Výpověď ze zaměstnání a neschopenka – prodloužení výpovědní doby?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Výpověď mi dali 18.12 2020 a skončila 31.12 2020 s vyplacením odměn (3 hrubých měsíčních mezd.)

Zajímalo by mě, jestli důsledku nemoci z povolání půjdu na neschopenku. Jak by se to řešilo?

Asi výpověď už neprodlouží, po skončení neschopenky?

Dotaz poslal/a: Jana P., 31.12.2020 20:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2021 14:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud do pracovní neschopnosti nastoupíte, až po ukončení pracovního poměru, pak sice budete mít nárok na nemocenské dávky, ale na samotnou výpověď už to ale nemá žádný vliv.

Pokud je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení zaměstnání, tak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. 7 dní po výpovědi, je ještě ochranná doba.

Nebude vám sice vznikat nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (nemocenská za prvních 14 dní), bude vám ale vznikat nárok na nemocenské dávky (od 15 dne na neschopence).

Začátek neschopenky, až po skončení pracovního poměru, už ale nemá žádný vliv, na samotnou výpověď.

Jiná situace by byla, pokud byste do pracovní neschopnosti nastoupila, ještě během výpovědní doby, pak by se výpovědní doba prodloužila.

Pokud by totiž výpovědní doba, měla uplynout v době vaší pracovní neschopnosti, pak se na dobu neschopenky „zastaví“. A pokračuje až po skončení pracovní neschopnosti – viz paragraf 53, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Vzhledem k tomu, že píšete, že jste „výpověď dostala 18. 12. 2020“, tak se domnívám, že se nejednalo o výpověď, ale že jste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru.

V případě výpovědi, by zde byla výpovědní doba 2 měsíc – tj. k ukončení pracovního poměru by mohlo dojít nejdříve k 28. 2. 2021. A ne k 31. 12. 2020.

Pokud byl ale pracovní poměr, ukončen dohodou ke konkrétnímu datu, pak by zahájení pracovní neschopnosti před tímto datem, nemělo na ukončení pracovního poměru žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď

Změna místa výkonu práce během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, delší dobu jsem na neschopence. Zaměstnavatel mezitím změnil provozovnu a místo výkonu práce bych měl mít jinde. Je to jen několik set metrů, nepředstavuje to pro mě žádnou změnu. Může mi zaslat poštou jednostranně změnu pracovní smlouvy, ve které je jen ujednání o změně místa výkonu práce? Moc děkuji

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď