Práce na HPP během rodičovské dovolené

Dobrý den,

jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou.

Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září.

Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání nebo si to mohu nechat jako zadní vrátka pro případ, že mi nová práce nebude vyhovovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikol, 10.08.2022 13:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.08.2022 16:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste se v původním zaměstnání nedomluvila jinak, pak byste v něm měla mít až do 3 narozenin dítěte rodičovskou dovolenou (rodičovská dovolená, je maximálně do 3 let dítěte, může ale být dojednána i na kratší dobu).

Během rodičovské dovolené, si můžete „dělat co chcete“. Nejsou zde žádná významnější omezení. Můžete pracovat v nějakém zaměstnání, podnikat, není limitována výše příjmu, atd.

Můžete mít také sjednán libovolný počet pracovních/služebních poměrů. Nebo mít sjednán pracovní poměr a k tomu libovolný počet dohod o provedení práce/o pracovní činnosti. Nebo můžete podnikat jako OSVČ a k tomu mít sjednán pracovní poměr nebo nějakou dohodu. Nebo se může jednat o libovolné kombinace výše uvedeného.

V zásadě ani nic, jako „hlavní pracovní poměr“, neexistuje. Jsou pouze pracovní/služební poměry nebo dohody konané mimo pracovní poměr.

U pracovního poměru, může být sjednána různě dlouhá týdenní pracovní doba (různě dlouhé „úvazky“). Pojem „hlavní pracovní poměr“ (HPP), ale zákon nezná.

Rozlišení na hlavní/vedlejší činnost, se používá jen u podnikatelů (OSVČ), kde to hraje roli s ohledem například na placení záloh sociálního/zdravotního pojištění. Jako zaměstnanec můžete mít klidně 3 („hlavní“) pracovní poměry …

Pro zaměstnance je zde pouze omezení, dané zákoníkem práce – viz paragraf 304, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. 

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. 

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Tj. pokud by vaše nové zaměstnání, mělo být u zaměstnavatele, který má shodný předmět činnosti, jako váš původní zaměstnavatel, tak k zahájení takového zaměstnání, potřebujete písemný souhlas vašeho prvního zaměstnavatele (kromě výjimek v bodu 3).

Především u státních zaměstnanců (paragraf 303, odstavec 1), je pak omezena i možnost podnikání v jakýchkoliv oborech (opět je možné jen se souhlasem zaměstnavatele).

Další omezení výkonu nějaké výdělečné činnosti, pak mohou být sjednána v rámci vaší pracovní smlouvy, u vašeho stávajícího zaměstnavatele (konkurenční doložka, apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď