Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku.

V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky.

Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?

Musím ho platit sama, když nejsem nikde hlášena ani zaměstnaná?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra Š., 01.09.2022 10:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.09.2022 16:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena během pracovního poměru (v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně do 7 dní od ukončení zaměstnání, pak máte během neschopenky nárok na nemocenské dávky, i po ukončení pracovního poměru.

V pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, můžete být až 380 dní od začátku neschopenky, tj. cca 1 rok (případně je možné i prodloužení, až o 350 dní).

Po dobu pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás zdravotní pojištění platí stát (spadáte do kategorie osob, za které platí ZP stát). Viz. zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

Po dobu, kdy budete mít nárok na nemocenské dávky (obvykle maximálně 380 dní od začátku neschopenky), za vás tedy zdravotní pojištění platí stát.

O tom, že jste v pracovní neschopnosti i po ukončeném zaměstnání, je případně nutné informovat vaši zdravotní pojišťovnu (viz informace na webu VZP – u jiných zdravotních pojišťoven to bude obdobné).

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí (u sociálního pojištění to funguje odlišně). Doba v pracovní neschopnosti, se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění pro nárok na budoucí důchod. Vy sama, tedy nic platit nemusíte.

Máte pravdu v tom, že v během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání. Na ÚP byste měla jít až po ukončení neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď