Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád.

V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové.

Nyní jsem se po rozchodu vrátila, je mi 40 let a půjdu do nové práce, jen mi není jasné, jestli nějak můžu dohnat nebo doplatit sociální pojištění, tak abych někdy dostávala důchod.

Je mi jasné, že to již asi nebude v 65 letech, ale jestli to půjde později nebo už s důchodem vůbec nemám počítat a nějak si šetřit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva B., 04.05.2022 0:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.05.2022 9:52 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na starobní důchod, jsou aktuálně potřeba dvě věcí – splnit dobu minimálního důchodového pojištění a dosažení důchodového věku.

Minimální doba důchodového pojištění, je nyní 35 roků. Doba pro odchod do důchodu je aktuálně 65 roků.

Už minimálně 10 roků, se mluví o důchodové reformě. Každá vláda slibuje, že důchodovou reformu provede (i ta současná), ale zatím se stále nic výraznějšího nezměnilo. Je ale jasné, že nějaká důchodová reforma proběhnout musí.

Důchody nemohou být za 20 roků vypláceny podle stejných podmínek jako nyní, systém by se „zhroutil“. Takže je dosti pravděpodobné, že pro váš případný důchod za 20 roků, budou platit jiné podmínky, než co platí nyní. Jaké, to vám ale nyní nikdo neřekne.

Dobrovolné důchodové pojištění si platit můžete – má to ale smysl jen někdy. Pokud nyní pracujete, tak za vás sociální (důchodové) pojištění platí zaměstnavatel, a není potřeba, abyste si ho platila sama.

Dobrovolné důchodové pojištění, si můžete platit v situaci, kdy jste například dlouhodoběji nezaměstnaná (vedená v evidenci ÚP), během studia, během výdělečné činnosti v zahraničí, během dobrovolnické služby, nebo i v dalších případech.

Dobrovolné důchodové pojištění, se sice dá doplatit i zpětně, pouze ale v omezené míře. Zpravidla je to jen jeden rok nazpět.

Dobrovolné důchodové pojištění, je v roce 2022 ve výši 2 724 Kč (28% z jedné čtvrtiny průměrné mzdy) – mění se každý rok.

Podrobnější informace, můžete najít na webu České správy sociálního zabezpečení.

Ohledně případného doplacení důchodového pojištění, se můžete obrátit na místně příslušnou OSSZ – Okresní správu sociálního zabezpečení (podle trvalého bydliště), a zde se informovat, jaké jsou ve vašem konkrétním případě možnosti.

Jestli má ale smysl doplácet si pojištění, vám neřeknu. Jedním z návrhů aktuální vlády, je mimo jiné i to, že by se doba účasti na důchodovém pojištění, zkrátila jen na 25 roků. Pak byste teoreticky stíhala splnit dobu pojištění v zaměstnání, před dosažením důchodového věku.

Jak jsem psala výše – co platí nyní, a co bude platit za 20 – 25 roků, mohou být ve výsledku i diametrálně odlišné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď