Je možné mít 2 HPP současně?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestliže jsem na neschopence a ve výpovědní lhůtě, jestli mohu ukončit neschopenku a nastoupit ještě v té výpovědní lhůtě do nového zaměstnání?
Tím bych měla asi cca měsíc dva HPP, po skončení výpovědní lhůty bych měla již jen jeden HPP.
Děkuji moc
Dobrý den,
Hlavní a vedlejší pracovní poměr, se sice stále poměrně často používá v běžné komunikaci, fakticky ale nic takového už zákon nezná. Hlavní a vedlejší pracovní poměr, byl v zákonech definován dříve, aktuálně ale nic takového není.
Současný zákoník práce, zná pouze pracovní nebo služební poměr, nebo práci na dohodu, konanou mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).
Rozlišení, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost, se používá u podnikatelů (OSVČ), pro účely sociálního a zdravotního pojištění, ale to je něco úplně jiného.
Jako „hlavní pracovní poměr“, bývá zpravidla označován plný pracovní úvazek (např. 40 hodin týdně). Ze mzdy je pak odváděno sociální a zdravotní pojištění, a také daně, přičemž máte možnost uplatnit příslušné daňové slevy.
Takovéto pracovní poměry, můžete mít klidně i dva, nebo i tři (pokud byste to byla schopná časově a fyzicky zvládat, 3x8 hodin 5 dní v týdnu je opravdu asi jen teorie, je ale možné mít více kratších úvazků u různých zaměstnavatelů, přičemž se nemusí jednat o dohody, ale o pracovní poměry).
Více pracovních poměrů, je možné sjednat jak u různých zaměstnavatelů, tak případně je možné mít dvě pracovní smlouvy (dva pracovní poměry), i u jednoho zaměstnavatele (pokud by se jednalo o odlišné pracovní činnosti).
Ze všech takových pracovních poměrů, se odvádí příslušné odvody – sociální, zdravotní pojištění a daně. Daňové slevy, ale můžete uplatit pouze u jednoho zaměstnavatele.
Takže i během výpovědní lhůty v jednom zaměstnání (první „HPP“), můžete nastoupit do jiného zaměstnání (druhý „HPP“).
Předpokladem ale je to, že to budete časově zvládat. Pokud ukončíte pracovní neschopnost, tak předpokládám, že do konce výpovědní doby, budete muset v prvním zaměstnání (první „HPP“), i nadále pracovat?
Pozor také na to, aby druhá HPP, nebyla stejná jako ta první. Zákoník práce stanovuje určitá omezení – během zaměstnání, můžete vykonávat stejnou činnost pro jiného zaměstnavatele, jen se souhlasem svého zaměstnavatele – viz paragraf 304, zákoník práce:
§ 304
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Je možné mít i dva HPP (nebo klidně i tři). Zákoník práce, nic jako hlavní a vedlejší pracovní poměr nezná. Je zde pouze pracovní a služební poměr a dále dohody konané mimo pracovní poměr. Možnost výkonu stejné práce pro jiného zaměstnavatele, ale podléhá souhlasu od stávajícího zaměstnavatele.
Zařazeno v: Podnikání během nemocenské, Podpora v nezaměstnanosti více zaměstnání, Práce během nemocenské, Práce na DPP během neschopenky, Práce na HPP, Pracovní neschopnost a DPČ, Souhlas zaměstnavatele s přivýdělkem u jiné firmy, Souhlas zaměstnavatele se zahájením podnikání, Výpověď a neschopenka, Výpověď dohodou, Zákaz výpovědi během nemocenské
Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době
-Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]
Zobrazit odpověďPodpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?
-Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]
Zobrazit odpověďVyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou
-Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověďNemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP
-Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka 30 000 Kč v hotovosti na ruku – pravidelné měsíční splátky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka v hotovosti na ruku – Hradec Králové (bez poplatků předem). Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet