Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Dotaz poslal/a: Radomil N., 17.01.2022 9:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.01.2022 09:52 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste vedený na Úřadu práce, a nepobíráte podporu v nezaměstnanosti, pak máte možnost přivýdělku na nějaké brigádě či v nějakém zaměstnání. Omezením, je maximální možná výše výdělku, která nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy.

Minimální mzda, je od 1. 1. 2022 zvýšena na 16 200 Kč. Maximální možný měsíční příjem na ÚP, je tedy v roce 2022 ve výši 8 100 Kč (hrubého) měsíčně.

Dalším omezením, pro možnost nějaké práce, během evidence na Úřadu práce, je to, že se musí jednat pouze o:

  • Výkon práce na základě pracovního nebo služebního poměru
  • Výkon práce na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ)

Nemůže se tedy jednat například o práci na základě dohody o provedení práce (DPP), není možné podnikat jako OSVČ, apod.

Pro výkon tohoto tzv. „nekolidujícího“ zaměstnání, jinak ale platí všechny běžné podmínky a pravidla.

Pokud byste pracoval na základě dohody o pracovní činnosti se sjednaným příjmem od 3500 Kč (na ÚP maximálně do 8100 Kč), pak za vás zaměstnavatel odvádí standardní sociální a zdravotní pojištění.

Podobné je to i u pracovního nebo služebního poměru. Pouze u DPČ, kde je sjednán příjem nižší, než 3500 Kč, se neodvádí sociální/zdravotní pojištění (podobně, jako například u DPP s příjmem do 10 000 Kč).

Z odměny za práci na DPČ nebo ze mzdy u pracovního/služebního poměru, se vám strhne:

  • 6,5% z hrubé mzdy na sociální pojištění
  • 4,5% z hrubé mzdy na zdravotní pojištění
  • 15% z hrubé mzdy je daň (případně s možností uplatnit daňové slevy)

Tím, že jste během výkonu nekolidujícího zaměstnání vedený na Úřadu práce, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. U zdravotního pojištění vám tedy nevzniká povinnost doplácet do minimálního zdravotního pojištění. Platíte pouze na základě výše příjmu.

Například při práci na DPČ s odměnou 5000 Kč, pokud byste nebyl na ÚP (a nespadal ani do jiné kategorie státních pojištěnců), by se vám strhlo:

  • 325 Kč na sociální pojištění
  • 225 Kč na zdravotní pojištění
  • 1512 Kč jako doplatek do minimálního zdravotního pojištění
  • 750 Kč jako daň (při uplatnění slevy na poplatníka by to bylo 0 Kč)
  • Čistý příjem by byl 2938 Kč (při uplatnění daňové slevy)

Pokud jste vedený na ÚP, tak při stejném příjmu 5000 Kč, dostanete čistý příjem 4450 Kč. Rozdíl je právě v tom, že není potřeba platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Sociální a zdravotní pojištění se ale i tak platí, na základě výše skutečného příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď