Nástup na mateřskou před skončením pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující.

Termín porodu mám 22. 2. 2023, pracovní smlouva na dobu určitou mi po roce končí 28. 2. 2023, tedy v době, kdy budu na mateřské.

S koncem smlouvy mi končí i pracovní poměr? Musím se hlásit po mateřské na ÚP?

Nebo až po skončení rodičovské dovolené, jelikož budu nezaměstnaná? Kdo za mě platí v tu chvíli sociální a zdravotní? Mění se tím pro mě ještě něco?

Ještě dotaz – jestliže bych nastoupila na mateřskou 1. 1. 2023 (od nového roku), vzniká mi nárok na dovolenou za období mezi mateřskou a koncem smlouvy?

Děkuji za odpovědi, moc jsem toho k tomuto tématu nenašla.

Dotaz poslal/a: Denisa, 30.08.2022 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.09.2022 14:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte sjednaný pracovní poměr na dobu určitou, tak tento pracovní poměr končí k datu, na kterém jste se dohodli (resp. po uplynutí dohodnuté doby), bez ohledu na to, jestli jste v té době v pracovní neschopnosti, na mateřské nebo na rodičovské dovolené., apod.

Pochopitelně je možné, abyste se se zaměstnavatelem dohodli na něčem jiném. Můžete se domluvit na prodloužení smlouvy, je to ale poměrně málo pravděpodobné.

U smlouvy na dobu určitou je to jiné, než u pracovního poměru na dobu neurčitou. U doby neurčité, by vám během mateřské/rodičovské, zaměstnavatel nemohl dát běžnou výpověď. U smlouvy na dobu neurčitou, ale výpověď nedostáváte. Ta končí tak, jak bylo předem dohodnuto.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás nic nemění. I nadále můžete být doma, i nadále máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek.

Na Úřad práce, má smysl chodit až ve chvíli, kdy si budete hledat novou práci. Nutným předpokladem pro evidenci na ÚP, je podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. A také plnění příslušných povinností.

Po dobu, kdy jste na mateřské dovolené (ta vám končí, ke dni ukončení pracovního poměru), nebo po dobu, kdy čerpáte PPM (peněžitou pomoc v mateřství) nebo po dobu, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek (nebude se jednat o rodičovskou dovolenou, to je něco jiného), za vás zdravotní pojištění bude platit stát.

Rodičovský příspěvek, můžete dostávat až do 4 roků dítěte – resp. do doby, než je vyčerpána celá částka RP (aktuálně 300 000 Kč na dítě, budete se ale zřejmě zvyšovat). Záleží na tom, jak vysokou měsíční částku si nastavíte, podle toho se odvíjí doba čerpání RP. Po tuto dobu, za vás platí ZP stát.

Sociální pojištění, za vás přímo nikdo neplatí (u sociálního pojištění, to funguje trochu jinak). Doba, kdy pečujete o dítě (případně až do jeho 4 roků), se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění, pro nárok na budoucí důchod.

Budete mít následně nárok i na podporu v nezaměstnanosti ve chvíli, kdy budete chtít ukončit péči o dítě, a hledat si nové zaměstnání (z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti, se vám jako „odpracovaná“ doba, počítá i péče o dítě do jeho až 4 roků).

Pokud byste měla rodičovský příspěvek například na 30 měsíců (tj. cca do 3 roků dítěte) a následně šla na ÚP, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora je pak ale jen velmi nízká (aktuálně je to něco málo před pět tisíc korun měsíčně za první dva měsíce, v budoucnu to bude jen o něco málo více – záleží na růstu průměrné mzdy).

Doba mateřské dovolené (například od 1. 1. 2023 do ukončení pracovního poměru 28. 2. 2023), se vám z pohledu nároku na dovolenou, započítává jako „odpracovaná doba“. Budete mít tedy nárok na 8/52 z celkové roční dovolené. Tu by vám měl zaměstnavatel proplatit, při ukončení pracovního poměru.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď