Práce na HPP během rodičovské dovolené

Dobrý den,

jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou.

Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září.

Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání nebo si to mohu nechat jako zadní vrátka pro případ, že mi nová práce nebude vyhovovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikol, 10.08.2022 13:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.08.2022 16:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste se v původním zaměstnání nedomluvila jinak, pak byste v něm měla mít až do 3 narozenin dítěte rodičovskou dovolenou (rodičovská dovolená, je maximálně do 3 let dítěte, může ale být dojednána i na kratší dobu).

Během rodičovské dovolené, si můžete „dělat co chcete“. Nejsou zde žádná významnější omezení. Můžete pracovat v nějakém zaměstnání, podnikat, není limitována výše příjmu, atd.

Můžete mít také sjednán libovolný počet pracovních/služebních poměrů. Nebo mít sjednán pracovní poměr a k tomu libovolný počet dohod o provedení práce/o pracovní činnosti. Nebo můžete podnikat jako OSVČ a k tomu mít sjednán pracovní poměr nebo nějakou dohodu. Nebo se může jednat o libovolné kombinace výše uvedeného.

V zásadě ani nic, jako „hlavní pracovní poměr“, neexistuje. Jsou pouze pracovní/služební poměry nebo dohody konané mimo pracovní poměr.

U pracovního poměru, může být sjednána různě dlouhá týdenní pracovní doba (různě dlouhé „úvazky“). Pojem „hlavní pracovní poměr“ (HPP), ale zákon nezná.

Rozlišení na hlavní/vedlejší činnost, se používá jen u podnikatelů (OSVČ), kde to hraje roli s ohledem například na placení záloh sociálního/zdravotního pojištění. Jako zaměstnanec můžete mít klidně 3 („hlavní“) pracovní poměry …

Pro zaměstnance je zde pouze omezení, dané zákoníkem práce – viz paragraf 304, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. 

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. 

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Tj. pokud by vaše nové zaměstnání, mělo být u zaměstnavatele, který má shodný předmět činnosti, jako váš původní zaměstnavatel, tak k zahájení takového zaměstnání, potřebujete písemný souhlas vašeho prvního zaměstnavatele (kromě výjimek v bodu 3).

Především u státních zaměstnanců (paragraf 303, odstavec 1), je pak omezena i možnost podnikání v jakýchkoliv oborech (opět je možné jen se souhlasem zaměstnavatele).

Další omezení výkonu nějaké výdělečné činnosti, pak mohou být sjednána v rámci vaší pracovní smlouvy, u vašeho stávajícího zaměstnavatele (konkurenční doložka, apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď