Výpověď ze zaměstnání a neschopenka – prodloužení výpovědní doby?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Výpověď mi dali 18.12 2020 a skončila 31.12 2020 s vyplacením odměn (3 hrubých měsíčních mezd.)

Zajímalo by mě, jestli důsledku nemoci z povolání půjdu na neschopenku. Jak by se to řešilo?

Asi výpověď už neprodlouží, po skončení neschopenky?

Dotaz poslal/a: Jana P., 31.12.2020 20:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2021 14:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud do pracovní neschopnosti nastoupíte, až po ukončení pracovního poměru, pak sice budete mít nárok na nemocenské dávky, ale na samotnou výpověď už to ale nemá žádný vliv.

Pokud je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení zaměstnání, tak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. 7 dní po výpovědi, je ještě ochranná doba.

Nebude vám sice vznikat nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (nemocenská za prvních 14 dní), bude vám ale vznikat nárok na nemocenské dávky (od 15 dne na neschopence).

Začátek neschopenky, až po skončení pracovního poměru, už ale nemá žádný vliv, na samotnou výpověď.

Jiná situace by byla, pokud byste do pracovní neschopnosti nastoupila, ještě během výpovědní doby, pak by se výpovědní doba prodloužila.

Pokud by totiž výpovědní doba, měla uplynout v době vaší pracovní neschopnosti, pak se na dobu neschopenky „zastaví“. A pokračuje až po skončení pracovní neschopnosti – viz paragraf 53, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Vzhledem k tomu, že píšete, že jste „výpověď dostala 18. 12. 2020“, tak se domnívám, že se nejednalo o výpověď, ale že jste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru.

V případě výpovědi, by zde byla výpovědní doba 2 měsíc – tj. k ukončení pracovního poměru by mohlo dojít nejdříve k 28. 2. 2021. A ne k 31. 12. 2020.

Pokud byl ale pracovní poměr, ukončen dohodou ke konkrétnímu datu, pak by zahájení pracovní neschopnosti před tímto datem, nemělo na ukončení pracovního poměru žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva. Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci. Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence […]

Zobrazit odpověď

Pečující osoba a práce na dohodu DPP nebo DPČ

-

Dobrý den, jsem vedena jako pečující osoba druhé osoby, která je ve II. stupni závislosti. Momentálně nepracuji a zdravotní pojištění za mě hradí stát. Je možné si přivydělat formou DPP nebo DPČ? Pokud se nechám zaměstnat na dohodu, kdo bude nadále hradit zdravotní a sociální pojištění a jak je to s nárokem na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď

Výpověď – pracovní poměr na dobu určitou

-

Dobrý den, známý pracoval na HPP smlouva na dobu určitou 1 rok. Před vypršením této doby nová smlouva na dobu určitou, ale pouze na 1 měsíc (do 31.3.) Dne 12. 3. mu bylo oznámeno, že už do práce chodit nemá, do konce měsíce má volno dovolenou a k poslednímu dni v březnu konec pracovní smlouvy. […]

Zobrazit odpověď