Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021.

Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022.

Na úřadu práce jsem otěhotněla, termín porodu je září. Mám prosím nárok na nějakou peněžitou pomoc v mateřství popřípadě rodičovský příspěvek nebo porodné?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marta, 27.06.2022 11:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.06.2022 19:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste aktuálně nezaměstnaná (vedená v evidenci Úřadu práce, již bez nároku na podporu v nezaměstnanosti), tak vám bohužel nemůže vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Na PPM, máte nárok pouze v době, kdy jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo případně v době, kdy jste v ochranné době, od skončení posledního zaměstnání.

Ochranná doba pro nárok na PPM, sice může být až 180 dní, ale to se vás netýká, protože vám těhotenství začalo až po skončení zaměstnání.

Abyste nyní měla případně nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak byste musela ještě před porodem nastoupit do nějakého zaměstnání, kde by vám vznikla účast na nemocenském pojištění.

Pokud budete nyní (až do porodu) nezaměstnaná, pak sice nemáte nárok na PPM, po narození dítěte ale máte nárok na rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek, je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (na dvojčata je to 450 000 Kč). Sice se nedávno zvažovalo zvýšení, to ale nakonec nebylo schváleno, takže letos se již tato částka zřejmě nebude zvyšovat (možná od začátku roku 2023?).

Pokud nemáte nárok na PPM, pak můžete dostávat rodičovskou do 13 000 Kč měsíčně (bude se nyní zvyšovat, doposud to bylo jen do 10 000 Kč). Nebo si můžete případně zvolit i nižší částku – podle toho, jak dlouho, chcete dostávat příspěvek.

Můžete mít případně i nárok na porodné. To je u prvního dítěte 13 000 Kč. U porodného záleží na výši průměrného čistého měsíčního příjmu. Pokud se má dítě narodit v září 2022, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2022.

Pokud by byl průměrný čistý měsíční příjem (vás + otce dítěte) do 2,7 násobku životního minima, pak by byl nárok na porodné. Životní minimum by se mělo od 1. 7. 2022 zvyšovat.

U rodiny, kde jsou dva dospělí a první dítě, by byl nově nárok na porodné, pokud průměrná čistý měsíční příjem, nepřekročí 28 215 Kč měsíčně. U samoživitelky s prvním dítětem, bude nově nárok na porodné do 17 847 Kč měsíčně.

Můžete mít také nárok na jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě. Na ten bude nárok od srpna 2022, a bude se týkat i dětí, které se narodí do konce roku 2022. Nárok bude u rodin, kde je příjem do 1 miliónu korun za rok 2021. Po narození dítě, můžete mít nárok i na běžné přídavky na dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď