Je možné mít 2 HPP současně?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestliže jsem na neschopence a ve výpovědní lhůtě, jestli mohu ukončit neschopenku a nastoupit ještě v té výpovědní lhůtě do nového zaměstnání?

Tím bych měla asi cca měsíc dva HPP, po skončení výpovědní lhůty bych měla již jen jeden HPP.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Lenka J., 07.03.2022 22:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2022 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavní a vedlejší pracovní poměr, se sice stále poměrně často používá v běžné komunikaci, fakticky ale nic takového už zákon nezná. Hlavní a vedlejší pracovní poměr, byl v zákonech definován dříve, aktuálně ale nic takového není.

Současný zákoník práce, zná pouze pracovní nebo služební poměr, nebo práci na dohodu, konanou mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

Rozlišení, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost, se používá u podnikatelů (OSVČ), pro účely sociálního a zdravotního pojištění, ale to je něco úplně jiného.

Jako „hlavní pracovní poměr“, bývá zpravidla označován plný pracovní úvazek (např. 40 hodin týdně). Ze mzdy je pak odváděno sociální a zdravotní pojištění, a také daně, přičemž máte možnost uplatnit příslušné daňové slevy.

Takovéto pracovní poměry, můžete mít klidně i dva, nebo i tři (pokud byste to byla schopná časově a fyzicky zvládat, 3x8 hodin 5 dní v týdnu je opravdu asi jen teorie, je ale možné mít více kratších úvazků u různých zaměstnavatelů, přičemž se nemusí jednat o dohody, ale o pracovní poměry).

Více pracovních poměrů, je možné sjednat jak u různých zaměstnavatelů, tak případně je možné mít dvě pracovní smlouvy (dva pracovní poměry), i u jednoho zaměstnavatele (pokud by se jednalo o odlišné pracovní činnosti).

Ze všech takových pracovních poměrů, se odvádí příslušné odvody – sociální, zdravotní pojištění a daně. Daňové slevy, ale můžete uplatit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Takže i během výpovědní lhůty v jednom zaměstnání (první „HPP“), můžete nastoupit do jiného zaměstnání (druhý „HPP“).

Předpokladem ale je to, že to budete časově zvládat. Pokud ukončíte pracovní neschopnost, tak předpokládám, že do konce výpovědní doby, budete muset v prvním zaměstnání (první „HPP“), i nadále pracovat?

Pozor také na to, aby druhá HPP, nebyla stejná jako ta první. Zákoník práce stanovuje určitá omezení – během zaměstnání, můžete vykonávat stejnou činnost pro jiného zaměstnavatele, jen se souhlasem svého zaměstnavatele – viz paragraf 304, zákoník práce:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Je možné mít i dva HPP (nebo klidně i tři). Zákoník práce, nic jako hlavní a vedlejší pracovní poměr nezná. Je zde pouze pracovní a služební poměr a dále dohody konané mimo pracovní poměr. Možnost výkonu stejné práce pro jiného zaměstnavatele, ale podléhá souhlasu od stávajícího zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď