Zaevidování na ÚP – kdy mám jít na Úřad práce?

Dobrý den,

dne 31. 12. 2020 mi skončila pracovní smlouva. Zaevidování na ÚP má být do tří dnů. 1.1.2021 bylo v pátek a to byl svátek a pak následovala sobota a neděle.

Zaevidovat se tedy můžu až 4. 1. 2021, není to pozdě?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka U., 03.01.2021 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.01.2020 6:01 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že po skončení zaměstnání byste měla zajít na Úřad práce do 3 dnů, aby vám datum zahájení evidence na ÚP bezprostředně navazovalo na datum ukončení zaměstnání. Jedná se ale o 3 pracovní dny. Právě například z takových důvodů, jako nastávají například na přelomu roku.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 26:

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Takže čas máte až do středy 6. 1. 2021 (zaměstnání vám sice skončilo 31. 12. 2021, ale následně byl jen státní svátek, a víkend, takže 3 pracovní dny jsou až do středy).

I kdybyste na Úřad práce šla až po uplynutí této lhůty, tak by to nebyl nějaký zásadní problém. Znamenalo by to pouze to, že byste byla do evidence nezaměstnaných, zařazena až od data návštěvy ÚP. Nehrozí za to nějaká sankce.

Problém to může být jen v některých mezních případech, kdy tato pozdější evidence na ÚP, může ovlivnit výpočet podpory v nezaměstnanosti. Není to ale příliš časté. Zpravidla to nehraje žádnou velkou roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. V minulém zaměstnání mě donutili odejít, jelikož moji práci potřebovali pro někoho jiného. Byla jsem 4 měsíce na podpoře. Našla jsem si novou práci v oboru administrativa. Slíbili mi celkem dobré podmínky. Po nástupu jsem skončila ve vymrzlém skladu – prý pouze na krátký čas. Jenomže mám pracovní […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracoval jsem v zahraničí rok a tři měsíce, a protože jsem překročil roční lhůtu, tak jsem neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti poté, co jsem se vrátil zpět do ČR. Na pracovním úřadě jsem byl půl roku bez podpory a po tom půl roce, se mi podařilo najít práci. Práce […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání a podpora po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu podpory nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Před nástupem na RD jsem pracovala a stále jsem v zaměstnaneckém poměru. Pokud bych ale dostala po skončení RD výpověď z důvodu zrušení mého pracovního místa a tím pádem i odstupné, z čeho by se počítala částka podpory v nezaměstnanosti, pokud bych […]

Zobrazit odpověď

Je lepší podpora od Úřadu práce nebo neschopenka

-

Dobrý den, měla bych dotaz: Bude mi teď v únoru 2021, končit mateřská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. A zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Tak se chci zeptat, jestli je lepší jít na neschopenku (marodit) anebo se nahlásit na Úřad práce a brát podporu? A kdybych byla na ÚP, jestli pak po další mateřské […]

Zobrazit odpověď