Nárok na mateřskou v době nemocenské od bývalého zaměstnavatele

Dobrý den přeji.

Moc prosím o radu, která se týká přechodu z nemocenské na mateřskou.

Dcera onemocněla v ochranné 7 denní době, když dostala výpověď ve zkušební době pro onemocnění (2x měla COVID).

Je na nemocenské dodnes od 1. 3. 2022, poměr ukončený 28. 2. 2022. Nyní zjistila, že je těhotná v 5. týdnu a nemá nejlepší průběh.

Chci se zeptat, zda může marodit nadále a zda bude mít nárok na přechod z nemocenské na mateřskou, když termín porodu má 25. 1. 2023, prosím?

Moc děkuji za radu.
S pozdravem

Dotaz poslal/a: Dana Š., 02.06.2022 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.06.2022 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byla pracovní neschopnost (neschopenka), zahájena během ochranné doby 7 kalendářních dní, od ukončení pracovního poměru, pak se na tuto pracovní neschopnost vztahují v podstatě stejné podmínky, jako pro zaměstnance.

Během pracovní neschopnosti je nárok na nemocenské dávky od 15 dne (prvních 14 dní na neschopence, po skončení zaměstnání, je bez nemocenské). Na nemocenskou, je nárok maximálně po dobu 380 dní od začátku neschopenky (s možností případného prodloužení).

O ukončení pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař. Pokud z jeho strany budou důvody, pro pokračování pracovní neschopnosti, pak vaše dcera může být na neschopence až do případného začátku PPM (zdravotní relevanci neschopenky nijak neposoudím).

Co se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak zde je riziko, že nárok mít nebude. Pro nárok na „mateřskou“ (PPM), musí být splněny dvě hlavní podmínky.

První podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky (posuzuje se posledních 24 měsíců, před nástupem na PPM). Pokud v tomto období měla dcera i jiné zaměstnání, než to zmíněné v dotazu, které bylo ukončeno ve zkušební době, pak by tato podmínka mohla být splněna (nevím).

Další podmínkou je to, že v době nástupu na PPM (což je v období 6 – 8 týdnů před porodem), musí být dcera účastníkem nemocenského pojištění (tj. například zaměstnaná) nebo musí být v ochranné době.

Ochranná doba pro nárok na PPM, je až 180 dní. To platí za předpokladu, že dcera otěhotněla ještě v době, kdy byla zaměstnaná (což mi podle toho, co píšete, tak úplně nevychází). A dále to platí jen v případě, že poslední zaměstnání (kde bylo zahájeno těhotenství), trvalo alespoň 180 dní. Pokud bylo zaměstnání kratší (například 3 měsíce, což je obvyklá délka zkušební doby), pak je i ochranná doba pro PPM kratší.

Podle toho, co píšete, se domnívám, že vaše dcera nyní není v ochranné době pro nárok na PPM, a i pokud by byla, tak jí tato ochranná doba zřejmě skončila podstatně dříve, než by mohla mít termín nástupu na PPM.

V takovém případě by mohla mít nárok na PPM, jen pokud by ještě nyní, v době před porodem, nastoupila do nějakého zaměstnání, kde by jí vznikla účast na nemocenském pojištění.

Pokud by neměla nárok na PPM („mateřskou“), pak má ale zcela určitě nárok na rodičovský příspěvek, hned po narození dítěte.

Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (může se ale během roku 2022 zvýšit na 360 – 400 tisíc Kč). Pokud nemá nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ), pak dostává maximálně 10 000 Kč měsíčně (může se během roku 2022 zvýšit na 13 000 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď