Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

Dobrý den,

měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání.

Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke konci dalšího měsíce mi lékař vystavil neschopenku, pravděpodobně se budu dlouhodobě léčit a může mne čekat i operace, mám nemoc způsobenou vlivem mechanického působení zřejmě ze zaměstnání, odkud jsem odešla.

Můj dotaz zní, zda budu mít nárok na nemocenské dávky, případně zda-li by se toto dalo zpětně nárokovat jako úraz způsobený v práci? Podporu mám, ale pouze už jen 2 měsíce.

Po skončení podpory mě ÚP vyřadí z evidence či se evidence prodlužuje po dobu trvání neschopenky?

Jsem odkázaná jen na sociální dávky? Nevím, zda nebudu nucena žádat o invalidní důchod. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji předem

Dotaz poslal/a: Jana, 07.01.02022 11:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.01.2022 14:22 napsal/a:

Dobrý den,

Na nemocenské dávky, máte nárok pouze v době, kdy jste zaměstnaná, nebo v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti, která vám zakládala účast na nemocenském pojištění).

Těchto 7 dní po skončení zaměstnání, je ochranná doba, kdy byste ještě měla nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale pracovní neschopnost zahájena až s delším časovým odstupem (více než 7 dní od ukončení zaměstnání), tak vám již nárok na nemocenské dávky nevzniká.

Můžete mít tedy sice vystavenu neschopenku (minimálně jako „omluvenku“ pro Úřad práce), nemocenské dávky ale dostávat nebudete.

Ukončení podpory v nezaměstnanosti, není důvodem pro vyřazení z Úřadu práce. Na Úřadu práce můžete být vedena i delší dobu, než je samotná doba výplaty podpory.

Po skončení podpory, za vás dále platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí. Doba na ÚP, bez nároku na podporu, se může započítávat pro důchod (takto se ale započítá jen 1 nebo 3 roky, za celý život).

Ve chvíli, kdy již nemáte podporu, tak je i možnost si na ÚP přivydělávat na nějaké brigádě (např. na dohodu DPČ), pokud příjem nepřekročí jednu polovinu minimální mzdy (v roce 2022 je to 8100 Kč měsíčně).

Pokud vám bude ukončena podpora v nezaměstnanosti, a vy nebudete mít jiné příjmy, pak můžete mít nárok na některé sociální dávky. Záleží ale na více faktorech – mimo jiné i na příjmech ostatních osob ve společné domácnosti. Můžete mít nárok například na příspěvek na bydlení (už nyní) nebo na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).

Pracovní úraz (či nemoc z povolání) je možné řešit i zpětně. Zpětně je to ale složitější. Musíte být schopná dokázat, že daný úraz/nemoc se stal při plnění pracovních úkolů v zaměstnání (nebo v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů).

Pokud máte příslušné vyjádření lékaře, můžete se zkusit obrátit na svého bývalého zaměstnavatele. Pokud vás odmítne, pak vám doporučím poradit se s nějakým advokátem. Daná věc se dá jen obtížně jakkoliv posoudit bez hlubší znalosti dané věci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď