Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje.

Musí přítel platit výživné?

Dotaz poslal/a: Jana H., 26.04.2022 12:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2022 9:57 napsal/a:

Dobrý den,

Vyživovací povinnost vůči dítěti trvá, dokud případně soud nestanoví jinak (pokud se jedná o soudem určené výživné). Pokud by výživné nebylo určeno soudem, pak se na ukončení vyživovací povinnosti, mohou rodiče vzájemně dohodnout.

Pokud je výživné stanoveno soudem, pak je nutné obracet se na soud, s žádostí o zrušení/ukončení vyživovací povinnosti. Soudy, jsou ve svém rozhodování nezávislé, a jednotlivé případy nároku na výživné, posuzují individuálně. Roli může hrát poměrně hodně okolností.

Obecně platí, že zákon nestanovuje žádný věk dítěte, ve kterém by končila vyživovací povinnost.

Rozhodně neplatí, že by nárok na výživné končil v 18 letech nebo třeba ve 26 letech (kdy končí nárok na sociální dávky na dítě). Stejně tak neplatí, že by nárok na výživné končil, pokud dítě ukončí studium.

Dítě, má podle zákona nárok na výživné od rodičů až do doby, než je schopné se samo uživit. O tom, zda je/není dítě schopné se samo uživit, rozhoduje soud.

Viz Občanský zákoník, paragraf 911 a dále i paragraf 915:

§ 911

Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.

§ 915

(1) Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.

… a případně i další viz celý pododdíl ve druhé části zákona.

Poměrně jasné jsou situace, kdy se dítě ožení/vdá. Pak má před vyživovací povinností rodičů, přednost vzájemná vyživovací povinnost mezi manžely.

Jiné situace už tak jasné nejsou. Záleží na konkrétních okolnostech. Může nastávat situace, kdy dítě ukončí studium, je nezaměstnané a bez příjmu. Chce ale pokračovat ve studiu, nebo si alespoň hledá nějaké zaměstnání, a v takovém případě má zcela určitě nárok na výživné.

Nebo to může být situace, kdy dítě ukončí studium a nejeví žádný zájem, o nalezení vlastní obživy.

Nebo jsou i případy, kdy dítě účelově zahajuje a ukončuje studium, jen aby mělo dále nárok na alimenty. Pak to soud může vyhodnotit tak, že vyživovací povinnost může být ukončena.

Nechci jakkoliv předjímat rozhodnutí soudu v tomto konkrétním případě, ale domnívám se, že u nezletilého dítěte, je velmi nepravděpodobné, že by soud ukončil vyživovací povinnost. To by se zřejmě muselo jednat o nějaký specifický případ, kdy se dítě cíleně vyhýbá škole/práci, popřípadě je drogově závislé, apod.

I když již má dítě 18 roků a skončí studium, neznamená to automatické ukončení povinnosti platit výživné. Pokud by dítě po skončení studia třeba půl roku nebo rok hledalo zaměstnání, pak může mít i nadále nárok na alimenty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Ošetřovné při DPP

-

Dobrý den, prosím vás, je možné čerpat ošetřovné na dítě, i když jsem zaměstnaná na dohodu o provedení práce? Nebo nemám na ošetřovné nárok, i když dítě marodí a já nemůžu do práce? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky u dětí zdravotnického personálu

-

Dobrý den, prosím o sdělení, zda zaměstnanci lékárny jsou „zdravotníci“. Od 12. 4. 2021 mohou nastoupit do mateřské školky děti zdravotníků?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus Covid-19 a nezaměstnanost

-

Dobrý den, v době vypuknutí pandemie jsem pracovala na HPP ve vydavatelství a zároveň jako PR manažer jako OSVČ. V dubnu 20201 jsem vlivem začínající krize, která se nepřímo dotkla i mé profese (PR služby jsou zkrátka to první, co škrtnete) musela pozastavit živnostenský list a v listopadu 2020 jsem přišla z organizačních důvodů i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nemocenskou na Úřadu práce?

-

Dobrý den, jsem na Úřadu práce a nepobírám podporu.  Mám neschopenku na UP. Mám nárok na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď