Je možné mít 2 HPP současně?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestliže jsem na neschopence a ve výpovědní lhůtě, jestli mohu ukončit neschopenku a nastoupit ještě v té výpovědní lhůtě do nového zaměstnání?

Tím bych měla asi cca měsíc dva HPP, po skončení výpovědní lhůty bych měla již jen jeden HPP.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Lenka J., 07.03.2022 22:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2022 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavní a vedlejší pracovní poměr, se sice stále poměrně často používá v běžné komunikaci, fakticky ale nic takového už zákon nezná. Hlavní a vedlejší pracovní poměr, byl v zákonech definován dříve, aktuálně ale nic takového není.

Současný zákoník práce, zná pouze pracovní nebo služební poměr, nebo práci na dohodu, konanou mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

Rozlišení, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost, se používá u podnikatelů (OSVČ), pro účely sociálního a zdravotního pojištění, ale to je něco úplně jiného.

Jako „hlavní pracovní poměr“, bývá zpravidla označován plný pracovní úvazek (např. 40 hodin týdně). Ze mzdy je pak odváděno sociální a zdravotní pojištění, a také daně, přičemž máte možnost uplatnit příslušné daňové slevy.

Takovéto pracovní poměry, můžete mít klidně i dva, nebo i tři (pokud byste to byla schopná časově a fyzicky zvládat, 3x8 hodin 5 dní v týdnu je opravdu asi jen teorie, je ale možné mít více kratších úvazků u různých zaměstnavatelů, přičemž se nemusí jednat o dohody, ale o pracovní poměry).

Více pracovních poměrů, je možné sjednat jak u různých zaměstnavatelů, tak případně je možné mít dvě pracovní smlouvy (dva pracovní poměry), i u jednoho zaměstnavatele (pokud by se jednalo o odlišné pracovní činnosti).

Ze všech takových pracovních poměrů, se odvádí příslušné odvody – sociální, zdravotní pojištění a daně. Daňové slevy, ale můžete uplatit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Takže i během výpovědní lhůty v jednom zaměstnání (první „HPP“), můžete nastoupit do jiného zaměstnání (druhý „HPP“).

Předpokladem ale je to, že to budete časově zvládat. Pokud ukončíte pracovní neschopnost, tak předpokládám, že do konce výpovědní doby, budete muset v prvním zaměstnání (první „HPP“), i nadále pracovat?

Pozor také na to, aby druhá HPP, nebyla stejná jako ta první. Zákoník práce stanovuje určitá omezení – během zaměstnání, můžete vykonávat stejnou činnost pro jiného zaměstnavatele, jen se souhlasem svého zaměstnavatele – viz paragraf 304, zákoník práce:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Je možné mít i dva HPP (nebo klidně i tři). Zákoník práce, nic jako hlavní a vedlejší pracovní poměr nezná. Je zde pouze pracovní a služební poměr a dále dohody konané mimo pracovní poměr. Možnost výkonu stejné práce pro jiného zaměstnavatele, ale podléhá souhlasu od stávajícího zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva. Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci. Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence […]

Zobrazit odpověď

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď