Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit?

Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad?

Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je to možné?

Děkuji za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Petra H., 15.06.2022 12:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2022 9:15 napsal/a:

Dobrý den,

Muž (otec dítěte), má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejdříve od začátku 7 týdne po narození dítěte. Během prvních 6 týdnů, pak má nárok na 2 týdny otcovské dovolené.

Pokud bude PPM čerpat muž, pak si v zaměstnání nahlásí rodičovskou dovolenou, a současně si vyřídí PPM – viz žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

U vás bude záležet na tom, jestli jste zaměstnaná nebo ne. Pokud jste zaměstnaná, pak byste mohla mít v zaměstnání také rodičovskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou, mají nárok oba rodiče, a mohou ji čerpat klidně i oba současně.

Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, ale může dostávat jen jeden z nich. Pokud byste měla rodičovskou dovolenou, pak za vás zdravotní pojištění bude platit stát, a nic dalšího asi nemusíte řešit.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak můžete být vedená na Úřadu práce, a můžete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom, jestli jsou splněny všechny podmínky, o tom nic nevím).

Po dobu vedení v evidenci Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Doba, po kterou dostáváte podporu v nezaměstnanosti, se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Pokud nejste/nechcete být na Úřadu práce, pak máte možnost být doma, a jako osoba bez zdanitelných příjmů OBZP) si platit minimální zdravotní pojištění (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně).

Po skončení PPM u muže, si můžete požádat o rodičovský příspěvek. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, by za vás zdravotní pojištění platil stát (je ale nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že jste začala pobírat rodičovskou, resp. od jaké doby začínáte spadat do kategorie státních pojištěnců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď