Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

Dobrý den, mám veliký dotaz…

Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany).

Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí).

Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka tedy zní, zda se musím hlásit na ÚP, na těch pár dní, kvůli zdravotnímu/sociálnímu pojištění nebo ho mám uhradit ??

Jak se dále postupuje.  Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikol, 28.06.2022 11:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.06.2022 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou, tak ten by vám měl skončit tak, jak jste se v zaměstnání domluvila (tj. k 30. 6. 2022).

Následně budete v pracovní neschopnosti po skončeném zaměstnání. I nadále je nárok na nemocenské dávky (resp. je na něj nárok od 15 dne pracovní neschopnosti, do té doby platí nemocenskou zaměstnavatel, který ji po skončení zaměstnání už pochopitelně neplatí). Na tom se ukončením zaměstnání nic nemění.

Během pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání (v době kdy máte nárok na nemocenské dávky), za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění přímo nikdo neplatí, ale doba se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení pracovní neschopnosti, se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujete příslušné podmínky, mohla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o skoro celý měsíc, pak by podpora za tuto dobu mohla být i několik tisíc korun (záleží na vašem průměrném čistém výdělku, a důvodu pro ukončení zaměstnání).

Současně by za vás stát platil zdravotní pojištění, a doba evidence na ÚP, by se počítala jako náhradní doba důchodového pojištění.

Nebo na ÚP chodit nemusíte (není to vaše povinnost). Pak si ani nemusíte platit zdravotní pojištění. Povinnost, platit si sama zdravotní pojištění, máte v případě, že za vás zdravotní neplatí nikdo po celý kalendářní měsíc.

Vzhledem k tomu, že minimálně část července, za vás bude platit zdravotní pojištění stát (neschopenka po skončení zaměstnání), pak by vám povinnost platit si sama zdravotní, vznikala až v případě, že byste celý měsíc srpen, nebyla zaměstnaná, a ani na ÚP.

Placení sociálního pojištění není povinné (na rozdíl od zdravotního pojištění). Existuje možnost, platit si dobrovolné důchodové pojištění, na ty cca 4 týdny, to ale v zásadě asi nemá smysl.

Placení dobrovolného důchodového pojištění, dává smysl u lidí, kteří mají těsně před důchodem a chybí jim potřebná doba pojištění (a v některých dalších případech).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď