Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.

Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu).

Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení?

A dále, co vše je potom potřeba za případné oznamování institucím (hlášení na zdravotní pojišťovnu, na sociálku, na finančák)?

Po ukončení MD bych si chtěla vyčerpat dovolenou z HPP a poté nastoupit na RD. Je potřeba nějak ukončovat DPP, nebo mi může stále běžet?

A bude se mi dovolená počítat ze smlouvy HPP nebo jak se bude počítat?

A ještě jeden dotaz. Pokud bych v době RD otěhotněla, tak zda DPP nemůže nějak ovlivnit výši PPM na druhé dítě?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzka, 31.12.2021 09:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2022 15:53 napsal/a:

Dobrý den,

Po dobu mateřské dovolené, resp. po dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství (která se kryje s dobou mateřské dovolené), nesmíte vykonávat pracovní činnost, na jejímž základě vám vznikl nárok na tuto dávku.

Peněžitá pomoc v mateřství, je vám placena na základě nemocenského pojištění, které vám vzniklo na základě vašeho zaměstnání na HPP.

U PPM je to stejné, jako u nemocenských dávek během pracovní neschopnosti. Ani na neschopence není možné pokračovat ve výkonu práce, a současně brát nemocenské dávky.

Čerpání PPM, vás ale nijak neomezuje v tom, abyste měla nějakou další práci, brigádu nebo třeba i podnikala. Podstatné je to, že nesmíte vykonávat stejné zaměstnání (nebo stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele).

Viz. Zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 16:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

b) mu náleží podle zvláštních právních předpisů ze zaměstnání, z něhož tyto dávky náleží, nadále započitatelný příjem s výjimkou služebního příspěvku na bydlení poskytovaného podle zákona o vojácích z povolání,

Pokud ale budete mít v zaměstnání sjednánu dohodu o provedení práce (DPP), která bude uzavřena na jinou pracovní činnost (technická pozice vs. administrativní práce), pak to ničemu nevadí.

Během mateřské dovolené, ani nejste omezena vycházkami, jako u neschopenky. Takže můžete pracovat „bez omezení“.

V případě práce na dohodu DPP, asi není potřeba nic řešit ve vztahu ke zdravotní pojišťovně či sociálce nebo finančnímu úřadu.

Pokud budete mít příjem do 10 000 Kč měsíčně, tak se u DPP neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění. Platí se jen daň 15%, ale o to se stará váš zaměstnavatel. Pokud by to bylo nad 10 000 Kč, pak se platí i sociální a zdravotní, ale opět to řeší zaměstnavatel, ne vy.

Po skončení mateřské dovolené, není potřeba ukončovat DPP. Tuto smlouvu můžete mít i během rodičovské dovolené.

Nevím přesně, co myslíte tím „A bude se mi dovolená počítat ze smlouvy HPP nebo jak se bude počítat?“.

Po skončení mateřské dovolené, si můžete v zaměstnání nahlásit čerpání dovolené, bezprostředně před začátkem rodičovské dovolené.

Nárok na dovolenou vám vznikání na základě vašeho zaměstnání na HPP. Pokud v roce 2022, budete ještě v lednu pracovat, následně budete 28 týdnů na mateřské dovolené, tak by vám měl vznikat nárok na dovolenou za celý rok (jako „odpracovaná doba“, se vám započítá samotná práce, 28 týdnů mateřské dovolené a až 20 týdnů z rodičovské dovolené).

U dohody DPP, vám obvykle nevzniká žádný nárok na dovolenou.

Pokud se svým dotazem, ptáte na možnost volby výše rodičovského příspěvku, tak tam je to navázáno na vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Tj. rodičovský příspěvek si můžete zvolit až do výše toho, kolik budete mít PPM (za 30 dní). DPP v tom nehraje žádnou roli.

Po dobu rodičovské dovolené, jste stále zaměstnancem. Pokud byste byla těhotná, a vaše zaměstnání neskončilo, a druhé dítě by se vám mělo narodit do 4 roků toho prvního (resp. nástup na druhou mateřskou byste měla do 4 roků prvního dítěte), pak se vám PPM na druhé dítě může počítat ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte.

Viz. Paragraf 19, odstavec 3, zákona o nemocenském pojištění:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

DPP by při výpočtu PPM zřejmě nehrála žádnou roli. Účast na nemocenském pojištění, vzniká u DPP pouze při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně. Pokud byste měla takto vysoký příjem, a pokud byste i u DPP splňovala všechny potřebné podmínky (účast na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky, atd.), pak byste případně mohla mít nárok na PPM, jak na základě pracovního poměru na HPP, tak i na základě dohody DPP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď