Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

Dobrý den, chci se zeptat:

Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění?

Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se přihlásit? Když půjde na brigádu, bude dostačující, co bude zaměstnavatel odvádět?

Nerada bych aby se mi vytvořil dluh, a my jsme o tom ani nevěděli. Neznalost zákona neomlouvá.

Předem děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Martina, 01.07.2022 19:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2022 10:12 napsal/a:

Dobrý den,

Status studenta (u vás do 30. 6. 2022), se řídí školským zákonem. Placení zdravotního pojištění za studenty, resp. za nezaopatřené děti, se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění a zákonem o státní sociální podpoře. Jsou to trochu odlišné věci (trochu jiná terminologie, trochu odlišný význam).

Stát platí zdravotní pojištění za studenty (resp. za nezaopatřené děti), v některých případech i během letních prázdnin (červenec a srpen). Tedy i po skončení studia (kdy už fakticky nejsou žákem/studentem). Záleží ale na více okolnostech.

Pokud syn řádně neukončil studium, ale bude pokračovat ve studiu dále, pak za něj stát platí zdravotní pojištění i během letních prázdnin (i v červenci a srpnu by byl považován za nezaopatřené dítě).

To samé by platilo i pro případ, kdy by sice již dále nepokračoval v dalším studiu, ale předchozí studium by bylo ukončeno řádně (vztahuje se na situace, kdy o prázdninách, hned po dokončení školy, nenastoupí do zaměstnání).

Pokud syn nyní neví, zda bude/nebude dále studovat, pak se může jít zaevidovat na Úřad práce, jako uchazeč o zaměstnání.

Nebude mít sice nárok na podporu v nezaměstnanosti (resp. nárok by měl jen v případě, že by během posledních 2 roků studia, alespoň 12 měsíců vykonával nějaké zaměstnání, kde by mu vznikala účast na důchodovém pojištění). Stát ale za něj bude platit zdravotní pojištění.

Jako nezaměstnaný v evidenci Úřadu práce (který nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti), si může i přivydělat na nějaké brigádě. Má to ale omezení.

Na Úřadu práce, je možné pracovat jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo v pracovním/služebním poměru. Není možné pracovat na dohodu o pracovní činnosti (DPP). Současně je omezena i maximální možná výše příjmu.

Hrubý příjem za měsíc, nesmí být vyšší než polovina minimální mzdy (minimální mzda je v roce 2022 ve výši 16 200 Kč, na ÚP si tedy může přivydělat maximálně 8 100 Kč).

Zahájení nějaké práce, během evidence na ÚP, je nutné hlásit úřadu předem (resp. nejpozději v den nástupu). Každý měsíc se pak také dokládá výše příjmu.

Pokud by syn nebyl vedený na ÚP, a měl nějakou brigádu, pak by záleželo i na formě/výši příjmu. U dohody o provedení práce (DPP), platí zaměstnavatel sociální/zdravotní pojištění v případě, že je příjem nad 10 000 Kč hrubého měsíčně. U dohody o pracovní činnosti (DPČ), platí zaměstnavatel sociální/zdravotní pojištění, pokud je sjednán příjem od 3500 Kč hrubého měsíčně.

Pokud zdravotní pojištění neplatí zaměstnavatel, pokud by nebyl vedený na ÚP, a pokud by již nebyl dále nezaopatřeným dítětem (nebude pokračováno ve studiu), pak má případně povinnosti platit si sám zdravotní pojištění. Minimální zdravotní pojištění, je v roce 2022 ve výši 2187 Kč.

Placení sociálního (důchodového) pojištění není povinné. Může si případně platit dobrovolné důchodové pojištění (v roce 2022, je to 2724 Kč). Pokud by se ale u něj jednalo jen o nějaký dočasný stav, než bude mít nějaké stabilní zaměstnání, pak je to asi zbytečné.

Ukončení studia, je také nutné hlásit zdravotní pojišťovně, nejpozději do 8 dní (viz např. informace na webu VZP).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítá podpora při výpovědi ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Když jsem pracovala několik let pro jednoho zaměstnavatele a dostala jsem výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu organizačních změn ve firmě. Teď jsem nastoupila u nového zaměstnavatele a chtěla bych dát výpověď ve zkušební době. Ze kterého pracovního poměru se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Mezi jednotlivými […]

Zobrazit odpověď