Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím.

Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme.

Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště.

Zajímalo by mě, jak to je? Má pravdu přítelkyně? Hraje trvalé bydliště nějakou roli? Jak mám případně postupovat?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Libor K., 27.12.2021 9:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.12.2021 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

Institut trvalého pobytu (trvalého bydliště), slouží v podstatě jen pro účely evidence obyvatel. V zákoně o evidenci obyvatel je pak přímo uvedeno, že z přihlášení občana k trvalému pobytu, nevyplývají žádná užívací práva k danému bytu/domu.

Viz zákon číslo 133/2000 Sb. (zákon o evidenci obyvatel), paragraf 10, odstavec 2:

(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.

Aby vaší přítelkyni vznikala nějaká práva k vašemu domu, musela by v něm mít sjednánu například nájemní smlouvu. Nebo by se mohlo jednat například o situaci, kdy byste bydleli společně v nájmu, a ona byla uvedena v nájemní smlouvě, apod.

S vystěhováním to ale bohužel nemusí být až tak jednoduché, že by stačilo, abyste jí sbalil kufry, a „vyhodil“ ji před dům na ulici.

Pokud byste ji vystěhoval uvedeným způsobem „svépomocí“, tak by mohla nastat i situace, kdy by se vaše přítelkyně bránila a podala by na vás trestní oznámení, či po vás požadovala náhradu škody (která by jí teoreticky mohla nastat).

Neznamená to, že by byla automaticky v právu. Při podobném jednání ale mohou nastat situace, které by bylo minimálně nutné vysvětlovat na policii nebo u soudu.

Asi nejlepším způsobem vystěhování (který je v souladu se zákonem) je řešení přes soud. To je ale pochopitelně na dlouho.

Prvním krokem by mělo být to, že přítelkyni písemně vyzvete k opuštění/vyklizení vašeho bytu/domu. Ideální je poslat jí tuto výzvu poštou doporučeně, a uschovat si doklad o doručení výzvy + příslušnou kopii, abyste měl následně doklad pro právníky/soud.

Měl byste jí poskytnout nějakou lhůtu, například 30 dní. Současně ji můžete informovat, že pokud neopustí váš dům dobrovolně, tak že budete následně podávat žalobu na vyklizení nemovitosti.

V daném případu, byste měl být jednoznačně v právu. Náklady na soud/právníky by následně měla zaplatit vaše přítelkyně.

Určitou možností je také podání trestního oznámení na policii pro neoprávněný zásah do vašeho vlastnického práva k domu a pro neoprávněné užívání cizí věci.

Určitě bych ale nejprve zkusila smírné řešení. Vaše přítelkyně nemá žádná užívací práva k vašemu domu. Právo je jednoznačně na vaší straně. Chápu, že s rozchodem bývá spojena řada emocí, pokud se na to ale vaše přítelkyně podívá trochu rozumně, musí jí být jasné, že zde nemůže nic vyhrát, a že škodí jen sama sobě.

Můžete se případně obrátit na nějakého právníka, který by vám sepsal příslušnou výzvu k opuštění/vyklizení nemovitosti. Pokud vaše přítelkyně obdrží právně formulovaný dokument, tak si uvědomí, že to je z její strany marný boj.

Pokud by to nepomohlo, tak je možné po uplynutí lhůty pro vyklizení, podat žalobu k soudu, a následně podat návrh na vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď