Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku.

V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky.

Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?

Musím ho platit sama, když nejsem nikde hlášena ani zaměstnaná?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra Š., 01.09.2022 10:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.09.2022 16:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena během pracovního poměru (v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně do 7 dní od ukončení zaměstnání, pak máte během neschopenky nárok na nemocenské dávky, i po ukončení pracovního poměru.

V pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, můžete být až 380 dní od začátku neschopenky, tj. cca 1 rok (případně je možné i prodloužení, až o 350 dní).

Po dobu pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás zdravotní pojištění platí stát (spadáte do kategorie osob, za které platí ZP stát). Viz. zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

Po dobu, kdy budete mít nárok na nemocenské dávky (obvykle maximálně 380 dní od začátku neschopenky), za vás tedy zdravotní pojištění platí stát.

O tom, že jste v pracovní neschopnosti i po ukončeném zaměstnání, je případně nutné informovat vaši zdravotní pojišťovnu (viz informace na webu VZP – u jiných zdravotních pojišťoven to bude obdobné).

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí (u sociálního pojištění to funguje odlišně). Doba v pracovní neschopnosti, se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění pro nárok na budoucí důchod. Vy sama, tedy nic platit nemusíte.

Máte pravdu v tom, že v během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání. Na ÚP byste měla jít až po ukončení neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď