Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

Dobrý den.

Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou.

Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 06.09.2022 19:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.09.2022 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončením pracovního poměru dohodou, během pracovní neschopnosti, se pro vašeho manžela nic bezprostředně nemění. I nadále bude v pracovní neschopnosti, i nadále bude mít nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky, je nárok i po skončení pracovního poměru, pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě během zaměstnání, nebo nejpozději do 7 kalendářních dní, od ukončení pracovního poměru.

Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, platí „nemocenskou“ zaměstnavatel. Jedná se o náhradu mzdy za nemoc. Na tu je nárok jen v době trvání pracovního poměru.

Od 15 dne pracovní neschopnosti, vyplácí nemocenské dávky stát (resp. ČSSZ). Na nemocenské dávky, je nárok maximálně 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky.

Poté je možné, případně požádat o prodloužení (prodlužuje se maximálně o 3 měsíce, je to možné i opakovaně, maximálně ale dohromady o 350 dní). Na prodloužení není nárok „automaticky“ – posuzuje se individuální zdravotní stav, a další kritéria.

Během pracovní neschopnosti, po skončeném zaměstnání, v době kdy je nárok na nemocenské dávky, platí zdravotní pojištění stát.

Sociální pojištění, sice nikdo přímo neplatí (to je placeno jen v době zaměstnání). Doba v pracovní neschopnosti, po ukončeném zaměstnání, se ale započítává, jako doba důchodového pojištění.

Během pracovní neschopnosti, po ukončení pracovního poměru, se nechodí na Úřad práce. Na ÚP, by manžel šel až poté, co mu lékař ukončení neschopenku. Pak bude mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory, se pak odvíjí mimo jiné i od toho, jak dlouho ještě bude v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď