Je možné mít 2 HPP současně?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestliže jsem na neschopence a ve výpovědní lhůtě, jestli mohu ukončit neschopenku a nastoupit ještě v té výpovědní lhůtě do nového zaměstnání?

Tím bych měla asi cca měsíc dva HPP, po skončení výpovědní lhůty bych měla již jen jeden HPP.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Lenka J., 07.03.2022 22:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2022 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavní a vedlejší pracovní poměr, se sice stále poměrně často používá v běžné komunikaci, fakticky ale nic takového už zákon nezná. Hlavní a vedlejší pracovní poměr, byl v zákonech definován dříve, aktuálně ale nic takového není.

Současný zákoník práce, zná pouze pracovní nebo služební poměr, nebo práci na dohodu, konanou mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

Rozlišení, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost, se používá u podnikatelů (OSVČ), pro účely sociálního a zdravotního pojištění, ale to je něco úplně jiného.

Jako „hlavní pracovní poměr“, bývá zpravidla označován plný pracovní úvazek (např. 40 hodin týdně). Ze mzdy je pak odváděno sociální a zdravotní pojištění, a také daně, přičemž máte možnost uplatnit příslušné daňové slevy.

Takovéto pracovní poměry, můžete mít klidně i dva, nebo i tři (pokud byste to byla schopná časově a fyzicky zvládat, 3x8 hodin 5 dní v týdnu je opravdu asi jen teorie, je ale možné mít více kratších úvazků u různých zaměstnavatelů, přičemž se nemusí jednat o dohody, ale o pracovní poměry).

Více pracovních poměrů, je možné sjednat jak u různých zaměstnavatelů, tak případně je možné mít dvě pracovní smlouvy (dva pracovní poměry), i u jednoho zaměstnavatele (pokud by se jednalo o odlišné pracovní činnosti).

Ze všech takových pracovních poměrů, se odvádí příslušné odvody – sociální, zdravotní pojištění a daně. Daňové slevy, ale můžete uplatit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Takže i během výpovědní lhůty v jednom zaměstnání (první „HPP“), můžete nastoupit do jiného zaměstnání (druhý „HPP“).

Předpokladem ale je to, že to budete časově zvládat. Pokud ukončíte pracovní neschopnost, tak předpokládám, že do konce výpovědní doby, budete muset v prvním zaměstnání (první „HPP“), i nadále pracovat?

Pozor také na to, aby druhá HPP, nebyla stejná jako ta první. Zákoník práce stanovuje určitá omezení – během zaměstnání, můžete vykonávat stejnou činnost pro jiného zaměstnavatele, jen se souhlasem svého zaměstnavatele – viz paragraf 304, zákoník práce:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Je možné mít i dva HPP (nebo klidně i tři). Zákoník práce, nic jako hlavní a vedlejší pracovní poměr nezná. Je zde pouze pracovní a služební poměr a dále dohody konané mimo pracovní poměr. Možnost výkonu stejné práce pro jiného zaměstnavatele, ale podléhá souhlasu od stávajícího zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď