Nástup na mateřskou před skončením pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující.

Termín porodu mám 22. 2. 2023, pracovní smlouva na dobu určitou mi po roce končí 28. 2. 2023, tedy v době, kdy budu na mateřské.

S koncem smlouvy mi končí i pracovní poměr? Musím se hlásit po mateřské na ÚP?

Nebo až po skončení rodičovské dovolené, jelikož budu nezaměstnaná? Kdo za mě platí v tu chvíli sociální a zdravotní? Mění se tím pro mě ještě něco?

Ještě dotaz – jestliže bych nastoupila na mateřskou 1. 1. 2023 (od nového roku), vzniká mi nárok na dovolenou za období mezi mateřskou a koncem smlouvy?

Děkuji za odpovědi, moc jsem toho k tomuto tématu nenašla.

Dotaz poslal/a: Denisa, 30.08.2022 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.09.2022 14:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte sjednaný pracovní poměr na dobu určitou, tak tento pracovní poměr končí k datu, na kterém jste se dohodli (resp. po uplynutí dohodnuté doby), bez ohledu na to, jestli jste v té době v pracovní neschopnosti, na mateřské nebo na rodičovské dovolené., apod.

Pochopitelně je možné, abyste se se zaměstnavatelem dohodli na něčem jiném. Můžete se domluvit na prodloužení smlouvy, je to ale poměrně málo pravděpodobné.

U smlouvy na dobu určitou je to jiné, než u pracovního poměru na dobu neurčitou. U doby neurčité, by vám během mateřské/rodičovské, zaměstnavatel nemohl dát běžnou výpověď. U smlouvy na dobu neurčitou, ale výpověď nedostáváte. Ta končí tak, jak bylo předem dohodnuto.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, se pro vás nic nemění. I nadále můžete být doma, i nadále máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek.

Na Úřad práce, má smysl chodit až ve chvíli, kdy si budete hledat novou práci. Nutným předpokladem pro evidenci na ÚP, je podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. A také plnění příslušných povinností.

Po dobu, kdy jste na mateřské dovolené (ta vám končí, ke dni ukončení pracovního poměru), nebo po dobu, kdy čerpáte PPM (peněžitou pomoc v mateřství) nebo po dobu, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek (nebude se jednat o rodičovskou dovolenou, to je něco jiného), za vás zdravotní pojištění bude platit stát.

Rodičovský příspěvek, můžete dostávat až do 4 roků dítěte – resp. do doby, než je vyčerpána celá částka RP (aktuálně 300 000 Kč na dítě, budete se ale zřejmě zvyšovat). Záleží na tom, jak vysokou měsíční částku si nastavíte, podle toho se odvíjí doba čerpání RP. Po tuto dobu, za vás platí ZP stát.

Sociální pojištění, za vás přímo nikdo neplatí (u sociálního pojištění, to funguje trochu jinak). Doba, kdy pečujete o dítě (případně až do jeho 4 roků), se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění, pro nárok na budoucí důchod.

Budete mít následně nárok i na podporu v nezaměstnanosti ve chvíli, kdy budete chtít ukončit péči o dítě, a hledat si nové zaměstnání (z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti, se vám jako „odpracovaná“ doba, počítá i péče o dítě do jeho až 4 roků).

Pokud byste měla rodičovský příspěvek například na 30 měsíců (tj. cca do 3 roků dítěte) a následně šla na ÚP, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora je pak ale jen velmi nízká (aktuálně je to něco málo před pět tisíc korun měsíčně za první dva měsíce, v budoucnu to bude jen o něco málo více – záleží na růstu průměrné mzdy).

Doba mateřské dovolené (například od 1. 1. 2023 do ukončení pracovního poměru 28. 2. 2023), se vám z pohledu nároku na dovolenou, započítává jako „odpracovaná doba“. Budete mít tedy nárok na 8/52 z celkové roční dovolené. Tu by vám měl zaměstnavatel proplatit, při ukončení pracovního poměru.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď