Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt
Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím.
Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme.
Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště.
Zajímalo by mě, jak to je? Má pravdu přítelkyně? Hraje trvalé bydliště nějakou roli? Jak mám případně postupovat?
Děkuji!
Dobrý den,
Institut trvalého pobytu (trvalého bydliště), slouží v podstatě jen pro účely evidence obyvatel. V zákoně o evidenci obyvatel je pak přímo uvedeno, že z přihlášení občana k trvalému pobytu, nevyplývají žádná užívací práva k danému bytu/domu.
Viz zákon číslo 133/2000 Sb. (zákon o evidenci obyvatel), paragraf 10, odstavec 2:
(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.
Aby vaší přítelkyni vznikala nějaká práva k vašemu domu, musela by v něm mít sjednánu například nájemní smlouvu. Nebo by se mohlo jednat například o situaci, kdy byste bydleli společně v nájmu, a ona byla uvedena v nájemní smlouvě, apod.
S vystěhováním to ale bohužel nemusí být až tak jednoduché, že by stačilo, abyste jí sbalil kufry, a „vyhodil“ ji před dům na ulici.
Pokud byste ji vystěhoval uvedeným způsobem „svépomocí“, tak by mohla nastat i situace, kdy by se vaše přítelkyně bránila a podala by na vás trestní oznámení, či po vás požadovala náhradu škody (která by jí teoreticky mohla nastat).
Neznamená to, že by byla automaticky v právu. Při podobném jednání ale mohou nastat situace, které by bylo minimálně nutné vysvětlovat na policii nebo u soudu.
Asi nejlepším způsobem vystěhování (který je v souladu se zákonem) je řešení přes soud. To je ale pochopitelně na dlouho.
Prvním krokem by mělo být to, že přítelkyni písemně vyzvete k opuštění/vyklizení vašeho bytu/domu. Ideální je poslat jí tuto výzvu poštou doporučeně, a uschovat si doklad o doručení výzvy + příslušnou kopii, abyste měl následně doklad pro právníky/soud.
Měl byste jí poskytnout nějakou lhůtu, například 30 dní. Současně ji můžete informovat, že pokud neopustí váš dům dobrovolně, tak že budete následně podávat žalobu na vyklizení nemovitosti.
V daném případu, byste měl být jednoznačně v právu. Náklady na soud/právníky by následně měla zaplatit vaše přítelkyně.
Určitou možností je také podání trestního oznámení na policii pro neoprávněný zásah do vašeho vlastnického práva k domu a pro neoprávněné užívání cizí věci.
Určitě bych ale nejprve zkusila smírné řešení. Vaše přítelkyně nemá žádná užívací práva k vašemu domu. Právo je jednoznačně na vaší straně. Chápu, že s rozchodem bývá spojena řada emocí, pokud se na to ale vaše přítelkyně podívá trochu rozumně, musí jí být jasné, že zde nemůže nic vyhrát, a že škodí jen sama sobě.
Můžete se případně obrátit na nějakého právníka, který by vám sepsal příslušnou výzvu k opuštění/vyklizení nemovitosti. Pokud vaše přítelkyně obdrží právně formulovaný dokument, tak si uvědomí, že to je z její strany marný boj.
Pokud by to nepomohlo, tak je možné po uplynutí lhůty pro vyklizení, podat žalobu k soudu, a následně podat návrh na vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.
Zařazeno v: Mohu vystěhovat nájemníka bez platné smlouvy?, Okamžité vystěhování z bytu, Soudní vystěhování z bytu, Vystěhování manželky/manžela po rozvodu z bytu/domu, Vystěhování nájemníka bez nájemní smlouvy, Vystěhování neplatiče nájmu, Výzva k opuštění bytu, Výzva k vyklizení bytu, Žaloba na vystěhování bývalé přítelkyně z bytu, Zrušení trvalého pobytu po rozvodu
Další dotazy ze sekce Bydlení:
Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok
-Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]
Zobrazit odpověďRozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě
-Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďDotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy
-Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]
Zobrazit odpověďZměna trvalého pobytu během neschopenky
-Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka pro lidi s exekucí. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Konsolidace půjček bez zástavy i s minimálním příjmem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet