Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku.

V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky.

Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?

Musím ho platit sama, když nejsem nikde hlášena ani zaměstnaná?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra Š., 01.09.2022 10:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.09.2022 16:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena během pracovního poměru (v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně do 7 dní od ukončení zaměstnání, pak máte během neschopenky nárok na nemocenské dávky, i po ukončení pracovního poměru.

V pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, můžete být až 380 dní od začátku neschopenky, tj. cca 1 rok (případně je možné i prodloužení, až o 350 dní).

Po dobu pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás zdravotní pojištění platí stát (spadáte do kategorie osob, za které platí ZP stát). Viz. zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

Po dobu, kdy budete mít nárok na nemocenské dávky (obvykle maximálně 380 dní od začátku neschopenky), za vás tedy zdravotní pojištění platí stát.

O tom, že jste v pracovní neschopnosti i po ukončeném zaměstnání, je případně nutné informovat vaši zdravotní pojišťovnu (viz informace na webu VZP – u jiných zdravotních pojišťoven to bude obdobné).

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí (u sociálního pojištění to funguje odlišně). Doba v pracovní neschopnosti, se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění pro nárok na budoucí důchod. Vy sama, tedy nic platit nemusíte.

Máte pravdu v tom, že v během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání. Na ÚP byste měla jít až po ukončení neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď