Žádost o příspěvek v nezaměstnanosti a živnostenský list

Dobrý den, pokud bych měla aktivní živnostenský list, ale s měsíčním výdělkem do výše 1/2 minimální mzdy, je možné žádat o příspěvek v nezaměstnanosti?

Nebo je možné být alespoň registrován jako uchazeč o zaměstnání bez finančního příspěvku?

Děkuji, M.

Dotaz poslal/a: Monika, 09.04.2022 16:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.20222 16:22 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste byla vedená na Úřadu práce, a zřídila si živnostenský list (stala se OSVČ), pak by to vedlo k okamžitému ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, a k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání z Úřadu práce.

Podobnou změnu, máte povinnosti ihned hlásit na Úřad práce. Zahájením podnikání, vám také vzniká povinnost, platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Platí to i obráceně. Ve chvíli, kdy jste aktivní podnikatel (živnost není pozastavena), tak vás na Úřadu práce, nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. A nevzniká tedy ani nárok na podporu.

To jestli, a případné v jaké výši, jsou vaše příjmy z podnikání, zde nehraje žádnou roli. Stačí jen to, že jste OSVČ, a nemůžete být vedena na Úřadu práce.

Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25, odstavec 1:

§ 25

(1) Uchazečem o zaměstnání může být, pokud tento zákon dále nestanoví jinak, pouze fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není

b) osobou samostatně výdělečně činnou; za osobu samostatně výdělečně činnou se považuje fyzická osoba, která se pro účely důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu samostatně výdělečně činnou,

Od data, kdy máte aktivní živnostenský list (jste přihlášena k důchodovému pojištění jako OSVČ), tedy nemůžete být uchazečem o zaměstnání v evidenci UP. Uchazečem se můžete stát až ode dne ukončení/přerušení podnikání.

S podnikáním je to jiné, než když jste vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, a máte příjem z nějaké brigády na DPČ nebo z jiného zaměstnání, do výše jedné poloviny minimální mzdy (tj. 8100 Kč v roce 2022). U podnikání to nejde nikdy, bez ohledu na výši příjmu.

Pokud byste chtěla být vedena na ÚP, tak je nutné jedině přerušit podnikání – nahlásit to na živnostenský úřad, finanční úřad, na ČSSZ (resp. místní OSSZ) a na zdravotní pojišťovnu.

Teprve poté, můžete jít na ÚP. Tam vás zaevidují, a případně vám může vznikat i nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud jsou splněny příslušné podmínky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2022:

Přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti – člen volební komise

-

Pobírám podporu v nezaměstnanosti, mohu si jít přivydělat do volební komise?

Zobrazit odpověď

Dobrovolné důchodové pojištění – nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, platila jsem si po dobu necelých 4 let dobrovolné důchodové pojištění. Měla jsem příjem z pronájmu. Chtěla bych toto ukončit a nastoupit na úřad práce. Bude mi tato doba zahrnuta do podmínky na vyplacení podpory v nezaměstnanosti (po dobu 2 let pracoval alespoň 12 měsíců)? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti za celý měsíc?

-

Dobrý den, pracovní poměr mi skončí dne 31. 8. 2022 a na UP bych se přihlásila až v průběhu září. Zda mi bude v toto případě vyplacena podpora v nezaměstnanosti za celý měsíc – září nebo jen část? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec rodičovského příspěvku – z čeho se počítá výše příspěvku v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V září mi končí rodičovský příspěvek, ale problém je, že se nemůžu vrátit do předchozí práce, kde mám smlouvou na dobu neurčitou. Důvod je, že jsme se přestěhovali dál, a já nebudu moct skloubit práci, školku…. V místě nynějšího bydliště práci hledám, ale zatím se to nedaří. Otázka je, […]

Zobrazit odpověď