Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Dobrý den, jsem od 1. 3. 2021 na ošetřovném se synem (1. třída) a chodím na směny, samozřejmě i o víkendech. Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Zaslechla jsem, že snad teď po novu ne, tak ať nemám problémy.

Děkuju

Dotaz poslal/a: Dana, 06.04.2021 21:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné, se naposledy měnily na podzim 2020, kdy byl schválen nový zákon číslo 438/2020 Sb., který řeší krizové ošetřovné po dobu epidemie COVID. Tento zákon platí až do konce aktuálního školního roku – tj. do 30. 6. 2021.

V poslední době nedošlo k žádné změně zákona – resp. minulý týden byla v parlamentu schválena novela, která má zvýšit ošetřovné na 80% (a několik dalších drobných změn). Ta zatím ještě neplatí – čeká se na schválení v Senátu. A také nijak nemění to, že na ošetřovné je nárok obecně za kalendářní dny.

V zákon 438/2020 Sb., je explicitně uvedeno, že na ošetřovné není možné mít nárok jenom za víkendy (nebo obecně za dny, které pro vás nejsou pracovní).

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Takže pokud byste chtěla čerpat ošetřovné jen za dny volna, tak to možné není.

Pokud máte ale v daném kalendářním týdnu zameškanou alespoň jednu pracovní směnu z důvodu péče o dítě, a vznikl vám tak nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní den“ (den kdy máte směnu), tak máte na ošetřovné nárok i za dny volna (a je jedno, jestli vám dny volna vychází na víkend, nebo jestli je máte během pracovních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď