Podpora v nezaměstnanosti a rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem na rodičovském příspěvku ještě do konce května 2022, ale zároveň jsem od 1. 10. 2021 zaměstnanec na hlavní pracovní poměr.

Podala jsem výpověď a budu končit k 31. 5. 2022, budu mít prosím nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Před rodičákem jsem nepracovala.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza, 10.3.2022 13:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2022 13:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna podmínka, minimální doby účasti na důchodovém pojištění v rozsahu 12 měsíců, za poslední dva roky.

Doba účasti na důchodovém pojištění, vám vzniká během nějakého zaměstnání, kde je odváděno sociální pojištění. Tj. u vás od 1. 10. 2021 do 31. 5. 2022. Tato doba zaměstnání, by vám tedy sama o sobě, pro nárok na podporu nestačila.

Současně se vám ale započítává i doba, kdy jste pečovala o dítě a pobírala rodičovský příspěvek. Jako náhradní doba zaměstnání, se počítá péče o dítě, až do jeho maximálně 4 roků. Viz paragraf 41, odstavec 2 a 3, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Na podporu v nezaměstnanosti, byste tedy po skončení aktuálního zaměstnání, měla mít nárok. Základní podmínka je splněna.

Výše podpory, by se měla odvíjet od průměrného čistého výdělku v  zaměstnání, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí (při ukončení zaměstnání na konci května, se bude vycházet z prvního čtvrtletí 2022).

Pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí ze strany zaměstnance, a není uveden žádný vážný důvod (viz paragraf 5c, zákon o zaměstnanosti), pak je výše podpory po celou dobu 45% z průměrného čistého měsíčného výdělku.

Pokud je uveden nějaký z vážných důvodů, pak je podpora 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45%, po zbytek doby (nárok na podporu je v závislosti na věku 5 – 11 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti – člen volební komise

-

Pobírám podporu v nezaměstnanosti, mohu si jít přivydělat do volební komise?

Zobrazit odpověď

Dobrovolné důchodové pojištění – nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, platila jsem si po dobu necelých 4 let dobrovolné důchodové pojištění. Měla jsem příjem z pronájmu. Chtěla bych toto ukončit a nastoupit na úřad práce. Bude mi tato doba zahrnuta do podmínky na vyplacení podpory v nezaměstnanosti (po dobu 2 let pracoval alespoň 12 měsíců)? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti za celý měsíc?

-

Dobrý den, pracovní poměr mi skončí dne 31. 8. 2022 a na UP bych se přihlásila až v průběhu září. Zda mi bude v toto případě vyplacena podpora v nezaměstnanosti za celý měsíc – září nebo jen část? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec rodičovského příspěvku – z čeho se počítá výše příspěvku v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V září mi končí rodičovský příspěvek, ale problém je, že se nemůžu vrátit do předchozí práce, kde mám smlouvou na dobu neurčitou. Důvod je, že jsme se přestěhovali dál, a já nebudu moct skloubit práci, školku…. V místě nynějšího bydliště práci hledám, ale zatím se to nedaří. Otázka je, […]

Zobrazit odpověď