Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci.

Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Dotaz poslal/a: Monika, 02.01.2022 14:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2022 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR), se od 1. 1. 2022 mírně změnily. Došlo k rozšíření okruhu příjemců, u kterých není vyžadováno splnění podmínky sdílení společné domácnosti. Nově mají nárok na ošetřovné i další příbuzní v přímé linii, apod.

Ve vašem případě, pokud s přítelem nejste manželé nebo registrovaní partneři, je ale vyžadováno společné bydliště (společná domácnost) – viz odstavec 2, paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Definice „domácnosti“ je uvedena v paragrafu 3, písmeno v:

v) domácností společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby; v případě svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů se za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů,

Pokud tedy s přítelem dlouhodoběji společně žijete (sdílíte společnou domácnost, podílíte se na nákladech na živobytí společně), pak by mohl mít nárok na ošetřovné (OČR), pokud budou splněny i další podmínky.

Mezi další podmínky pak patří pochopitelně to, že přítel musí být zaměstnaný v zaměstnání, kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění (tedy v klasickém HPP, u DPP nebo DPČ není nárok na ošetřovné, stejně tak na OČR nemají nárok ani OSVČ).

Zatímco u dětí do 10 roků, je na ošetřovné nárok téměř „automaticky“, u starších dětí nebo i dalších osob, které již nejsou dítětem, záleží na konkrétním zdravotním stavu.

Na ošetřovné je nárok, pokud zdravotní stav dané osoby, vyžaduje, aby o ni někdo jiný pečoval/ošetřoval ji – viz paragraf 39:

§  39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

2. jiné fyzické osoby, jejíž zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo ženy, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

O tom, zda váš zdravotní stav vyžaduje nebo nevyžaduje ošetřování, by měl rozhodnout váš ošetřující lékař, který je asi jako jediný, schopný posoudit váš zdravotní stav a schopnost se o sebe sama postarat po operaci.

Na ošetřovné (OČR), může být v tomto případě nárok maximálně po dobu 9 kalendářních dní. Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu (tj. stejné, jako klasická nemocenská od 15 dne neschopenky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď