Těhotenství v době neplaceného volna po rodičovské dovolené

Dobrý den, chci se poradit, jak dále postupovat v mé situaci.

V prosinci mi končí roční neplacené volno, které jsem dostala od zaměstnavatele (práce na dobu neurčitou), po 3 leté rodičovské dovolené. Do prosince stále pobírám rodičovský příspěvek.

V tuto chvíli jsem těhotná, předpokládaný porod duben 2023. V prosinci budu cca v 5. měsíci těhotenství.

Mám požádat o neschopenku do porodu (kdy jít na neschopenku?)? Mám zaměstnavateli něco oznamovat? Popřípadě co? Budu i nadále zaměstnancem, a nebo mohu o práci přijít?

Určitě mě brzy osloví ze zaměstnání, jestli v lednu nastoupím, tak potřebuji vědět, jak správně zareagovat, co odpovědět.

Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Jana, 03.09.2022 17:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.09.2022 19:18 napsal/a:

Dobrý den,

I během neplaceného volna, jste stále zaměstnancem a vztahují se na vás všechna ustanovení v zákoníku práce. Možností, jak řešit vaši situace, je několik.

Po dobu neplaceného volna, vám nevzniká nárok na nemocenské dávky. Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po ukončení neplaceného volna. Ihned po skončení neplaceného volna, platí pro neschopenku/nemocenskou běžné podmínky, jako pro ostatní zaměstnance.

Jednou z možností, je tedy to, že po ukončení neplaceného volna, si necháte vystavit neschopenku. Podstatné je, aby pracovní neschopnost, začala až po skončení neplaceného volna.

Tj. jen pro příklad, pokud byste měla domluvené neplacené volno například do 31. 12. 2022, pak si můžete nechat vystavit neschopenku od 1. 1. 2023. Pak byste měla nárok na nemocenské dávky (platí všechny běžné podmínky, pro výpočet výše nemocenské, nebo i omezení v podobě vycházek, atd., jako u jakékoliv jiné neschopenky).

Můžete se případně domluvit i na předčasném ukončení neplaceného volna (se souhlasem zaměstnavatele) a jít na neschopenku rovnou.

O vystavení neschopenky, ale rozhoduje váš lékař, který by měl vycházet z vašeho zdravotního stavu. Tj., musíte se poradit se svým lékařem, jestli je možné ve vašem případě vystavit neschopenku (to já nijak neposoudím).

Další možností je to, že zaměstnavateli oznámíte své těhotenství, a požádáte o prodloužení neplaceného volna do doby, než vám bude začínat další mateřská dovolená (6 – 8 týdnů před termínem porodu). Zaměstnavatel vám může/nemusí vyhovět (to je na něm, na neplacené volno není striktní nárok).

Po dobu neplaceného volna, se na vás nevztahuje žádná zvláštní ochrana. Tj. teoreticky by bylo možné dostat výpověď i během neplaceného volna, nebo po jeho skončení (pokud byste nebyla těhotná).

Něco jiného je ale vaše těhotenství. Tím, že jste těhotná, tak se na vás vztahuje ochrana, a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď z běžných důvodů (nadbytečnost, organizační důvody, apod.), výpověď by byla možná jen ve zvláštních případech (např. rušení zaměstnavatele, apod.).

Nemáte žádnou povinnost, abyste zaměstnavateli oznamovala své těhotenství. Pokud mu ale oznámíte, že jste těhotná, pak se na vás začne vztahovat ochrana podle paragrafu 53, odstavec 1, písmeno d), zákoníku práce:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Můžete oznámit, že půjdete na neschopenku nebo že chcete prodloužit neplacené volno, a zaměstnavatel s tím nic moc neudělá – výpověď (běžnou) vám dát nemůže.

Záleží tedy i na vašem vztahu k zaměstnavateli. Je asi fér, oznámit předem, že jste těhotná, a že budete čerpat další mateřskou/rodičovskou dovolenou, aby si zaměstnavatel mohl zajistit adekvátní náhradu. Není to ale vaše povinnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď