Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

Dobrý den,

je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022.

Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo výhodnější, jít marodit ještě před ukončením pracovního.

Děkuji za brzkou odpověď

Dotaz poslal/a: Vladimíra S., 04.1.2022 13:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.01.2022 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, vzniká nárok i po skončení pracovního poměru. Pouze ale v případě, že pracovní neschopnost (neschopenka), zahájena do 7 kalendářních dní, od ukončení zaměstnání.

Pokud vám má pracovní poměr skončit 28. 2. 2022, a začátek neschopenky budete mít od 7. 3. 2022, pak byste ještě měla mít nárok na nemocenské dávky (pokud by to bylo jen o den později, pak by už nárok nebyl).

Musíte ale počítat s tím, že pokud je pracovní neschopnost zahájena až po skončení zaměstnání, tak dostáváte nemocenské dávky až od 15 dne neschopenky. Za prvních 14 dní pracovní neschopnosti nic nedostanete.

Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, vám platí náhradu mzdy za nemoc zaměstnavatel. Ten ale platí tuto náhradu mzdy, jen v době kdy jste zaměstnancem. Pokud je pracovní neschopnost zahájena až po skončení zaměstnání, pak už vám zaměstnavatel nic neplatí.

Čistě z finančního pohledu, by pro vás bylo nejvýhodnější, aby vaše pracovní neschopnost započala nejpozději 15. 2. 2022. Pak byste měla za 15. 2. až 28. 2. 2022 nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. A od 1. 3. 2022 byste měla nárok na nemocenské dávky od státu.

To, že by vám v takovém případě skončil pracovní poměr v průběhu neschopenky, by nemělo žádný negativní dopad. Pracovní neschopnost může pokračovat i po skočení zaměstnání. Nic by se pro vás neměnilo.

Nemocenské dávky od 15 dne vám platí stát, resp. příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Pracovní neschopnost (neschopenku), ale i po skončení zaměstnání řešíte primárně se svým bývalým zaměstnavatelem. Ten by měl na OSSZ předávat příslušné podklady, které jsou potřeba k výpočtu nemocenských dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď