Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

V dubnu 2021 se nám narodil syn.

Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek.

Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata, 11.01.2022 12:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2022 13:18 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně je možné říci, že na rodičovský příspěvek máte nárok po celou dobu, kdy jsou splněny příslušné podmínky. A to až do doby 4 roků dítěte, nebo dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata nebo vícerčata).

U rodičovského příspěvku si navíc můžete zvolit měsíční částku. Pokud není nárok na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud je jen velmi nízká, pak je to maximálně 10 000 Kč měsíčně. To by se pak dal celý RP vyčerpat za 30 měsíců.

Pokud jste měla nárok na mateřskou, pak je možné volit rodičovský příspěvek až do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu pro PPM. Tj. v zásadě do výše toho, co jste dostávala jako mateřskou za jeden měsíc. Pokud jste měla například mateřskou 20 000 Kč, pak si můžete zvolit i maximální částku RP v této výši.

Díky tomu si pak můžete sama určovat dobu, po kterou vám bude rodičovský příspěvek vyplácen.

Výši rodičovského příspěvku, je možné případně i změnit – vždy ale jen jednou za 3 měsíce, přičemž se změna projeví od následujícího měsíce.

Pokud byste měla nízkou mateřskou, pak je možné v žádosti o RP, doložit případně i příjem manžela/otce dítěte. Pak by se maximální částka rodičovského příspěvku mohla odvíjet od jeho příjmu.

Na rodičovský příspěvek je nárok, na základě toho, že pečujete o nejmladší dítě v rodině. Rodičovský příspěvek je možné čerpat až do jeho 4 roků. A to případně i v době, kdy byste třeba už nastoupila do zaměstnání.

Takže i když jste si o RP požádala o něco později, myslím že by neměl být problém, abyste si nastavila měsíční částku tak, abyste jej celý stihla včas vyčerpat.

Od poloviny roku 2021, také došlo ke změně. Pokud by se vám během čerpání RP, mělo narodit další dítě, pak už nemusí hrozit, že byste přišla o nevyčerpanou část RP.

Dříve to bylo tak, že jakmile vám vznikl nárok na mateřskou (PPM) na další dítě, tak tím automaticky zanikal nárok na rodičovský příspěvek. A to, i když nebyla vyčerpána celá částka. Nevyčerpaný zbytek pak „propadal“.

Od poloviny roku 2021 platí změna, kdy je možné po narození dalšího dítěte, požádat na Úřadu práce, o jednorázové vyplacené zbylé, nevyčerpané části RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď