Má na OČR nárok i babička?

Dobrý den,

Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti?

Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 21.08.2022 21:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.08.2022 10:17 napsal/a:

Dobrý den,

Dříve to bylo tak, že na ošetřovné (OČR), mohla mít babička nárok pouze v případě, že s dítětem (ošetřovanou osobou) sdílela společnou domácnost. To se ale změnilo.

Podle aktuálně platných podmínek, má na ošetřovné na dítě nárok i babička (nebo i další osoby), i když s nemocným dítětem nesdílí společnou domácnost.

Viz odstavec 2, paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Příbuzenství v přímé linii, je definováno v Občanském zákoníku (zákon číslo 89/2012 Sb.), v paragrafu 772:

§ 772

(1) Osoby jsou příbuzné v linii přímé, pochází-li jedna od druhé.

(2) Osoby jsou příbuzné ve vedlejší linii, mají-li společného předka, ale přitom nepocházejí jedna od druhé.

Pokud vaše maminka (babička), splňuje podmínky pro nárok na nemocenské dávky (kam spadá i ošetřovné), tj. pokud je zaměstnaná v zaměstnání, kde jí vzniká účast na nemocenském pojištění, pak má podle aktuálně platných podmínek nárok na ošetřovné, i když s vaším dítětem nesdílí společnou domácnost.

Podmínky pro ošetřovné jsou pak stejné – maximálně 9 kalendářních dní, 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď