Konec RP – mám nárok na nějaký příspěvek?

Dobrý den, mám dotaz

Momentálně pobírám rodičovský příspěvek, v červenci letošního roku mi ale končí, dceři budou v létě 3 roky, a tudíž mi ji momentálně do školky nevzali.

V zaměstnání, v kterém jsem předtím pracovala, budu muset dát výpověď, protože jsem se během mateřské odstěhovala na druhý konec republiky a dojíždění nepřipadá v úvahu. A s dítětem, které mi nevzali do školky, mě nikam nevezmou.

Můj dotaz tedy zní, musím se hlásit na ÚP, nebo mám nárok na nějaký příspěvek?

Zjišťovala jsem si, že mám možnost nahlásit se jako osoba pečující o dítě do 7let, ale tak zase nevím, zda je hrazeno sociální a zdravotní.

Vlastně vůbec nevím co od července dělat, protože budu bez příjmů.

Manžel dělá na živnost a rozhodně nám to nepokryje naše náklady.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikola S., 06.06.2022 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2022 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), byste se měla vracet zpět do zaměstnání, nebo se v zaměstnání domluvit na jiném řešení.

Pokud ukončíte pracovní poměr (dohodou nebo výpovědí), pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínky pro nárok na podporu a výpočet podpory je standardní, jako pro všechny zaměstnance, kteří ukončí pracovní poměr.

Pokud půjdete na Úřad práce do 3 pracovních dní, od skončení pracovního poměru, pak by vám doba evidence na ÚP měla navazovat na ukončení zaměstnání, a podpora by se měla odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, se používá průměrný čistý měsíční výdělek za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Pokud jste v této době fakticky nepracovala (rodičovská dovolená), pak se pro výpočet podpory v nezaměstnanosti použije pravděpodobný výdělek (viz paragraf 355, zákoník práce).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale můžete mít pouze v případě, že se na Úřadu práce zaevidujete jako uchazeč o zaměstnání. Což znamená i plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání – aktivní hledání práce, chodit na schůzky na ÚP, reagovat na případné nabídky zaměstnání od ÚP, atd.

Po dobu evidence na Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Doba se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění (sociální pojištění jako takové, za vás nikdo fakticky neplatí).

Pokud byste nechtěla být vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, pak je alternativou vámi zmíněná péče o dítě do 7 roků. To ale řeší pouze zdravotní pojištění. Své zdravotní pojišťovně byste nahlásila, že pečujete o dítě do 7 roků a nemusela byste si platit minimální zdravotní pojištění sama (v roce 2022 je to 2187 Kč měsíčně, které byste si jinak musela platit sama).

Co se týká sociálního pojištění, tak to si sama platit nemusíte. Doba péče o dítě do 4 roků, se vám započítá jako náhradní doba důchodového pojištění (zohlední se pro důchod). Pokud byste byla doma s dítětem i po jeho 4 roce, pak byste si případně mohla (není to ale povinné) platit dobrovolné důchodového pojištění.

Nevzniká vám ale nárok na žádné speciální příspěvky nebo dávky. Pokud budete po skončení rodičovské (a ukončení zaměstnání) doma s dítětem, pak můžete mít nárok pouze na běžné sociální dávky.

Mohou to být například přídavky na dítě, příspěvek na bydlení nebo případně i dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí). U těchto dávek, záleží na tom, jaké jsou příjmy všech osob ve společné domácnosti (příjem manžela) a na dalších faktorech.

Viz například zde:

Po skončení rodičovské, nebo v době, kdy pečujete o dítě do 7 roků, nevzniká nárok na žádné speciální dávky. Pouze na běžné sociální dávky (na které má nárok kdokoliv, kdo splní příslušné podmínky, které jsou stanoveny u jednotlivých dávek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď