Těhotenství v době neplaceného volna po rodičovské dovolené

Dobrý den, chci se poradit, jak dále postupovat v mé situaci.

V prosinci mi končí roční neplacené volno, které jsem dostala od zaměstnavatele (práce na dobu neurčitou), po 3 leté rodičovské dovolené. Do prosince stále pobírám rodičovský příspěvek.

V tuto chvíli jsem těhotná, předpokládaný porod duben 2023. V prosinci budu cca v 5. měsíci těhotenství.

Mám požádat o neschopenku do porodu (kdy jít na neschopenku?)? Mám zaměstnavateli něco oznamovat? Popřípadě co? Budu i nadále zaměstnancem, a nebo mohu o práci přijít?

Určitě mě brzy osloví ze zaměstnání, jestli v lednu nastoupím, tak potřebuji vědět, jak správně zareagovat, co odpovědět.

Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Jana, 03.09.2022 17:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.09.2022 19:18 napsal/a:

Dobrý den,

I během neplaceného volna, jste stále zaměstnancem a vztahují se na vás všechna ustanovení v zákoníku práce. Možností, jak řešit vaši situace, je několik.

Po dobu neplaceného volna, vám nevzniká nárok na nemocenské dávky. Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po ukončení neplaceného volna. Ihned po skončení neplaceného volna, platí pro neschopenku/nemocenskou běžné podmínky, jako pro ostatní zaměstnance.

Jednou z možností, je tedy to, že po ukončení neplaceného volna, si necháte vystavit neschopenku. Podstatné je, aby pracovní neschopnost, začala až po skončení neplaceného volna.

Tj. jen pro příklad, pokud byste měla domluvené neplacené volno například do 31. 12. 2022, pak si můžete nechat vystavit neschopenku od 1. 1. 2023. Pak byste měla nárok na nemocenské dávky (platí všechny běžné podmínky, pro výpočet výše nemocenské, nebo i omezení v podobě vycházek, atd., jako u jakékoliv jiné neschopenky).

Můžete se případně domluvit i na předčasném ukončení neplaceného volna (se souhlasem zaměstnavatele) a jít na neschopenku rovnou.

O vystavení neschopenky, ale rozhoduje váš lékař, který by měl vycházet z vašeho zdravotního stavu. Tj., musíte se poradit se svým lékařem, jestli je možné ve vašem případě vystavit neschopenku (to já nijak neposoudím).

Další možností je to, že zaměstnavateli oznámíte své těhotenství, a požádáte o prodloužení neplaceného volna do doby, než vám bude začínat další mateřská dovolená (6 – 8 týdnů před termínem porodu). Zaměstnavatel vám může/nemusí vyhovět (to je na něm, na neplacené volno není striktní nárok).

Po dobu neplaceného volna, se na vás nevztahuje žádná zvláštní ochrana. Tj. teoreticky by bylo možné dostat výpověď i během neplaceného volna, nebo po jeho skončení (pokud byste nebyla těhotná).

Něco jiného je ale vaše těhotenství. Tím, že jste těhotná, tak se na vás vztahuje ochrana, a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď z běžných důvodů (nadbytečnost, organizační důvody, apod.), výpověď by byla možná jen ve zvláštních případech (např. rušení zaměstnavatele, apod.).

Nemáte žádnou povinnost, abyste zaměstnavateli oznamovala své těhotenství. Pokud mu ale oznámíte, že jste těhotná, pak se na vás začne vztahovat ochrana podle paragrafu 53, odstavec 1, písmeno d), zákoníku práce:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Můžete oznámit, že půjdete na neschopenku nebo že chcete prodloužit neplacené volno, a zaměstnavatel s tím nic moc neudělá – výpověď (běžnou) vám dát nemůže.

Záleží tedy i na vašem vztahu k zaměstnavateli. Je asi fér, oznámit předem, že jste těhotná, a že budete čerpat další mateřskou/rodičovskou dovolenou, aby si zaměstnavatel mohl zajistit adekvátní náhradu. Není to ale vaše povinnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď