Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci.

Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Dotaz poslal/a: Monika, 02.01.2022 14:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2022 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR), se od 1. 1. 2022 mírně změnily. Došlo k rozšíření okruhu příjemců, u kterých není vyžadováno splnění podmínky sdílení společné domácnosti. Nově mají nárok na ošetřovné i další příbuzní v přímé linii, apod.

Ve vašem případě, pokud s přítelem nejste manželé nebo registrovaní partneři, je ale vyžadováno společné bydliště (společná domácnost) – viz odstavec 2, paragraf 39, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Definice „domácnosti“ je uvedena v paragrafu 3, písmeno v:

v) domácností společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby; v případě svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé péče obou rodičů se za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů,

Pokud tedy s přítelem dlouhodoběji společně žijete (sdílíte společnou domácnost, podílíte se na nákladech na živobytí společně), pak by mohl mít nárok na ošetřovné (OČR), pokud budou splněny i další podmínky.

Mezi další podmínky pak patří pochopitelně to, že přítel musí být zaměstnaný v zaměstnání, kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění (tedy v klasickém HPP, u DPP nebo DPČ není nárok na ošetřovné, stejně tak na OČR nemají nárok ani OSVČ).

Zatímco u dětí do 10 roků, je na ošetřovné nárok téměř „automaticky“, u starších dětí nebo i dalších osob, které již nejsou dítětem, záleží na konkrétním zdravotním stavu.

Na ošetřovné je nárok, pokud zdravotní stav dané osoby, vyžaduje, aby o ni někdo jiný pečoval/ošetřoval ji – viz paragraf 39:

§  39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu 

a) ošetřování

2. jiné fyzické osoby, jejíž zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo ženy, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

O tom, zda váš zdravotní stav vyžaduje nebo nevyžaduje ošetřování, by měl rozhodnout váš ošetřující lékař, který je asi jako jediný, schopný posoudit váš zdravotní stav a schopnost se o sebe sama postarat po operaci.

Na ošetřovné (OČR), může být v tomto případě nárok maximálně po dobu 9 kalendářních dní. Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu (tj. stejné, jako klasická nemocenská od 15 dne neschopenky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď