Z čeho se vypočítá podpora při výpovědi ve zkušební době

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.

Když jsem pracovala několik let pro jednoho zaměstnavatele a dostala jsem výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu organizačních změn ve firmě.

Teď jsem nastoupila u nového zaměstnavatele a chtěla bych dát výpověď ve zkušební době.

Ze kterého pracovního poměru se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti?

Mezi jednotlivými zaměstnáními jsem nebyla vedena na úřadu práce.

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Iveta, 05.05.2022 13:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.05.2022 10:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, i při ukončení zaměstnání ve zkušební době. Podmínky pro nárok na podporu a její výpočet, se v zásadě v ničem neliší od ukončení nějakého dlouhodobějšího zaměstnání.

Abyste vůbec měla nárok na podporu, musíte mít během posledních 2 roků, alespoň 12 měsíců důchodového pojištění (zpravidla doba v zaměstnání). Pokud jste před aktuálním zaměstnáním, nebyla na ÚP déle než rok, pak byste to zřejmě měla splňovat.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě průměrného čistého výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.

Výše příjmu v předcházejícím zaměstnání (které jste měla před aktuálním zaměstnáním), je pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti irelevantní – nehraje vůbec žádnou roli.

Viz. zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004, paragraf 50, odstavec 1:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Pokud v posledním zaměstnání pracujete jen krátkou dobu, a neodpracujete ani 21 dní, a není možné určit průměrný výdělek, pak se v souladu se zákoníkem práce, namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Je ale otázkou, jestli vám vůbec vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste po ukončení předchozího zaměstnání, před nástupem do toho současného, byla vedená v evidenci Úřadu práce a pobírala podporu, pak záleží na dvou důležitých věcech.

Roli hraje to, zda jste při předchozí evidenci na Úřadu práce, vyčerpala celou dobu podpory v nezaměstnanosti. V závislosti na věku, máte nárok na podporu po dobu 5, 8 nebo 11 měsíců (podpůrčí doba). Záleží tedy na tom, zda byla/nebyla vyčerpána celá podpůrčí doba. Pokud ne, pak hraje roli i to, jak dlouho budete pracovat v novém zaměstnání.

Jsou 3 možnosti:

A, U předchozí podpory v nezaměstnanosti, jste vyčerpala celou podpůrčí dobu (5, 8 nebo 11 měsíců). Abyste měla nárok na další podporu v nezaměstnanosti, pak musíte mít „odpracováno“ (doba účasti na důchodovém pojištění), alespoň 6 měsíců. Tj. v tomto případě by při ukončení zaměstnání ve zkušební době, nárok na podporu v nezaměstnanosti nebyl.

B, U předchozí podpory v nezaměstnanosti jste nevyčerpala celou podpůrčí dobu (5, 8 nebo 11 měsíců) a v novém zaměstnání budete mít odpracováno méně než 3 měsíce. V takovém případě máte nárok na podporu, ale pouze po zbytek zbývající části podpůrčí doby. Tj. pokud byste měla nárok celkem na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, a v nedávné minulosti byste dostávala podporu 3 měsíce, tak byste nyní mohla dostat podporu jen za 2 měsíce.

C, U předchozí podpory v nezaměstnanosti, jste nevyčerpala celou podpůrčí dobu (5, 8 nebo 11 měsíců) a v novém zaměstnání budete mít odpracováno více než 3 měsíce. V takovém případě, máte nárok na podporu, v plném rozsahu podpůrčí doby – tj. opět na celých 5, 8 nebo 11 měsíců.

Kromě výše uvedených 3 možností, jsou pak různé výjimky, jako například situace, kdy je zaměstnání ukončeno ze zdravotních důvodů, nebo například když je zaměstnání ukončeno kvůli porušení pracovně právních povinností ze strany zaměstnavatele. Viz. paragraf 48 a 49, zákona o zaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď