Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

V dubnu 2021 se nám narodil syn.

Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek.

Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata, 11.01.2022 12:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2022 13:18 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně je možné říci, že na rodičovský příspěvek máte nárok po celou dobu, kdy jsou splněny příslušné podmínky. A to až do doby 4 roků dítěte, nebo dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata nebo vícerčata).

U rodičovského příspěvku si navíc můžete zvolit měsíční částku. Pokud není nárok na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud je jen velmi nízká, pak je to maximálně 10 000 Kč měsíčně. To by se pak dal celý RP vyčerpat za 30 měsíců.

Pokud jste měla nárok na mateřskou, pak je možné volit rodičovský příspěvek až do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu pro PPM. Tj. v zásadě do výše toho, co jste dostávala jako mateřskou za jeden měsíc. Pokud jste měla například mateřskou 20 000 Kč, pak si můžete zvolit i maximální částku RP v této výši.

Díky tomu si pak můžete sama určovat dobu, po kterou vám bude rodičovský příspěvek vyplácen.

Výši rodičovského příspěvku, je možné případně i změnit – vždy ale jen jednou za 3 měsíce, přičemž se změna projeví od následujícího měsíce.

Pokud byste měla nízkou mateřskou, pak je možné v žádosti o RP, doložit případně i příjem manžela/otce dítěte. Pak by se maximální částka rodičovského příspěvku mohla odvíjet od jeho příjmu.

Na rodičovský příspěvek je nárok, na základě toho, že pečujete o nejmladší dítě v rodině. Rodičovský příspěvek je možné čerpat až do jeho 4 roků. A to případně i v době, kdy byste třeba už nastoupila do zaměstnání.

Takže i když jste si o RP požádala o něco později, myslím že by neměl být problém, abyste si nastavila měsíční částku tak, abyste jej celý stihla včas vyčerpat.

Od poloviny roku 2021, také došlo ke změně. Pokud by se vám během čerpání RP, mělo narodit další dítě, pak už nemusí hrozit, že byste přišla o nevyčerpanou část RP.

Dříve to bylo tak, že jakmile vám vznikl nárok na mateřskou (PPM) na další dítě, tak tím automaticky zanikal nárok na rodičovský příspěvek. A to, i když nebyla vyčerpána celá částka. Nevyčerpaný zbytek pak „propadal“.

Od poloviny roku 2021 platí změna, kdy je možné po narození dalšího dítěte, požádat na Úřadu práce, o jednorázové vyplacené zbylé, nevyčerpané části RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď