Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

Dobrý den,

prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel).

Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou.

Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat z nemocenské, nebo posledního zaměstnání? (v zaměstnání byl plat hrubého 43000,- nemocenská cca 20 000,-)

Ptám se na to, zda to nějak ovlivní to, že jsem v práci byla po ukončení nemocenské 4 dny (avšak z toho 2 dny byl víkend)

Děkuji

Dotaz poslal/a: monika, 19.01.2022 11:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.01.2022 10:27 napsal/a:

Dobrý den,

Výše nemocenské nemá žádný vliv, na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Stejně tak se podpora v nezaměstnanosti, nepočítá ani na základě vaší hrubé mzdy.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, se používá průměrný čistý měsíční výdělek (což je něco trochu jiného než průměrná čistá mzda), v posledním zaměstnání, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. V některých případech, kdy není možné použít průměrný výdělek z posledního zaměstnání, se vychází z průměrné mzdy v ČR.

Viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 50

 (1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Průměrný čistý měsíční výdělek, se stanoví z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí. Pokud jste v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí, neodpracovala alespoň 21 dní, pak se namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek.

Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Při ukončení zaměstnání, by vám měl zaměstnavatel vystavit potvrzení o průměrném čistém měsíčním výdělku, které pak po vás bude chtít Úřad práce.

Pokud vám toto potvrzení zaměstnavatel při ukončení zaměstnání nepředal, pak si jej od něj vyžádejte. Formulář je možné najít i na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď