Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

Dobrý den,

v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě.

Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 16.06.2022 9:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.06.2022 10:24 napsal/a:

Dobrý den,

U většiny sociálních dávek, se prokazují příjmy stejným způsobem. Jedná se zpravidla o příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (přídavky na bydlení, přídavky na dítě, porodné, atd.).

Příjmy se u pravidelných dávek (příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení), dokládají opakovaně, vždy na začátku dalšího kalendářního čtvrtletí.

U příspěvku na bydlení, by se to, ale mohlo od července změnit – aktuálně se schvaluje novela zákona, která by změnila podmínky. U příspěvku na bydlení, by se nově dokládaly příjmy jen jednou za pololetí (to samé, by platilo i pro náklady na bydlení).

Pokud bude změna schválena, pak by se měl příjem dokládat jen na začátku 1 a 3 čtvrtletí, ve 2 a 4 čtvrtletí by se to bralo tak, že příjmy jsou stejné, a hlásily by se jen změny. O novele právě jedná parlament, pokud bude schváleno, mělo by začít platit snad od 1. 7. 2022

Výše uvedená změna zákona, ale nijak nemění to, které příjmy jsou rozhodující, pro nárok na sociální dávky (včetně příspěvku na bydlení)

Všechny příjmy, které se započítají (rozhodný příjem), jsou poměrně hodně podrobně popsány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře.

Nebudu citovat celé znění, pro vás je podstatné, že daňový bonus zde není nikde zmíněn, ani to nevyplývá z dalších právních předpisů, na které se tento zákon odkazuje.

Daňový bonus za dítě (podle paragrafu 35c, zákona o dani z příjmů), není součástí mzdy, nejedná se o zdanitelný příjem, ani nepatří mezi příjmy osvobozené od daně, které by se započítávaly mezi příjmy rozhodné pro sociální dávky.

Vrácený daňový bonus se tedy nezahrnuje mezi příjmy, které se uvádí v potvrzení o příjmech, pro nárok na sociální dávky (včetně příspěvku na bydlení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě?

-

Dobrý den, dostali jsme možnost bydlet v nájemním domě, který by nás vyšel levněji, než náš současný být. Je možné i na dům čerpat příspěvek na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď