Ukončení pracovního poměru a nástup na PÚ, nebo raději pracovní neschopnost

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem podepsánu dohodou o rozvázání pracovního poměru k 31. 8. 2022. Do 3 dnů se chci registrovat na ÚP.

Jelikož potřebuji jít na neschopenku, nevím kdy jít k lékaři. Musím jít do 7 dnů po ukončení zaměstnání?

V zaměstnání jsem nebyla po 22 letech téměř vůbec nemocná a nyní chci využít čas na léčbu. Budu splňovat podporu v nezaměstnanosti a z čeho se bude počítat nemocnost.

Bude se mi počítat náhradní doba?

Dotaz poslal/a: Jarmila, 29.08.2022 7:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.08.2022 19:32 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení zaměstnání, můžete mít nárok na nemocenské dávky, pouze v případě, že je pracovní neschopnost zahájena ještě během pracovního poměru (kdy jste účastník nemocenského pojištění), nebo nejpozději v době do 7 kalendářních dní, od ukončení pracovního poměru.

Pokud byste měla neschopenku až později (po uplynutí 7 dní), tak již jako nezaměstnaná nemáte nárok na „placenou neschopenku“.

Pozor také na to, že během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Na tuto „nemocenskou“, je ale nárok jen v době, kdy jste zaměstnaná.

Pokud tedy zahájíte pracovní neschopnost například až 1. 9. 2022, tj. až po ukončení zaměstnání, tak následně prvních 14 dní nemáte nárok na „nemocenskou“. Vzniká vám až nárok na nemocenské dávky od 15 dne.

Jestli je výhodnější podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenská, se nedá jednoduše říci.

Při ukončení zaměstnání dohodou, záleží mimo jiné i na důvodu pro ukončení zaměstnání. Pokud je zaměstnání ukončeno bez vážného důvodu (vážné důvody viz. paragraf 5, odstavec c, zákon o zaměstnanosti), pak je podpora v nezaměstnanosti po celou dobu jen 45%.

Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od průměrného čistého výdělku, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Pokud při ukončení dostanete odstupné (dohodnout se na tom, je možné i u dohody), pak se podpora v nezaměstnanosti vyplácí až později.

Pokud je to například odstupné ve výši trojnásobku měsíčního výdělku, pak první 3 měsíce na ÚP, není vyplácena podpora.

Nemocenské dávky, jsou ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten se určuje z hrubé mzdy (vyměřovacího základu), zpravidla z posledních 12 měsíců. Nemocenské dávky se postupně zvyšují Od 31 dne je nemocenská 66% a od 61 dne je to 72%.

Na podporu v nezaměstnanosti, můžete mít nárok 5, 8 nebo 11 měsíců (podle věku). Na nemocenské dávky, může být nárok až 380 dní (od začátku neschopenky), s možností dalšího prodloužení (případně až o 350 dní). Záleží tedy i na tom, jak dlouho budete v pracovní neschopnosti.

Pro konkrétní srovnání, záleží na tom, jaká byla vaše hrubá mzda a kolik vám vychází průměrný čistý výdělek, a na dalších okolnostech. Můžete si to sama spočítat v nějaké kalkulačce na internetu (já tyto údaje neznám).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, z jakého výdělku, částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti? Zaměstnavatel mi dal výpověď z důvodu platební neschopnosti. Jsem u firmy 10 let. Výpověď s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným. Po třech týdnech jsem nastoupil do nemocnice a pak další 3 měsíce v nemocenské. Po ukončení nemocenské mi dobíhá výpovědní doba ještě 5 týdnů. […]

Zobrazit odpověď

Průměrný výdělek pro výpočet výše podpory – započítá se i OČR a neschopenka?

-

Dobrý den, budu dávat výpověď v květnu, z vážných důvodů. Z čeho se prosím bude vypočítávat výše podpory v nezaměstnanosti? Z průměrného platu za druhé čtvrtletí je to tak? Pokud budu část této doby na neschopence nebo ošetřovaném, započítává se prosím i toto do průměrného čistého platu nebo se OČR a neschopenka do toho nezapočte? […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení práce na DPČ

-

Dobrý den, mám dotaz, 31. 5. 2023 budu končit pracovní poměr z mé strany dohodou. Od 1. 6. 2023 do 31. 12. 2023 budu mít DPČ na 40 hod měsíčně. Jak se mi po ukončení DPČ bude po přihlášení na Úřad práce počítat podpora v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď