Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Dobrý den, jsem od 1. 3. 2021 na ošetřovném se synem (1. třída) a chodím na směny, samozřejmě i o víkendech. Vztahuje se ošetřovné i na víkendy?

Zaslechla jsem, že snad teď po novu ne, tak ať nemám problémy.

Děkuju

Dotaz poslal/a: Dana, 06.04.2021 21:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné, se naposledy měnily na podzim 2020, kdy byl schválen nový zákon číslo 438/2020 Sb., který řeší krizové ošetřovné po dobu epidemie COVID. Tento zákon platí až do konce aktuálního školního roku – tj. do 30. 6. 2021.

V poslední době nedošlo k žádné změně zákona – resp. minulý týden byla v parlamentu schválena novela, která má zvýšit ošetřovné na 80% (a několik dalších drobných změn). Ta zatím ještě neplatí – čeká se na schválení v Senátu. A také nijak nemění to, že na ošetřovné je nárok obecně za kalendářní dny.

V zákon 438/2020 Sb., je explicitně uvedeno, že na ošetřovné není možné mít nárok jenom za víkendy (nebo obecně za dny, které pro vás nejsou pracovní).

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Takže pokud byste chtěla čerpat ošetřovné jen za dny volna, tak to možné není.

Pokud máte ale v daném kalendářním týdnu zameškanou alespoň jednu pracovní směnu z důvodu péče o dítě, a vznikl vám tak nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní den“ (den kdy máte směnu), tak máte na ošetřovné nárok i za dny volna (a je jedno, jestli vám dny volna vychází na víkend, nebo jestli je máte během pracovních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď