Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné.

Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu.

Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne žádosti anebo bude její výplata také posunuta o 3měsíce kvůli vyplacenému odstupnému před rokem?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Monika P., 04.01.2022 10:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.01.2022 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaše zaměstnání skončilo v květnu 2021, pak již nyní nejste na rodičovské dovolené. Ta vám skončila společně se zaměstnáním. Momentálně jste bez zaměstnání, jste doma s dítětem a čerpáte rodičovský příspěvek (na rodičovské dovolené, můžete být jen v průběhu pracovního poměru).

Po skončení rodičovského příspěvku, nebo ve chvíli, kdy si budete chtít začít hledat novou práci (je možné už během čerpání RP), se můžete jít zaevidovat na Úřad práce (po skončení RP je to dobré, minimálně s ohledem na placení zdravotního pojištění, do ukončení RP jen v případě, že byste si chtěla hledat novou práci).

Po skončení RP, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když v té době již bude cca rok bez zaměstnání. Na podporu ale máte nárok určitě – doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se započítává jako náhradní doba zaměstnání (náhradní doba důchodového pojištění).

Tím, že na Úřad práce ale půjdete až delší dobu po skončení zaměstnání, tak se výpočet podpory v nezaměstnanosti, bude s největší pravděpodobností odvíjet od průměrné mzdy v ČR. Pro rok 2022, je tato průměrná mzda stanovena na 37 047 Kč.

Podpora vypočítané z této částky, pak vychází jen poměrně nízká. V roce 2022 to je:

  • 5 558 Kč první dva měsíce (15% z průměrné mzdy)
  • 4 446 Kč druhé dva měsíce (12% z průměrné mzdy)
  • 4 076 Kč zbytek doby (110 z průměrné mzdy).

Viz. Paragraf 51, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

To, že vám při ukončení zaměstnání bylo vyplaceno dostupné, už nyní nebude mít vliv. To by hrálo roli, jen pokud byste šla na Úřad práce ihned, po skončení zaměstnání.

Pak by vám opravdu podpora v nezaměstnanosti nebyla vyplácena první 3 měsíce. A dostávala byste již až od 4 měsíce. Tato doba již ale uplynula, a nyní to tedy již nebude mít vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď