Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Dobrý den, jsem od 1. 3. 2021 na ošetřovném se synem (1. třída) a chodím na směny, samozřejmě i o víkendech. Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Zaslechla jsem, že snad teď po novu ne, tak ať nemám problémy.

Děkuju

Dotaz poslal/a: Dana, 06.04.2021 21:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné, se naposledy měnily na podzim 2020, kdy byl schválen nový zákon číslo 438/2020 Sb., který řeší krizové ošetřovné po dobu epidemie COVID. Tento zákon platí až do konce aktuálního školního roku – tj. do 30. 6. 2021.

V poslední době nedošlo k žádné změně zákona – resp. minulý týden byla v parlamentu schválena novela, která má zvýšit ošetřovné na 80% (a několik dalších drobných změn). Ta zatím ještě neplatí – čeká se na schválení v Senátu. A také nijak nemění to, že na ošetřovné je nárok obecně za kalendářní dny.

V zákon 438/2020 Sb., je explicitně uvedeno, že na ošetřovné není možné mít nárok jenom za víkendy (nebo obecně za dny, které pro vás nejsou pracovní).

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Takže pokud byste chtěla čerpat ošetřovné jen za dny volna, tak to možné není.

Pokud máte ale v daném kalendářním týdnu zameškanou alespoň jednu pracovní směnu z důvodu péče o dítě, a vznikl vám tak nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní den“ (den kdy máte směnu), tak máte na ošetřovné nárok i za dny volna (a je jedno, jestli vám dny volna vychází na víkend, nebo jestli je máte během pracovních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď