Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek.

V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit.

Ale problém je, že od září loňského roku pracuji na HPP ve školce, kde mám mít smlouvu do konce srpna s tím, že v červenci a v srpnu budu mít dovolenou.

Moje otázka zní zda-li není problém v tom mít dvě práce na HPP a zároveň rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek?

Dotaz poslal/a: Lucie, 29.06.2022 05:03

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2022 10:05 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud letos v srpnu, budete doma už 4 roky, pak vám rodičovská dovolená, musela skončit už loni. Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítě.

Viz paragraf 196, zákoník práce:

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Na rodičovský příspěvek, sice můžete mít nárok až do 4 roků dítěte, rodičovská dovolená je ale něco jiného. Pokud jste i nyní doma s dítětem, pak máte v zaměstnání zřejmě domluvené neplacené volno.

Co se týká možnosti práce (zaměstnání), během doby neplaceného volna, nebo ve výsledku i té rodičovské dovolené (pokud by to byl váš případ), pak zde nejsou žádná velká omezení.

Během neplaceného volna (nebo i v době rodičovské dovolené), máte možnost vykonávat nějaké zaměstnání, brigádu nebo i podnikat. Výše příjmu, nebo forma práce či délka úvazku, nehraje zásadnější roli.

Během neplaceného volna či rodičovské dovolené, můžete pracovat jak na dohodu, konanou mimo pracovní poměr (DPP nebo DPČ), tak i v běžném pracovním (nebo případně služebním) poměru.

Když zmiňujete HPP, tak ono vlastní nic jako „hlavní pracovní poměr“ ani neexistuje. Tento termín se požíval dříve, ale už je to poměrně dlouho co byl zrušen.

Nyní je to jen pracovní poměr (nebo případně služební poměr, pokud pracujete pro stát). To, je jestli je z vašeho pohledu, pro vás „hlavní“ nebo „vedlejší“, nemá faktický právní význam.

Pracovních poměrů, můžete mít sjednáno, kolik chcete. Faktickým omezením, je zde časové hledisko (asi nikdo nezvládne dlouhodobě vykonávat dva pracovní poměry s plným úvazkem). Je ale běžné (například ve školství), že lidé mají více úvazků (více pracovních poměrů, u různých/stejných zaměstnavatelů).

A dále je zde omezení, že jako zaměstnanec, můžete uzavřít další pracovní poměr, nebo případně dohodu o provedení práci, nebo dohodu o pracovní činnosti, jen se souhlasem svého prvního zaměstnavatele.

To se týká případů, kdy je nová práce stejná, jako ta současná (předmět činnosti nového zaměstnavatele je shodný, jako u toho současného). Jinak žádná další významnější omezení nejsou.

Pokud máte nyní v prvním zaměstnání neplacené volno, a pracujete ve druhém zaměstnání, pak to ničemu nevadí.

Pokud budete mít v srpnu ve druhém zaměstnání dovolenou, pak zase nic nebrání tomu, abyste pracovala v prvním zaměstnání.

Během dovolené, nepracujete pro zaměstnavatele v zaměstnání, kde čerpáte dovolenou. Jinak ale vaše možnost další výdělečné činnosti během dovolené, není nijak omezována.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,