Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit.

Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vladimír, 24.05.2022 9:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2022 6:05 napsal/a:

Dobrý den,

Během ošetřování nemocného dítěte (při OČR), se mohou rodiče vystřídat pouze jednou. Nezmění se tím ale celková délka doby, po kterou je nárok na ošetřovné. Stále platí limit maximální doby 9 kalendářních dní (nebo 16 dní u samoživitelů/samoživitelek).

Možnost neomezeného střídání nebo čerpání ošetřovného po delší dobu (než 9 nebo 16 dní), byla pouze u krizového OČR, na které byl nárok několikrát v předchozích dvou letech (epidemie COVID).

Toto krizové ošetřovné, ale skončilo na konci února 2022, a od začátku března 2022, tak platí už jen standardní podmínky, stanovené zákonem o nemocenském pojištění. V něm je v paragrafu 39, odstavec 4, explicitně uvedeno, že při střídání, se celková doba OČR neprodlouží.

Stejně tak by nedošlo k prodloužení maximální doby OČR, při změně diagnózy.  Nemohlo by vám tedy, ani kdy vám doktorka napsala OČR z jiného důvodu (jiná diagnóza) než co měla napsané vaše manželka.

Viz zákon o nemocenském pojištění, záklon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39, odstavec 4:

§ 39

(4) V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Vystřídání podle věty první je možné jen jednou; u zaměstnance, který takto převzal ošetřování (péči), se podmínky nároku na ošetřovné posuzují ke dni převzetí ošetřování (péče). Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.

A dále viz paragraf 40, odstavec 1 a 2:

§ 40

(1) Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 

a) 9 kalendářních dnů,

b) 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku.

(2) Podpůrčí doba u ošetřovného počíná od prvého dne potřeby ošetřování nebo péče. Věta první platí též v případě převzetí ošetřování (péče) jiným oprávněným podle § 39 odst. 4 věty druhé. Vznikla-li potřeba ošetřování (péče) dnem, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná podpůrčí doba následujícím kalendářním dnem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď