Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit?

Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad?

Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je to možné?

Děkuji za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Petra H., 15.06.2022 12:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2022 9:15 napsal/a:

Dobrý den,

Muž (otec dítěte), má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejdříve od začátku 7 týdne po narození dítěte. Během prvních 6 týdnů, pak má nárok na 2 týdny otcovské dovolené.

Pokud bude PPM čerpat muž, pak si v zaměstnání nahlásí rodičovskou dovolenou, a současně si vyřídí PPM – viz žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

U vás bude záležet na tom, jestli jste zaměstnaná nebo ne. Pokud jste zaměstnaná, pak byste mohla mít v zaměstnání také rodičovskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou, mají nárok oba rodiče, a mohou ji čerpat klidně i oba současně.

Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, ale může dostávat jen jeden z nich. Pokud byste měla rodičovskou dovolenou, pak za vás zdravotní pojištění bude platit stát, a nic dalšího asi nemusíte řešit.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak můžete být vedená na Úřadu práce, a můžete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom, jestli jsou splněny všechny podmínky, o tom nic nevím).

Po dobu vedení v evidenci Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Doba, po kterou dostáváte podporu v nezaměstnanosti, se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Pokud nejste/nechcete být na Úřadu práce, pak máte možnost být doma, a jako osoba bez zdanitelných příjmů OBZP) si platit minimální zdravotní pojištění (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně).

Po skončení PPM u muže, si můžete požádat o rodičovský příspěvek. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, by za vás zdravotní pojištění platil stát (je ale nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že jste začala pobírat rodičovskou, resp. od jaké doby začínáte spadat do kategorie státních pojištěnců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RP – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, mám dotaz Momentálně pobírám rodičovský příspěvek, v červenci letošního roku mi ale končí, dceři budou v létě 3 roky, a tudíž mi ji momentálně do školky nevzali. V zaměstnání, v kterém jsem předtím pracovala, budu muset dát výpověď, protože jsem se během mateřské odstěhovala na druhý konec republiky a dojíždění nepřipadá v úvahu. […]

Zobrazit odpověď