Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

Dobrý den,

momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné.

Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy.

Od října 2022 plánuji být OSVČ, či práci na HPP. Musím se do té doby (srpen, září) tedy registrovat na Úřadu práce? (sociální dávky nechci, ani podporu v nezaměstnanosti nepotřebuji).

Spíš se bojím, abych nepromeškala nějakou povinnost se zde registrovat a neplatila zpětně nějakou pokutu.

Děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Daniela, 13.07.02022 17:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.07.2022 12:28 napsal/a:

Dobrý den,

Za studenty platí stát zdravotní pojištění, maximálně do jejich 26 roků (pokud je splněna podmínka nezaopatřenosti dítěte – tj. například studium v řádném denním programu).

Výjimku dále mají studenti nad 26 roků, kteří studují v doktorském studijním programu – viz písmeno r, odstavec 1, paragraf 7, zákona o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.):

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

r) osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia, pokud nejsou zaměstnanci nebo osobami samostatně výdělečně činnými podle § 5; za dobu uvedeného studia se pro účely tohoto písmena považuje také kalendářní měsíc, v němž osoba ukončila uvedené studium,

Pokud po dosažení 26 roku, již dále nesplňujete podmínku, aby za vás platit zdravotní pojištění stát, pak vám může vznikat povinnost, abyste si zdravotní pojištění platila sama. Tato povinnost vám vzniká, pokud za vás po celý kalendářní měsíc neplatí zdravotní pojištění nikdo jiný.

Tj. pokud nyní v červenci, již přestanete spadat do kategorie studentů, za které platí zdravotní pojištění stát, a pokud současně za vás nebude odvádět zdravotní pojištění zaměstnavatel, pak si musíte začít platit zdravotní pojištění sama. Aktuálně, v roce 2022, se jedná o částku 2187 Kč měsíčně.

Pokud byste byla vedená na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání (bez ohledu na to jestli byste měla/neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti), pak by za vás zdravotní pojištění platil stát.

Rozhodně ale nemáte žádnou povinnost, abyste se evidovala na Úřadu práce. Jít na Úřad práce, je vaše právo, ale nikoliv vaše povinnost.

Pokud nechcete být vedená na ÚP, pak je to vaše věc. Pokud plánujete, že od října zahájíte podnikání, pak nyní postačí, pokud si budete v srpnu a v září sama platit zdravotní pojištění. To je povinné, při neplacení by vám vznikal nedoplatek. Jiné povinnosti, ale nemáte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď