Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

V dubnu 2021 se nám narodil syn.

Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek.

Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata, 11.01.2022 12:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2022 13:18 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně je možné říci, že na rodičovský příspěvek máte nárok po celou dobu, kdy jsou splněny příslušné podmínky. A to až do doby 4 roků dítěte, nebo dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata nebo vícerčata).

U rodičovského příspěvku si navíc můžete zvolit měsíční částku. Pokud není nárok na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud je jen velmi nízká, pak je to maximálně 10 000 Kč měsíčně. To by se pak dal celý RP vyčerpat za 30 měsíců.

Pokud jste měla nárok na mateřskou, pak je možné volit rodičovský příspěvek až do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu pro PPM. Tj. v zásadě do výše toho, co jste dostávala jako mateřskou za jeden měsíc. Pokud jste měla například mateřskou 20 000 Kč, pak si můžete zvolit i maximální částku RP v této výši.

Díky tomu si pak můžete sama určovat dobu, po kterou vám bude rodičovský příspěvek vyplácen.

Výši rodičovského příspěvku, je možné případně i změnit – vždy ale jen jednou za 3 měsíce, přičemž se změna projeví od následujícího měsíce.

Pokud byste měla nízkou mateřskou, pak je možné v žádosti o RP, doložit případně i příjem manžela/otce dítěte. Pak by se maximální částka rodičovského příspěvku mohla odvíjet od jeho příjmu.

Na rodičovský příspěvek je nárok, na základě toho, že pečujete o nejmladší dítě v rodině. Rodičovský příspěvek je možné čerpat až do jeho 4 roků. A to případně i v době, kdy byste třeba už nastoupila do zaměstnání.

Takže i když jste si o RP požádala o něco později, myslím že by neměl být problém, abyste si nastavila měsíční částku tak, abyste jej celý stihla včas vyčerpat.

Od poloviny roku 2021, také došlo ke změně. Pokud by se vám během čerpání RP, mělo narodit další dítě, pak už nemusí hrozit, že byste přišla o nevyčerpanou část RP.

Dříve to bylo tak, že jakmile vám vznikl nárok na mateřskou (PPM) na další dítě, tak tím automaticky zanikal nárok na rodičovský příspěvek. A to, i když nebyla vyčerpána celá částka. Nevyčerpaný zbytek pak „propadal“.

Od poloviny roku 2021 platí změna, kdy je možné po narození dalšího dítěte, požádat na Úřadu práce, o jednorázové vyplacené zbylé, nevyčerpané části RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď