dítě mladší než 10 roků (což je naprostá většina aktuálních případů ošetřovného), tak nelze dát zaměstnanci výpověď.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53:

§ 53 Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

f) v době, kdy zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči v případech podle § 41a a 41c zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.

Tento zákaz výpovědi se vztahuje pouze na výpověď danou zaměstnavatelem. Pokud by se například jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten končí ke sjednanému datu, bez ohledu na OČR. Obdobně je možné pracovní poměr ukončit i dohodou, nebo výpovědí ze strany zaměstnance.

Platí také, že v určitých specifických případech, může být dána výpověď i během ochranné doby. Týká se to případů, kdy dochází k rušení zaměstnavatele nebo jeho části, k přemístění zaměstnavatele, nebo i případů hrubého porušení pracovních povinností zaměstnancem. To jsou ale dosti vzácné výjimky. Výpověď z běžných „organizačních“ důvodů, pro nadbytečnost atp., dát nelze.

Pokud by výpověď byla dána před začátkem OČR tak, že by výpovědní doba měla uplynout v průběhu OČR, tak se výpovědí doba na dobu OČR zastaví a bude pokračovat až po jeho ukončení. Viz paragraf 53 ZP:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pozor ale na to, že u aktuálního krizového ošetřovného, je možné přerušované čerpání. Je tedy možné, aby zaměstnanec část dní pracoval a část dní byl doma a pečoval o dítě. Pokud by byla výpověď dána v den, kdy zaměstnanec pracuje, pak by takováto výpověď byla platná, ale platilo by zde ustanovení paragrafu 53, ZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Opakovaná pracovní neschopnost – výpověď dohodou, nezaměstnanost

-

Dobrý den, mám poněkud složitý dotaz v oblasti 56 + a opakované PN. Koncem roku 2023 jsem onemocněl vážnou nemocí a už nyní vím, že léčba bude minimálně půl roku, a to jen pokud půjde vše dobře. Už nyní mám plánovanou totální endoprotézu na podzim 2025, která si zase vyžádá půlroční rehabilitaci. Protože jsem odpovědně […]

Zobrazit odpověď