Práce na HPP během rodičovské dovolené

Dobrý den,

jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou.

Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září.

Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání nebo si to mohu nechat jako zadní vrátka pro případ, že mi nová práce nebude vyhovovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikol, 10.08.2022 13:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.08.2022 16:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste se v původním zaměstnání nedomluvila jinak, pak byste v něm měla mít až do 3 narozenin dítěte rodičovskou dovolenou (rodičovská dovolená, je maximálně do 3 let dítěte, může ale být dojednána i na kratší dobu).

Během rodičovské dovolené, si můžete „dělat co chcete“. Nejsou zde žádná významnější omezení. Můžete pracovat v nějakém zaměstnání, podnikat, není limitována výše příjmu, atd.

Můžete mít také sjednán libovolný počet pracovních/služebních poměrů. Nebo mít sjednán pracovní poměr a k tomu libovolný počet dohod o provedení práce/o pracovní činnosti. Nebo můžete podnikat jako OSVČ a k tomu mít sjednán pracovní poměr nebo nějakou dohodu. Nebo se může jednat o libovolné kombinace výše uvedeného.

V zásadě ani nic, jako „hlavní pracovní poměr“, neexistuje. Jsou pouze pracovní/služební poměry nebo dohody konané mimo pracovní poměr.

U pracovního poměru, může být sjednána různě dlouhá týdenní pracovní doba (různě dlouhé „úvazky“). Pojem „hlavní pracovní poměr“ (HPP), ale zákon nezná.

Rozlišení na hlavní/vedlejší činnost, se používá jen u podnikatelů (OSVČ), kde to hraje roli s ohledem například na placení záloh sociálního/zdravotního pojištění. Jako zaměstnanec můžete mít klidně 3 („hlavní“) pracovní poměry …

Pro zaměstnance je zde pouze omezení, dané zákoníkem práce – viz paragraf 304, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. 

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. 

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Tj. pokud by vaše nové zaměstnání, mělo být u zaměstnavatele, který má shodný předmět činnosti, jako váš původní zaměstnavatel, tak k zahájení takového zaměstnání, potřebujete písemný souhlas vašeho prvního zaměstnavatele (kromě výjimek v bodu 3).

Především u státních zaměstnanců (paragraf 303, odstavec 1), je pak omezena i možnost podnikání v jakýchkoliv oborech (opět je možné jen se souhlasem zaměstnavatele).

Další omezení výkonu nějaké výdělečné činnosti, pak mohou být sjednána v rámci vaší pracovní smlouvy, u vašeho stávajícího zaměstnavatele (konkurenční doložka, apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď