Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit?

Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad?

Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je to možné?

Děkuji za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Petra H., 15.06.2022 12:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2022 9:15 napsal/a:

Dobrý den,

Muž (otec dítěte), má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejdříve od začátku 7 týdne po narození dítěte. Během prvních 6 týdnů, pak má nárok na 2 týdny otcovské dovolené.

Pokud bude PPM čerpat muž, pak si v zaměstnání nahlásí rodičovskou dovolenou, a současně si vyřídí PPM – viz žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

U vás bude záležet na tom, jestli jste zaměstnaná nebo ne. Pokud jste zaměstnaná, pak byste mohla mít v zaměstnání také rodičovskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou, mají nárok oba rodiče, a mohou ji čerpat klidně i oba současně.

Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, ale může dostávat jen jeden z nich. Pokud byste měla rodičovskou dovolenou, pak za vás zdravotní pojištění bude platit stát, a nic dalšího asi nemusíte řešit.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak můžete být vedená na Úřadu práce, a můžete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom, jestli jsou splněny všechny podmínky, o tom nic nevím).

Po dobu vedení v evidenci Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Doba, po kterou dostáváte podporu v nezaměstnanosti, se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Pokud nejste/nechcete být na Úřadu práce, pak máte možnost být doma, a jako osoba bez zdanitelných příjmů OBZP) si platit minimální zdravotní pojištění (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně).

Po skončení PPM u muže, si můžete požádat o rodičovský příspěvek. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, by za vás zdravotní pojištění platil stát (je ale nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že jste začala pobírat rodičovskou, resp. od jaké doby začínáte spadat do kategorie státních pojištěnců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď