Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit?

Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad?

Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je to možné?

Děkuji za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Petra H., 15.06.2022 12:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2022 9:15 napsal/a:

Dobrý den,

Muž (otec dítěte), má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejdříve od začátku 7 týdne po narození dítěte. Během prvních 6 týdnů, pak má nárok na 2 týdny otcovské dovolené.

Pokud bude PPM čerpat muž, pak si v zaměstnání nahlásí rodičovskou dovolenou, a současně si vyřídí PPM – viz žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

U vás bude záležet na tom, jestli jste zaměstnaná nebo ne. Pokud jste zaměstnaná, pak byste mohla mít v zaměstnání také rodičovskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou, mají nárok oba rodiče, a mohou ji čerpat klidně i oba současně.

Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, ale může dostávat jen jeden z nich. Pokud byste měla rodičovskou dovolenou, pak za vás zdravotní pojištění bude platit stát, a nic dalšího asi nemusíte řešit.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak můžete být vedená na Úřadu práce, a můžete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom, jestli jsou splněny všechny podmínky, o tom nic nevím).

Po dobu vedení v evidenci Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Doba, po kterou dostáváte podporu v nezaměstnanosti, se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Pokud nejste/nechcete být na Úřadu práce, pak máte možnost být doma, a jako osoba bez zdanitelných příjmů OBZP) si platit minimální zdravotní pojištění (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně).

Po skončení PPM u muže, si můžete požádat o rodičovský příspěvek. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, by za vás zdravotní pojištění platil stát (je ale nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že jste začala pobírat rodičovskou, resp. od jaké doby začínáte spadat do kategorie státních pojištěnců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď