Podpora v nezaměstnanosti a rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem na rodičovském příspěvku ještě do konce května 2022, ale zároveň jsem od 1. 10. 2021 zaměstnanec na hlavní pracovní poměr.

Podala jsem výpověď a budu končit k 31. 5. 2022, budu mít prosím nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Před rodičákem jsem nepracovala.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza, 10.3.2022 13:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2022 13:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna podmínka, minimální doby účasti na důchodovém pojištění v rozsahu 12 měsíců, za poslední dva roky.

Doba účasti na důchodovém pojištění, vám vzniká během nějakého zaměstnání, kde je odváděno sociální pojištění. Tj. u vás od 1. 10. 2021 do 31. 5. 2022. Tato doba zaměstnání, by vám tedy sama o sobě, pro nárok na podporu nestačila.

Současně se vám ale započítává i doba, kdy jste pečovala o dítě a pobírala rodičovský příspěvek. Jako náhradní doba zaměstnání, se počítá péče o dítě, až do jeho maximálně 4 roků. Viz paragraf 41, odstavec 2 a 3, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Na podporu v nezaměstnanosti, byste tedy po skončení aktuálního zaměstnání, měla mít nárok. Základní podmínka je splněna.

Výše podpory, by se měla odvíjet od průměrného čistého výdělku v  zaměstnání, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí (při ukončení zaměstnání na konci května, se bude vycházet z prvního čtvrtletí 2022).

Pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí ze strany zaměstnance, a není uveden žádný vážný důvod (viz paragraf 5c, zákon o zaměstnanosti), pak je výše podpory po celou dobu 45% z průměrného čistého měsíčného výdělku.

Pokud je uveden nějaký z vážných důvodů, pak je podpora 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45%, po zbytek doby (nárok na podporu je v závislosti na věku 5 – 11 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď