Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie, 20.06.2022 15:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2022 19:11 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok i v době, kdy se již vrátíte do zaměstnání. U rodičovského příspěvku, nehraje roli výše příjmu. Nárok na RP, můžete mít i při práci na HPP. Podstatné je pouze to, aby byla zajištěna péče o dítě.

Podle aktuálních podmínek, může být péče o dítě zajištěna i jinou (zletilou) osobou. Může se jednat o babičku nebo nějakou paní na hlídání, nebo o někoho jiného – nemusíte to být jenom vy.

Dítě také můžete dávat do školky nebo do jeslí. U dětí do dvou roků, je ale aktuálně omezení, že ve školce/jeslích nesmí být dítě více než 92 hodin v jednom kalendářním měsíci. Toto omezení, se týká pouze dětí do 2 roků. Nad dva roky, už může být dítě ve školce/v jeslích bez omezení.

Přesné znění podmínek – viz paragraf 31, zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.).

Omezení na 92 hodin, by se s velkou pravděpodobností mělo brzy zrušit. Aktuálně se v Parlamentu projednává novela zákona o státní sociální podpoře.

Tato novela, by měla měnit několik věcí – mimo jiné zjednodušit žádosti o přídavky na bydlení, měl by se zvýšit limit pro rodičovský příspěvek na 13 000 Kč měsíčně. Ve hře je stále i zvýšení celkové částky rodičovské na 360 – 400 tisíc korun.

Jednou z navrhovaných změn, je i zrušení podmínky, že dítě do dvou roků nesmí být ve školce/v jeslích déle než 92 hodin měsíčně. Po schválení novely, by už i děti do 2 roků, mohly být ve školce bez omezení.

Původně se předpokládalo, že by tato novela zákona, začala platit už od začátku července 2022 (od 1. 7. 2022). Nyní se schvalování trochu „zaseklo“ na debatách, jestli se bude/nebude zvyšovat celková částka rodičovské. Další hlasování má být 24. 6. 2022.

Změna, která se týká zrušení omezení doby ve školce/v jeslích, by zřejmě mohla začít platit během letních prázdnin/ od září 2022 (po schválení v Parlamentu, je ještě nutné hlasování v Senátu a podpis prezidenta).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď