Výpověď ze strany zaměstnance ze zdravotních důvodů ve zkušební době

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na podporu, když musím dát výpověď ve zkušebce ze zdravotních důvodů. Pracuji teď v chemickém průmyslu a jsem celá osypaná a bolí mě hlava z toho tam.

Děkuji předem za rychlou odpověď

Dotaz poslal/a: Jana B., 07.02.2021 19:47

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 19:05 napsal/a:
 

Dobrý den,

Ve zkušební době zpravidla nedáváte výpověď, ale jedná se o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. To můžete udělat jak vy, tak i zaměstnavatel (v podstatě kdykoliv), i bez udávání důvodu.

O výpověď ze zdravotních důvodů (ve smyslu zákoníku práce), by se jednalo jen v případě, že byste měla od svého lékaře posudek, že jste zdravotně nezpůsobilá vykonávat danou práci. Domnívám se ale, že ve vašem případně to bude spíše ukončení pracovního poměru ve zkušební době, bez udání důvodu.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak tam záleží na tom, zda splňujete příslušné podmínky. A také na tom, co jste dělala před nástupem do aktuálního zaměstnání.

Základní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky.

Účast na důchodovém pojištění vám vzniká v průběhu zaměstnání (kde za vás zaměstnavatel platí sociální pojištění), v průběhu podnikání (kde si platíte sociální pojištění sama).

Nebo případně započítáním náhradní doby zaměstnání – doba na mateřské, rodičovské (obecně péče o dítě do 4 roků), doba na dlouhodobé nemocenské po skončení zaměstnání, dobrovolnická činnost, apod.

Dále záleží i na tom, jestli jste například před nástupem do současného zaměstnání byla nezaměstnaná a dostávala podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ano, tak vám nárok na další podporu v nezaměstnanosti vzniká až po odpracování 3 nebo 6 měsíců. Záleží, jestli byla předchozí podpora v nezaměstnanosti vyčerpána celá nebo ne.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48 a 49:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

§ 49

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)]. 

(2) Do doby 6 měsíců podle odstavce 1 se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,