Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie, 20.06.2022 15:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2022 19:11 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok i v době, kdy se již vrátíte do zaměstnání. U rodičovského příspěvku, nehraje roli výše příjmu. Nárok na RP, můžete mít i při práci na HPP. Podstatné je pouze to, aby byla zajištěna péče o dítě.

Podle aktuálních podmínek, může být péče o dítě zajištěna i jinou (zletilou) osobou. Může se jednat o babičku nebo nějakou paní na hlídání, nebo o někoho jiného – nemusíte to být jenom vy.

Dítě také můžete dávat do školky nebo do jeslí. U dětí do dvou roků, je ale aktuálně omezení, že ve školce/jeslích nesmí být dítě více než 92 hodin v jednom kalendářním měsíci. Toto omezení, se týká pouze dětí do 2 roků. Nad dva roky, už může být dítě ve školce/v jeslích bez omezení.

Přesné znění podmínek – viz paragraf 31, zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.).

Omezení na 92 hodin, by se s velkou pravděpodobností mělo brzy zrušit. Aktuálně se v Parlamentu projednává novela zákona o státní sociální podpoře.

Tato novela, by měla měnit několik věcí – mimo jiné zjednodušit žádosti o přídavky na bydlení, měl by se zvýšit limit pro rodičovský příspěvek na 13 000 Kč měsíčně. Ve hře je stále i zvýšení celkové částky rodičovské na 360 – 400 tisíc korun.

Jednou z navrhovaných změn, je i zrušení podmínky, že dítě do dvou roků nesmí být ve školce/v jeslích déle než 92 hodin měsíčně. Po schválení novely, by už i děti do 2 roků, mohly být ve školce bez omezení.

Původně se předpokládalo, že by tato novela zákona, začala platit už od začátku července 2022 (od 1. 7. 2022). Nyní se schvalování trochu „zaseklo“ na debatách, jestli se bude/nebude zvyšovat celková částka rodičovské. Další hlasování má být 24. 6. 2022.

Změna, která se týká zrušení omezení doby ve školce/v jeslích, by zřejmě mohla začít platit během letních prázdnin/ od září 2022 (po schválení v Parlamentu, je ještě nutné hlasování v Senátu a podpis prezidenta).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď