OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit, jsem momentálně vedená jako OBZP, plánujeme s manželem založit rodinu za rok nebo podle toho, jak to půjde. Živnost mám pozastavenou a ve společnosti, jsem jako jednatel bez zdanitelných příjmů.

Je možnost přihlásit se k sociálnímu a nemocenskému i jako OBZP? Nebo bych musela obnovit živnost a platit minimální sociální pojištění + nemocenské? Bylo by to dostačující po dobu třeba toho roku před, než by se podařilo otěhotnět + doba před narozením?

Je ještě nějaká jiná možnost jak na nějakou dávku dosáhnout?

Manžel je Němec, ale tam by to bylo ještě komplikovanější. :)

Děkuji za případnou radu.

Dotaz poslal/a: Marcela H., 02.04.2022 23:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.04.2022 10:03 napsal/a:

Dobrý den,

Případný nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), je podmíněn účastí na nemocenském pojištění. Účast na nemocenském pojištění, vám může vzniknout v zásadě pouze ve dvou případech:

  • Výkonem nějakého zaměstnání, kdy nemocenské pojištění platí zaměstnavatel (může se jednat o práci na HPP, klidně i zkrácený úvazek, o práci na DPČ (rozhodný příjem od 3500 Kč) nebo práci na DPP (příjem od 10 000 Kč měsíčně))
  • Platit si nemocenské pojištění sama, jako OSVČ (což znamená alespoň minimální platbu sociálního a zdravotního pojištění + nemocenské pojištění)

U nemocenského pojištění, není možnost platit si jej, jako OBZP. Tuto možnost máte pouze u sociálního pojištění – kde máte možnost, přihlásit se k platbě dobrovolného důchodového pojištění. To má ale vliv, pouze na účast na důchodovém pojištění (tj. pro nárok na budoucí důchod). Pro nárok na PPM to nemá vliv.

Podmínkou nároku na PPM, je účast na nemocenském pojištění, alespoň po dobu 270 kalendářních dní, v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Pro OSVČ je zde doplňující podmínka účasti na NP, minimálně 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM.

Nástup na PPM je v době 6 – 8 týdnů před očekáváným termínem porodu. Zahájení PPM si volíte sama, nejpozději je to ale od začátku 6 týdne před porodem.

Tj. je potřeba zahájit účast na nemocenském pojištění, cca 11 měsíců před termínem porodu, tedy reálně ještě o něco málo dříve, než otěhotníte. Ideální je tedy obnovení podnikání/nástup do nějakého zaměstnání, ještě před tím, než se začnete snažit o těhotenství.

Pozor ale na to, že pokud si jako OSVČ budete platit jen minimální pojištění, pak bude i výsledná PPM je minimální.

Minimální nemocenské pojištění, je v roce 2022 ve výši 147 Kč. PPM pak vychází na 162 Kč za 1 kalendářní den, tj. na 4860 Kč za měsíc (za 30 dní). Za 28 týdnů mateřské (196 dní) je to celkem 31 752 Kč.

Maximální možná výše nemocenského pojištění, se odvíjí od stanoveného ročního vyměřovacího základu. Při minimální platbě na sociální pojištění (2841 Kč v roce 2022), by vycházelo nemocenské pojištění na 204 Kč měsíčně (minimální roční vyměřovací základ je 116 736 Kč). PPM by pak byla 224 Kč za jeden den, tj. 6720 Kč za měsíc, za 28 týdnů to vyjde na 43 904 Kč.

Kromě toho je také nutné platit i minimální zdravotní pojištění, což je 2627 Kč v roce 2022.

Ve výsledku to pak znamená, že minimálně po dobu 11 měsíců, musíte platit minimální zálohy 5672 Kč měsíčně (2841 + 2627 + 204 Kč), abyste následně dostala 43 904 Kč jako PPM.

Pokud byste i nadále byla OBZP, tak sice nebudete mít nárok na PPM, ale po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek (u něj není podmínkou předchozí účast na pojištění).

Výše rodičovského příspěvku je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (tj. například 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 měsíců). Je možné, že se v průběhu roku 2022 bude rodičovský i zvyšovat (momentálně se o tom jedná).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď