Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod.

V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze.

Je možné dostat nějaký příspěvek?

A jak je to se zdravotním pojištěním? Na zdravotní pojišťovně mám dluh.

Díky

Dotaz poslal/a: Alena, 03.09.2022 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.09.2022 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Všechny záležitosti, ohledně případných sociálních dávek, můžete řešit na Úřadu práce (v místě, kde bydlíte). V závislosti na tom, jaké jsou vaše sociální/majetkové poměry, a na dalších faktorech, vám může vznikat nárok na různé sociální dávky.

Pokud byste žila zcela sama, a byla bez příjmu, nebo měla jen nízký příjem, pak vám může vznikat nárok na dávky hmotné nouze. Může se jednat jak o okamžitou jednorázovou pomoc ve hmotné nouzi, tak i pravidelný příspěvek na živobytí.

U dávek hmotné nouzi, ale hraje roli více věcí – pokud nežijete sama, ale sdílíte společnou domácnost s dalšími osobami, pak se posuzuje i jejich příjem. Dále se posuzuje celková sociální a majetková situace, a od toho se pak odvíjí nárok a výše dávky.

Z dalších sociálních dávek, je zde například příspěvek na bydlení. Na ten je nárok, pokud bydlíte v nájmu, v osobním vlastnictví, nebo v podnájmu (podnájem celého bytu), pokud jsou náklady na bydlení (nájem, platby za služby, platby za energie) vyšší než 30% (v Praze 35%) vašeho příjmu.

U příspěvku na bydlení, hraje roli počet osob, které v bytě/domě bydlí, výše doložených nákladů na bydlení, výše příjmu, velikost města a další faktory.

Pokud byste bydlela například na ubytovně, pak sice není nárok na příspěvek na bydlení, ale pokud byste byla osobou ve hmotné nouzi, může vznikat nárok na doplatek na bydlení.

Obecně bude asi nejlepší obrátit se na konkrétní Úřad práce, a tam si podat žádost/informovat se, co a jak.

Co se týká zdravotního pojištění, tak to nemusíte platit ve chvíli, kdy vám bude přiznán starobní důchod, nebo pokud byste byla osobou ve hmotné nouzi.

Případně můžete být vedená, jako uchazeč o zaměstnání, na Úřadu práce. Sice byste neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale po dobu vedení v evidenci ÚP, by za vás stát alespoň hradil zdravotní pojištění.

Pokud nejste zaměstnaná, pokud za vás zdravotní pojištění neplatí stát, tak máte povinnost hradit si sama zdravotní pojištění sama. Aktuálně je minimální zdravotní pojištění ve výši 2187 Kč měsíčně. Neplacením zdravotního pojištění vám vzniká dluh.

Pokud jste v zahraničí neměla příjmy (nebylo placeno zdravotní pojištění v zahraničí), pak máte povinnost doplatit za příslušnou dobu zdravotní pojištění v ČR (viz např. zde).

Pokud máte dluh na zdravotním pojištění, pak se můžete obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu a řešit to sní. Je možné požádat například o prominutí penále či o nějaký splátkový kalendář. Pokud dluh řešit nebudete, hrozí i exekuce (např. formou exekučních srážek z důchodu, pokud vám bude přiznán).

To, že máte aktuálně dluh na zdravotním pojištění, ale nijak neomezuje váš případný nárok na sociální dávky (pokud u nich budete splňovat dané podmínky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď