Výpověď zaměstnanci během OČR z důvodu zavření školy

Dobrý den, může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci, který je na OČR z důvodu zavření školy?

Dotaz poslal/a: Petra V., 22.03.2021 14:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2021 16:06 napsal/a:

Dobrý den,

Zákoník práce jednoznačně říká, že v době, kdy zaměstnanec pečuje o dítě mladší než 10 roků (což je naprostá většina aktuálních případů ošetřovného), tak nelze dát zaměstnanci výpověď.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53:

§ 53 Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

f) v době, kdy zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči v případech podle § 41a a 41c zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.

Tento zákaz výpovědi se vztahuje pouze na výpověď danou zaměstnavatelem. Pokud by se například jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten končí ke sjednanému datu, bez ohledu na OČR. Obdobně je možné pracovní poměr ukončit i dohodou, nebo výpovědí ze strany zaměstnance.

Platí také, že v určitých specifických případech, může být dána výpověď i během ochranné doby. Týká se to případů, kdy dochází k rušení zaměstnavatele nebo jeho části, k přemístění zaměstnavatele, nebo i případů hrubého porušení pracovních povinností zaměstnancem. To jsou ale dosti vzácné výjimky. Výpověď z běžných „organizačních“ důvodů, pro nadbytečnost atp., dát nelze.

Pokud by výpověď byla dána před začátkem OČR tak, že by výpovědní doba měla uplynout v průběhu OČR, tak se výpovědí doba na dobu OČR zastaví a bude pokračovat až po jeho ukončení. Viz paragraf 53 ZP:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pozor ale na to, že u aktuálního krizového ošetřovného, je možné přerušované čerpání. Je tedy možné, aby zaměstnanec část dní pracoval a část dní byl doma a pečoval o dítě. Pokud by byla výpověď dána v den, kdy zaměstnanec pracuje, pak by takováto výpověď byla platná, ale platilo by zde ustanovení paragrafu 53, ZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď