Počítá se práce na DPČ pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den,

pokud budu nějakou dobu pracovat na DPČ, počítá se tento čas do případně potřebné doby k získání k tomu, aby mohla být přiznána podpora od UP (odpracováno 12 měsíců za posledních 24).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana F., 24.03.2022 18:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25,03,2022 7:40 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou nároku na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění, po dobu alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

Viz. Zákon o zaměstnanosti, zákon 435/2004 Sb., paragraf 39:

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který 

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

Abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak nestačí „jakákoliv práce“, ale je nutné, aby vám z daného zaměstnání/brigády, vznikla účast na důchodovém pojištění.

V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ), vzniká zpravidla účast na důchodovém pojištění, pokud je sjednán rozhodný příjem od 3500 Kč měsíčně (u DPP je to nad 10 000 Kč měsíčně). V takovém případě, za vás zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění.

Doba práce na DPČ, se vám pak počítá do „odpracované“ doby pro důchod, a započítává se vám i jako „odpracovaná“ doba, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Je zde ale jedna výjimka. Pokud byste byla nezaměstnaná na Úřad práce, bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak máte možnost pracovat na nějaké brigádě či v nějakém zaměstnání, pokud příjem nepřekročí polovinu minimální mzdy (tj. maximálně 8100 Kč měsíčně hrubého v roce 2022).

Podobná práce (na DPČ, apod.), v době evidence na Úřadu práce, se ale nepočítá jako „odpracovaná“ doba, pro nárok na další podporu v nezaměstnanosti.

Viz paragraf 41, odstavec 2, zákon o zaměstnanosti:

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď