Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

Dobrý den,

Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021.

Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti:

1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to bere období? Bude to za měsíce říjen, listopad a prosinec 2021?

2. Do kdy mám jít na Úřad práce? Četla jsem, že do 3 dnů. Když je ale letos 31. prosince v pátek, tak to tam musím jít hned v pondělí 3. 1. 2022?

Předem děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Marta I., 25.12.2021 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se nepoužívá přímo průměrná čistá výplata (mzda), ale průměrný čistý výdělek.

Průměrný čistý výdělek je trochu něco jiného než průměrná mzda. Výpočet je trochu složitější, než jen prostý matematický průměr posledních 3 výplat.

Postup výpočtu průměrného výdělku, je popsán v zákoníku práce – zákon číslo 262/2006 Sb., v paragrafech 351 až 362.

Průměrný výdělek se používá pro více účelů – pro výpočet náhrady mzdy za nemoc, za dovolenou, nebo například i pro odstupné či podporu v nezaměstnanosti.

Průměrný výdělek se stanovuje vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí – tj. 4x za rok, a to vždy k 1.1., 1.4, 1.7. a 1.10.

Vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončí 31. 12. 2021, což spadá ještě do 4 čtvrtletí, pak se použije průměrný výdělek stanovený k 1. 10. 2021. Tedy průměrný výdělek za 3 kalendářní čtvrtletí (za měsíce červenec, srpen a září 2021).

Pokud by vám pracovní poměr z nějakého důvodu skončil až 1. 1. 2022, pak už by to bylo jinak. K tomuto dni, by se již průměrný výdělek stanovil z měsíců říjen, listopad a prosinec 2021 (4 čtvrtletí).

Průměrný výdělek se vypočítá tak, že se vezme vaše hrubá mzda, včetně různých příplatků (jako například za práci přes čas, za svátek, za práci v noci, za práci v sobotu nebo neděli, apod.). Naopak se nebude počítat například náhrada mzdy za nemoc či za dovolenou apod.

Celkový hrubý příjem se pak dělí počtem skutečně odpracovaných hodin (včetně hodin přesčas). Výsledkem je pak průměrný hrubý hodinový výdělek.

Tento hodinový výdělek se násobí týdenní pracovní dobou (kterou máte v pracovní smlouvě – tj. například 40 hodin, 38,5 hodiny, 37,5 hodiny apod.). To celé se pak násobí koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v měsíci). Výsledkem je průměrný hrubý měsíční výdělek. A z něj se dopočítá čistý výdělek (odečte se sociální, zdravotní a daně).

Podpora v nezaměstnanosti by se u vás tedy měla počítat na základě toho, jaké byly vaše příjmy za měsíce červenec až září 2021. Výše podpory je pak 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% po zbytek doby (celkem 5 až 11 měsíců podle věku).

Od 1. 1. 2022 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti. Pokud byste měla vysokou mzdu, pak můžete dostat podporu od Úřadu práce, ve výši maximálně 21 488 Kč.

Na Úřad práce byste obecně měla jít do 3 pracovních dní, od ukončení zaměstnání. Pokud vám pracovní poměr končí k 31. 12. 2021, pak byste na Úřad práce měla jít do 5. 1. 2022 (včetně). Není tedy potřeba tam chodit hned v pondělí 3. 1. 2022, ale je čas až do středy.

Ve výsledku to ale není vaše striktní povinnost, jít tam hned na začátku ledna. Na Úřad práce můžete jít kdykoliv. Pokud je to do 3 dnů, pak vás na Úřadu práce zaevidují k datu ukončení zaměstnání.

Pokud by to bylo později, tak se nic neděje, bude to znamenat jen to, že budete vedená v evidenci až od data návštěvy ÚP. Při delší době, kdy byste nebyla vedená na ÚP, byste si pak musela sama platit zdravotní pojištění (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nekolidující zaměstnání

-

Dobrý den, jsem v evidenci na Úřadu práce 3 měsíce. Je mi 57 let. Pokud bych si našla „nekolidující zaměstnání“ na DPČ, z jakého základu se mi po jeho ukončení bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti? Z mého původního zaměstnání nebo z výdělku z „nekolidujícího zaměstnání“ tzn. DPČ. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď