Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mirka, 03.09.2021 19:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.09.2021 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

doba, kdy jste vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná (uchazeč o zaměstnání), se za určitých podmínek, může započítat pro nárok na důchod.

Započítává se doba, kdy je vám od Úřadu práce vyplácena podpora v nezaměstnanosti (nebo i doba, za kterou vám náleželo odstupné, a z toho důvodu nebyla vyplácena podpora v nezaměstnanosti). Záleží ale i na tom, kdy jste na Úřadu práce a jak dlouho.

Pokud je to před dosažením věku 55 roků, tak se vám počítá maximálně 1 rok z doby, po kterou jste v průběhu života pobírala podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy mezi 18 – 55 rokem budete několikrát nezaměstnaná, tak se vám ze součtu celé této doby, zohlední pro nárok na důchod, pouze 1 rok.

Nad 55 roků, se již zohledňují 3 roky (tj. může se jednat o 1 rok před 55 rokem, a následně 2 roky po 55 roku, nebo 3 roky po 55 roku).

Viz. Zákon o důchodovém pojištění, zákon číslo 155/1995 Sb., paragraf 5, odstavec 2a:

(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále 

a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce České republiky - krajské pobočky, popřípadě pobočky pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné,

Doba, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, se už ale nezapočítává. V této době, máte ale případně možnost, platit si dobrovolné důchodové pojištění.

To je aktuálně (v roce 2021), ve výši 2 482 Kč měsíčně. K dobrovolnému důchodovému pojištění, se můžete přihlásit u ČSSZ (resp. u místní OSSZ)

Pokud by bylo placeno toto dobrovolné důchodové pojištění, pak se vám zohlední i doba, kdy jste na Úřadu práce, už bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

-

Dobrý den, jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek. Proč mi byl sirotčí důchod zastaven? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď

Důchodové pojištění při práci na poloviční úvazek

-

Dobrý den. Sedm let jsem pracovala na půl úvazku u soukromnice v potravinách. Jak se započítává půl úvazku na důchod: jako kdybych pracovala na celý úvazek nebo jinak. Zdravotní a sociální za mě platila. Mám i důchodové potvrzení. Díky

Zobrazit odpověď