Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

Dobrý den, mám veliký dotaz…

Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany).

Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí).

Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka tedy zní, zda se musím hlásit na ÚP, na těch pár dní, kvůli zdravotnímu/sociálnímu pojištění nebo ho mám uhradit ??

Jak se dále postupuje.  Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikol, 28.06.2022 11:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.06.2022 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou, tak ten by vám měl skončit tak, jak jste se v zaměstnání domluvila (tj. k 30. 6. 2022).

Následně budete v pracovní neschopnosti po skončeném zaměstnání. I nadále je nárok na nemocenské dávky (resp. je na něj nárok od 15 dne pracovní neschopnosti, do té doby platí nemocenskou zaměstnavatel, který ji po skončení zaměstnání už pochopitelně neplatí). Na tom se ukončením zaměstnání nic nemění.

Během pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání (v době kdy máte nárok na nemocenské dávky), za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění přímo nikdo neplatí, ale doba se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení pracovní neschopnosti, se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujete příslušné podmínky, mohla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o skoro celý měsíc, pak by podpora za tuto dobu mohla být i několik tisíc korun (záleží na vašem průměrném čistém výdělku, a důvodu pro ukončení zaměstnání).

Současně by za vás stát platil zdravotní pojištění, a doba evidence na ÚP, by se počítala jako náhradní doba důchodového pojištění.

Nebo na ÚP chodit nemusíte (není to vaše povinnost). Pak si ani nemusíte platit zdravotní pojištění. Povinnost, platit si sama zdravotní pojištění, máte v případě, že za vás zdravotní neplatí nikdo po celý kalendářní měsíc.

Vzhledem k tomu, že minimálně část července, za vás bude platit zdravotní pojištění stát (neschopenka po skončení zaměstnání), pak by vám povinnost platit si sama zdravotní, vznikala až v případě, že byste celý měsíc srpen, nebyla zaměstnaná, a ani na ÚP.

Placení sociálního pojištění není povinné (na rozdíl od zdravotního pojištění). Existuje možnost, platit si dobrovolné důchodové pojištění, na ty cca 4 týdny, to ale v zásadě asi nemá smysl.

Placení dobrovolného důchodového pojištění, dává smysl u lidí, kteří mají těsně před důchodem a chybí jim potřebná doba pojištění (a v některých dalších případech).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď

Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Podpůrčí do a mi skončila 22. 4. 2022 a nastoupila jsem do práce, kde jsem čerpala dovolenou a normálně pracuji. A chci se zeptat: vrátily se mi bolesti, mám nárok na nemocenskou a na jak dlouho? Ještě do toho mě běží od 1. 8. 2022 výpověď ze strany zaměstnavatele […]

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobry den, prosím o radu. Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ. Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku. Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď