Vyřazení z ÚP a práce na DPČ

Dobrý den, k 30. 11. 2021 mi končí podpora v nezaměstnanosti

Od 1. 12. 2021 budu mít brigádu na DPČ, ale protože si chci vydělat více než je dovoleno ÚP (polovina min měsíční mzdy), musím to nahlásit na ÚP, aby mne vyřadili z evidence.

Mám si zařídit živnostenský list, nebo jaké jiné možnosti se mi naskytují?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vlaďka, 26.11.2021 14:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2021 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Ve chvíli, kdy vám skončí nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak si během evidence na Úřadu práce, můžete přivydělávat formou práce na DPČ.

Maximální možný příjem, je ale vámi zmíněná jedna polovina minimální mzdy. Aktuálně je to 7600 Kč hrubého měsíčně. Od 1. 1. 2022 se to zvýší (zvyšuje se minimální mzda) na 8100 Kč.

Pokud plánujete, že si formou práce na DPČ budete vydělávat více, než je zmíněný limit, pak je opravdu nutné ukončit evidenci na Úřadu práce (resp. Úřad práce by vás sám vyřadil, pokud byste měl vyšší příjem, než polovinu minimální mzdy).

Pokud budete pracovat formou dohody o pracovní činnosti (DPČ), a v dohodě budete mít sjednán příjem vyšší než 3500 Kč měsíčně, tak za vás zaměstnavatel odvádí standardní zdravotní a sociální pojištění a daně.

Byla byste na tom „skoro jako zaměstnanec“ (práce na dohodu má pochopitelně řadu omezení, oproti klasickému pracovnímu poměru, je zde mimo jiné i menší „ochrana“ ohledně výpovědi atd.).

Pokud byste takto pracovala na DPČ, tak není důvod pro to, abyste si zřizovala živnostenský list.

Můžete ovšem pracovat i jako OSVČ. Pak by se zřejmě nejednalo o práci na DPČ, ale firmě, pro kterou byste pracovala, byste vystavovala faktury.

Jako OSVČ byste ale měla povinnost, platit si alespoň minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

  • Minimální záloha na sociální pojištění je v roce 2021 ve výši 2588 Kč, v roce 2022 to bude 2841 Kč.
  • Minimální záloha na zdravotní pojištění je v roce 2021 ve výši 2393 Kč, v roce 2022 to bude 2627 Kč.

Zřízení živnostenského listu, by pro vás tedy znamenalo minimální měsíční platbu 4981 Kč, resp. 5468 Kč v roce 2022, bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nějaký reálný příjem (neplacení sociálního a zdravotního pojištění se moc nevyplatí, protože tam naskakuje dost vysoké penále).

Jak již tedy bylo uvedeno výše, pokud máte domluvenou práci na DPČ s vyšším příjmem, tak není důvod, zřizovat si živnostenský list. Zaměstnavatel vám bude z odměny za práci na DPČ strhávat všechny povinné odvody, a vy budete dostávat „čistou mzdu“ (odměnu za práci na dohodě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď