Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

Dobrý den,

v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě.

Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 16.06.2022 9:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.06.2022 10:24 napsal/a:

Dobrý den,

U většiny sociálních dávek, se prokazují příjmy stejným způsobem. Jedná se zpravidla o příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (přídavky na bydlení, přídavky na dítě, porodné, atd.).

Příjmy se u pravidelných dávek (příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení), dokládají opakovaně, vždy na začátku dalšího kalendářního čtvrtletí.

U příspěvku na bydlení, by se to, ale mohlo od července změnit – aktuálně se schvaluje novela zákona, která by změnila podmínky. U příspěvku na bydlení, by se nově dokládaly příjmy jen jednou za pololetí (to samé, by platilo i pro náklady na bydlení).

Pokud bude změna schválena, pak by se měl příjem dokládat jen na začátku 1 a 3 čtvrtletí, ve 2 a 4 čtvrtletí by se to bralo tak, že příjmy jsou stejné, a hlásily by se jen změny. O novele právě jedná parlament, pokud bude schváleno, mělo by začít platit snad od 1. 7. 2022

Výše uvedená změna zákona, ale nijak nemění to, které příjmy jsou rozhodující, pro nárok na sociální dávky (včetně příspěvku na bydlení)

Všechny příjmy, které se započítají (rozhodný příjem), jsou poměrně hodně podrobně popsány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře.

Nebudu citovat celé znění, pro vás je podstatné, že daňový bonus zde není nikde zmíněn, ani to nevyplývá z dalších právních předpisů, na které se tento zákon odkazuje.

Daňový bonus za dítě (podle paragrafu 35c, zákona o dani z příjmů), není součástí mzdy, nejedná se o zdanitelný příjem, ani nepatří mezi příjmy osvobozené od daně, které by se započítávaly mezi příjmy rozhodné pro sociální dávky.

Vrácený daňový bonus se tedy nezahrnuje mezi příjmy, které se uvádí v potvrzení o příjmech, pro nárok na sociální dávky (včetně příspěvku na bydlení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď