Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Dotaz poslal/a: Radomil N., 17.01.2022 9:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.01.2022 09:52 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste vedený na Úřadu práce, a nepobíráte podporu v nezaměstnanosti, pak máte možnost přivýdělku na nějaké brigádě či v nějakém zaměstnání. Omezením, je maximální možná výše výdělku, která nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy.

Minimální mzda, je od 1. 1. 2022 zvýšena na 16 200 Kč. Maximální možný měsíční příjem na ÚP, je tedy v roce 2022 ve výši 8 100 Kč (hrubého) měsíčně.

Dalším omezením, pro možnost nějaké práce, během evidence na Úřadu práce, je to, že se musí jednat pouze o:

  • Výkon práce na základě pracovního nebo služebního poměru
  • Výkon práce na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ)

Nemůže se tedy jednat například o práci na základě dohody o provedení práce (DPP), není možné podnikat jako OSVČ, apod.

Pro výkon tohoto tzv. „nekolidujícího“ zaměstnání, jinak ale platí všechny běžné podmínky a pravidla.

Pokud byste pracoval na základě dohody o pracovní činnosti se sjednaným příjmem od 3500 Kč (na ÚP maximálně do 8100 Kč), pak za vás zaměstnavatel odvádí standardní sociální a zdravotní pojištění.

Podobné je to i u pracovního nebo služebního poměru. Pouze u DPČ, kde je sjednán příjem nižší, než 3500 Kč, se neodvádí sociální/zdravotní pojištění (podobně, jako například u DPP s příjmem do 10 000 Kč).

Z odměny za práci na DPČ nebo ze mzdy u pracovního/služebního poměru, se vám strhne:

  • 6,5% z hrubé mzdy na sociální pojištění
  • 4,5% z hrubé mzdy na zdravotní pojištění
  • 15% z hrubé mzdy je daň (případně s možností uplatnit daňové slevy)

Tím, že jste během výkonu nekolidujícího zaměstnání vedený na Úřadu práce, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. U zdravotního pojištění vám tedy nevzniká povinnost doplácet do minimálního zdravotního pojištění. Platíte pouze na základě výše příjmu.

Například při práci na DPČ s odměnou 5000 Kč, pokud byste nebyl na ÚP (a nespadal ani do jiné kategorie státních pojištěnců), by se vám strhlo:

  • 325 Kč na sociální pojištění
  • 225 Kč na zdravotní pojištění
  • 1512 Kč jako doplatek do minimálního zdravotního pojištění
  • 750 Kč jako daň (při uplatnění slevy na poplatníka by to bylo 0 Kč)
  • Čistý příjem by byl 2938 Kč (při uplatnění daňové slevy)

Pokud jste vedený na ÚP, tak při stejném příjmu 5000 Kč, dostanete čistý příjem 4450 Kč. Rozdíl je právě v tom, že není potřeba platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Sociální a zdravotní pojištění se ale i tak platí, na základě výše skutečného příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď