Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

Dobrý den, chtěla bych se informovat.

Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky).

Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 03.04.2022 21:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.04.2022 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, vám končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Od následujícího pracovního dne, byste se tedy měla vracet do zaměstnání, nebo se musíte domluvit na nějakém jiném řešení.

Pokud byste v době skončení aktuální rodičovské dovolené, byla opět těhotná, pak by asi záleželo i na tom, kolik času by vám zbývalo, do začátku další mateřské.

Je zde několik možností, které přichází v úvahu:

A, Vrátila byste do zaměstnání a dále pracovala, až do začátku další mateřské (6 – 8 týdnů před porodem). Jako rodič malého dítěte, máte dle zákoníku možnost požádat zaměstnavatele o zkrácený úvazek, nebo úpravu rozvrhu směn (zaměstnavatel vám ale nemusí vyhovět, záleží i na provozních podmínkách).

Pokud byste v té době již byla těhotná, tak vám zaměstnavatel ani nemůže dát výpověď, a máte případně nárok i na některé úlevy, pro pracující těhotné ženy (případné předvedení na jinou práci, zákaz práce v noci, omezení pro služební cesty, apod.).

B, Můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna – opět zde není striktní povinnost na straně zaměstnavatele, aby vám po skončení rodičovské dovolené poskytl neplacené volno, ale pokud například nebudete mít hlídání pro dítě (školku apod.), pak by vám zaměstnavatel měl vyjít vstříc (resp. toto již bylo několikrát řešeno u soudu, a ty byly na straně žen).

C, Můžete se případně domluvit se svým gynekologem a nechat si napsat neschopenku kvůli „rizikovému těhotenství“. Většina lékařů nemá problém s vystavením neschopenky kvůli rizikovému těhotenství, i když pro to nemusí být zcela relevantní zdravotní důvody (resp. každé těhotenství je svým způsobem „rizikové“).

Pak byste mohla být až do začátku další mateřské dovolené na neschopence a měla byste nárok na nemocenské dávky podle standardních podmínek (bylo by zde ale omezení v podobě vycházek maximálně na 6 hodin denně – delší být nemohou, s ohledem na dítě byste si je mohla nechat napsat 2x denně, např. 8 – 11 a následně například 14 – 17, apod.).

D, Můžete pochopitelně do zaměstnání nenastupovat a podat výpověď nebo se dohodnout na ukončení zaměstnání dohodou. To ale nemusí být příliš výhodné. V závislosti na fázi těhotenství, by mohlo hrozit i to, že byste neměla nárok na mateřskou (ochranná doba je jen 180 dní po skončení zaměstnávání).

Při ukončení zaměstnání byste ale měla nárok na podporu v nezaměstnanosti až do doby, kdy by vám vznikl nárok na druhou mateřskou nebo na další rodičovský příspěvek.

Jiné možnosti mě moc nenapadají – jak jsem psala, záleží na tom, jestli již budete těhotná a kolik času vám bude zbývat. A také záleží na přístupu vašeho zaměstnavatele. Někdy je dohoda snadnější (např. u neplaceného volna), jindy to ženy řeší neschopenkou kvůli rizikovému těhotenství …

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď